Finálové účasti a možno aj medaila, to sú ambície výpravy na európsky šampionát U18

Výkonný výbor SAZ schválil nomináciu na júlový európsky šampionát kategórie U18. Nominačné kritériá splnilo 14 mladých reprezentantov, ktorí sa predstavia od 4. do 7. júla na štadióne Givat Ram v izraelskom Jeruzaleme. 

„Na naše pomery je to relatívne veľká výprava. Najväčšia kandidátka na dobrý výsledok je Rebecca Slezáková, ktorá je v disciplíne 100 metrov prekážok vo svojej kategórii v Európe na treťom mieste. Potom je tam aj ďalšia skupina pretekárov, ktorí majú ambíciu zabojovať o finále,“ vysvetlil šéftréner SAZ Martin Pupiš

V poradí tretie majstrovstvá Európy tejto kategórie sa uskutočnia v náročných nielen klimatických podmienkach. Jeruzalem sa totiž nachádza vo výške takmer 800 metrov nad úrovňou mora a začiatkom júla sa očakávajú teploty vysoko nad +30 stupňov Celzia. Odhadovať šance jednotlivých atlétov preto náročné. „Navyše je to taká veková kategória, v ktorej sa nám už neraz stalo, že na podujatie cestoval pretekár, ktorý ani na Slovensku veľmi nevyčnieval a nakoniec bol schopný vo finále bojovať aj o medailu,“ doplnil Pupiš.

Do Izraela cestuje generácia, ktorá to mala v posledných dvoch rokoch mimoriadne náročné. V roku 2020 a teda v čase, ako bolo športovanie na Slovensku v mnohých prípadoch doslova zmrazené mala táto skupina reprezentantov zhruba 15 rokov. A to je atletike kritický vek v ktorom sa strácalo mnoho talentov aj v časoch, keď svet fungoval normálne. „Je to dobrá vizitka, že v tých fungujúcich kluboch ich napriek všetkému dokázali udržať. Pretože naozaj je to tak, že práve toto je tá veková kategória v ktorej sa obrazne povedané atléti zlepšujú aj keď spia. No je veľmi náročné ich udržať pri športe. A ukázalo sa, že kluby, ktoré fungujú správne, dokázali nájsť riešenia a ten takzvaný odpad nebol taký veľký. Aj keď môžeme už iba polemizovať o tom, že ak by neprišla korona tak ich nemáme 14, ale možno aj 20. No je to celosvetový problém. A treba povedať aj to, že mnohé opatrenia u nás boli viac ako prehnané,“ dodal Martin Pupiš. 

Reprezentácia SR pre ME U18, Jeruzalem (Izrael)

Anna Šimková – žrď

Rebecca Slezáková – 400 m, 400 m pr., 100 m pr.

Tereza Beňová – 100 m, 200 m

Michal Bačík – 100 m, 200 m, diaľka

Peter David – 110 m pr.

Samuel Šima – disk

Terézia Kurucová – chôdza 5000 m

Filip Krestianko – chôdza 10 000 m

Jakub Bátovský – chôdza 10 000 m

Martin Varhaník – 100 m, 200 m

Nina Poštová – chôdza 5000 m

Rebeka Žibritová – 400 m pr.

Adam Ilgo – 110 m pr.

Michaela Ufnárová – 100 m

Realizačný tím:

Anna Kirnová – vedúca výpravy

Milan Laurenčík – technický vedúci

Mário Porubec – médiá

Tréneri:

Peter Mečiar

Miloš Bátovský

Peter Filip

Roman Coma

Ján Sedlák

Michal Rusnák – osobný tréner – samoplatca

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk