Gajanová si na Diamantovej lige v Lausanne zabehla druhý najlepší výkon kariéry na 800 m!

Slovenská osemstovkárska jednotka Gabriela Gajanová utvorila na mítingu Diamantovej ligy vo švajčiarskom Lausanne slovenský výkon roka 2:00,82 min a za svojím osobným rekordom 2:00,58 z júna 2019 na Odložilovom memoriáli v Prahe zaostala len o 24 stotín. Jej lausannský čas je druhý najlepší v jej kariére.

Dvadsaťjedenročná niekdajšia medailistka z európskych mládežníckych šampionátov skončila v silnej konkurencii deviata, čím potvrdila svoje „papierové“ postavenie v 11-člnnej štartovej listine, v ktorej len dve osemstovkárky (jednou bola práve Gajanová) nemali osobák pod dve minúty.

Gajanová si v jubilejnej desiatej osemstovke v sezóne o 81 stotín zlepšila svoj najlepší tohtoročný výkon (2:01,63) z 8. augusta v maďarskom Székesfehérváre. Žiaľ, zverenka švajčiarskeho kouča Louisa Heyera sa v letnej sezóne 2022 dostala do formy neskôr a nestihla sa kvalifikovať na ME v Mníchove. Jej aktuálna forme ju predurčovala minimálne na semifinálovú miestenku.

„Konečne som sa po troch rokoch dostala pod 2:01 min, čo si nesmierne vážim. Škoda, že som nezískala k výkonu aj nejaké body do rebríčka navyše za umiestenie, ale mentálne mi toto určite pomôže, lebo vidím, že som na dobrej ceste,“ vravela spokojná Gajanová.  „Veľmi sa z výkonu teším. V posledných tréningoch sa mi darilo, vedela som, že mám formu, len som to potrebovala predať- Bežalo sa rýchlo, ja som sa snažila udržať s ostatnými, bojovala som a myslím si, že som dodržala to, čo sme si s trénerom povedali. Škoda, že mi k osobáku chýbalo tak máličko, asi mi ušiel v poslednej stovke, kde mi už dosť tuhli nohy.“

Gajanovej sa na Diamantovej lige v Lausanne darí, štartovala na tomto mítingu už tretí raz. V roku 2019 skončila dokonca druhá za 2:01,25 min, vlani šiesta (2:01,70) a v tomto roku síce až deviata, ale dosiahla najlepší čas 2:00,82.

Piatkovú osemstovku v Lausanne (nepočítala sa do hodnotenia Diamantovej ligy) vyhrala trojnásobná vicemajsterka Európy (2016, 2018, 2022) Francúzka Rénelle Lamoteová v osobnom rekorde 1:57,84 min pred Allie Wilsonovou z USA (1:58,09 – osobný rekord) a Britkou Jemmou Reekieovou (1:59,00). Gajanová, ktorá sa počas pretekov pohybovala na 9. až 11. mieste, zdolala Slovinku Anitu Horvatovú (2:02,20) a Valentinu Rosamiliovú zo Švajčiarska (2:04,46).

SAZ/Gabriel Bogdányi pre Top Athletics

FOTO ARCHÍV (gg)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk