Gabika Gajanová prišla v Gävle o medailu dvakrát, pre zranenie aj o štart na DL v Londýne

Dve hodiny neistoty, po ktorých prišiel neradostný verdikt: Gabriela Gajanová je definitívne štvrtá. V priebehu tohto času prišla dvakrát o medailu. Najskôr na ovále, keď finišovala štvrtá v behu na 800 m na majstrovstvách Európy do 23 rokov vo švédskom Gävle, a potom, keď jej posun na 3. priečku po diskvalifikácii pôvodne bronzovej Nadie Powerovej zrušili po úspešnom proteste írskej výpravy.

“Keď som dobehla, bola som veľmi sklamaná, že je to opäť štvrté miesto a zopakoval sa vlaňajšok, keď som zostala tesne za pódiom na juniorských MS. Snažila som sa s tým vnútorne vyrovnať. Išla som hneď na dopingovú kontrolu, keď za mnou prišiel tréner a povedal, že by som mala byť tretia. Vzápätí doľahli na mňa pozitívne emócie, lebo som nečakala, že ešte môže byť z toho medaila. Keď sme však vyšli von, dozvedeli sme sa, že medaila ešte nie je istá. Zasa to na mňa doľahlo a už som len chcela, nech sa to všetko skončí a nech som už v hoteli,” podelila sa o svoje prvé dojmy 19-ročná atlétka, ktorá musela stráviť vývoj ako na hojdačke.

Napokon z toho boli nenaplnené medailové ambície. “Na šampionát som nešla s konkrétnymi výkonnostnými cieľmi, na nich sa totiž nezvykne behať až tak rýchlo. Chcela som si vybojovať medailu, jej zisk zvyšuje kredit pretekára. Určite som sklamaná, že sa mi to nepodarilo, keďže sama od seba som mala veľké očakávania. Na druhej strane je to poučenie a veľká motivácia, aby som sa ďalej zlepšovala,” snažila sa hľadať v sklamaní pozitíva mladá bežkyňa z AK ZŤS Martin, ktorá bude mať na tomto podujatí šancu na reparát aj o dva roky v nórskom Bergene.

Gajanová bola hlavnou favoritkou finále osemstovky. Postavenie líderky kontinentálnych tabuliek v tejto vekovej kategórii dokumentovalo aj modré štartové číslo, ktoré mala pripnuté na drese v Gävle.

“Bola to zaujímavá skúsenosť. Musím sa priznať, že som pociťovala veľký tlak. Vnímala som, ako sa na mňa pozerajú súperky, ktoré zaregistrovali moje výkony. Aj doma sa odo mňa počítalo so zlatou medailou. V podvedomí som  si uvedomovala úlohu favoritky,” priznala zverenka trénera Pavla Slouku v odpovedi na otázku agentúry SITA.

Jej osobný rekord je 2:00,58 min, v Gävle zabehla v taktickom a pomalom finále čas  2:06,78 min. Nevyhla sa ani otázke, či nechcela zobrať osud do vlastných rúk a odbehnúť si vlastné preteky.

“Prekvapil ma priebeh finále, čakala som, že súperky ma majú prekuknutú a zvolia inú taktiku. Prvých 200 m bolo rýchlych, potom prišla zmena tempa. Možno som mohla byť viac odvážna, ale v samotných pretekoch mi to nenapadlo.”

Zaujímavosťou je, že jej osudom bola Írka nielen vo finále, ale aj v rozbehu, v ktorom jej pristúpila nohu. Po ňom sa pre vyvrtnutý členok dokonca objavili aj úvahy, či vôbec bude môcť nastúpiť na duel o medaily.

“Zranenie moje umiestenie neovplyvnilo. Vo finále som sa snažila na to nemyslieť. Povedala som si, že budem bojovať. V závere som nezachytila nástup Britiek. Ťažko sa mi finišovalo, nemala som na finiš toľko síl, nepredviedla som taký, na aký sú ľudia zvyknutí. Dúfala som, že aspoň 3. miesto by z toho mohlo byť, ale predstihla ma aj Írka Powerová,” poznamenala Gajanová, ktorá prišla nielen o medailu, ale nateraz aj svoj druhý štart na mítingu Diamantovej ligy: “Mala som bežať v nedeľu v Londýne, ale najbližšie dni venujem doliečeniu členka.”

Po dvoch bronzových medailách z ME 2016 do 18 rokov v gruzínskom Tbilisi a MEJ 2017 v talianskom Grossete jej nepribudol do zbierky tretí kov tejto hodnoty. Naopak, takisto ako na MSJ 2018 vo fínskom Tampere zostala tesne za stupňom víťazov.

“Pre rokom som bola tiež štvrtá, vtedy však v osobnom rekorde, preto som s vlaňajškom spokojnejšia. Verím, že o dva roky to bude lepšie. Pred touto sezónou sme mali dva ciele, ktorými boli medaila z ME do 23 rokov a splniť limit na MS v Dauhe. Limit mám, medailu nie, ale stále mám chuť pracovať na sebe a napredovať,” dodala Gabika Gajanová.

(SITA, GB)

Texty k foto:

Gabika Gajanová a jej kouč Pavel Slouka po tlačovke zapózovalí s modrým číslom pre líderku európskych tabuliek, s ktorým v Gävle martinská osemstovkárka bežala.

FOTO JÁN LUKY

Gabike sa v mene SAZ za bojovný výkon na ME do 23 rokov poďakoval generálny sekretár Vladimír Gubrický, vľavo šéftréner SAZ Martin Pupiš.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk