Galina Čisťjaková je svetová rekordérka už 30 rokov, najlepšia diaľkarka histórie žije na Slovensku

Pred 30 rokmi, 11. júna 1988, „zaletela“ vtedy diaľkarka Sovietskeho zväzu Galina Čisťjaková na atletickom Memoriáli bratov Znamenských v Leningrade – dnes Petrohrad – v šiestej sérii na métu 752 cm. Hoci mnohí prorokovali, že tento výkon neprežije v listine svetových rekordov ani len olympijský rok 1988, poriadne sa mýlili. Neprekonal ho už nik. Ani chýrna Američanka Jackie Joynerová-Kerseeová, ani mimoriadne ambiciózna Heike Drechslerová z bývalého východného Nemecka. Čisťjakovej leningradský výkon (ešte predtým vo štvrtej vyrovnala Joynerovej-Kerseeovej “sveťák” 745 cm) doteraz svieti v listine svetových rekordov. Vydržal už tri desaťročia!

Svetová rekordérka v diaľke Galina Čisťjaková, rodáčka z ukrajinského Izmailu, je už viac ako dve desaťročia, od februára 1996, slovenská občianka. S manželom, kedysi výborným trojskokanom Alexandrom Beskrovným (osobný rekord 17,53 m), žijú neďaleko Bratislavy.

Sympatická Galina na atletiku nezanevrela ani po skončení vrcholovej kariéry po MS 1997 v Aténach, kde už v slovenských farbách skončila v trojskokanskej kvalifikácii sedemnásta. V bratislavskej Slávii UK trénovala najmenších adeptov atletiky, radila slovenskému reprezentantovi Jaroslavovi Dobrovodskému a dodnes pomáha všestrannému bežcovi Alexandrovi Jablokovovi.

Čisťjaková si premiéru s dvojkrížom na trojvrší odbila krátko po získaní slovenského občianstva na halových ME 1996 v Štokholme 16. miestom v trojskoku. Prioritne sa tejto disciplíne začala venovať až po ťažkom zranení kolena na mítingu P – T – S v roku 1990 na bratislavských Pasienkoch.

V lete 1996 štartovala na OH v Atlante, hoci najskôr to vyzeralo tak, že od ruského zväzu nedostane po zmene občianstva súhlas reprezentovať novú krajinu. Funkcionári atletickej veľmoci sa obávali, aby Galina niektorú z ich pretekárok neobrala na olympiáde o medailu, keďže rok predtým dosiahla na mítingu vo švajčiarskom Luzerne v trojskoku výborných 14,76 m. Čisťjaková napokon skončila na atlantských hrách tesne za tuctom finalistiek trinásta, čo bolo jej najcennejšie umiestenie v slovenských farbách.

Krátko pred olympiádou utvorila v Londýne kvalitný slovenský rekord 14,41 m, ktorý najskôr v roku 2007 vyrovnala Dana Velďáková o o rok neskôr ho v talianskej Pavii zlepšila na 14,51 m. Len oni dve plus Čisťjakovej dcéra Irina (14,07 m) sa zo slovenských trojskokaniek môžu pýšiť aspoň 14-metrovým skokom. V diaľke dosiahla v slovenských farbách najviac 643 cm a v našich historických tabuľkách je šiesta.

Čisťjaková reprezentovala Slovensko už na sklonku kariéry, po tridsiatke. Najväčšie úspechy dosiahla ešte ako reprezentantka bývalého Sovietskeho zväzu – v diaľke bronz na OH 1988, zlato na halových MS 1989, striebro na ME 1986, tri zlaté (1985, 1989, 1990) a dve strieborné (1987, 1988) na halových ME, v trojskoku zlato na halových ME 1990.

(GB)

Texty k foto:

Vždy šarmantná a elegantná Galina Čisťjaková v súčasnosti.

FOTO JÁN SÚKUP

Diaľkárska svetová rekordérka v časoch najväčšej slávy.

FOTO JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk