Fraňo víťazom trailu Tatra SkyMarathon, Priadka najrýchlejší na 110 km vo švajčiarskom Montreux

Slovenským trailovým bežcom sa darilo na významných pretekoch v zahraničí. Peter Fraňo (Salomon/Suunto) v sobotu zvíťazil na štvrtých pretekoch seriálu Svetového pohára Svetovej asociácie behu do vrchu (WMRA), ktorý má v roku 2021 zastávky na 12 miestach v ôsmich krajinách.

Fraňo vyhral v Poľsku Tatra SkyMarathon s dĺžkou 40 km a 3300 nastúpanými výškovými metrami, ktorý patrí medzi šesť dlhých horských behov v rámci SP. Dvadsaťpäťročný Slovák zvládol náročnú trať, medzi ktorej nástrahy patrili aj dva veľké kopce, pri ktorých museli bežci nastúpať 1000 m, a potom takisto dva dlhé zbehy, a to všetko na rôznom povrchu terénu – od lesných trás až po kamenistú technickú horskú cestu, v čase 4:30:18,5 h.

Účastníkom situáciu sťažovali klimatické podmienky (vysoká teplota a vlhkosť), ale aj v nich si dobre počínal ďalší slovenský bežec Miroslav Hraško (Zolná Skyrunning team Zvolen), ktorý obsadil 4. miesto s odstupom 11:36,7 min na víťazného krajana. V kategórii žien triumfovala Češka Marcela Vašínová, v celkovom poradí jedenásta.

Ultrabežec Marián Priadka zase nenašiel premožiteľa vo Švajčiarsku v rámci podujatia Montreux Trail Festival v pretekoch MXTREME s dĺžkou 110 km a nastúpanými vyše 8000 metrami. Trať absolvoval za 14:53:41 h, pričom jeho najbližší prenasledovateľ Cedric Chavet z Francúzska dobehol do cieľa s mankom 11:49 min.

Výsledky – Tatra SkyMarathon (40 km, prevýšenie 3300 m):
Muži: 1. Peter Fraňo (SR – Salomon/Suunto) 4:30:18,5 h, 2. Andrzej Witek (Poľ.) +4:21,0, 3. Raúl Criado Sánchez (Šp.) +9:27,3, 4. Miroslav Hraško (SR – Zolná Skyrunning team Zvolen) +11:36,7.
Ženy: 1. Marcela Vašínová (ČR) 5:02:08,0 h.

Montreux Trail Festival MXTREME (110 km, prevýšenie 8000m+):
Muži: 1. Marián Priadka (SR – Salomon/Suunto – Slovak Ultra Trail Team) 14:53:41 h, 2. Cedric Chavet +11:49 min, 3. Sangé Sherpa (obaja Fr.) +31:24.