Dudinská päťdesiatka v chôdzi: svetový rekord Peruánky Kimberly Garcíovej Leónovej na 35 km 2:37:44, slovenské tituly favorizovanému Miroslavovi Úradníkovi a prekvapujúco prvý raz Eme Hačundovej

Majsterka sveta 2022 na 20 aj 35 km Kimberly Garcíová Leónová z Peru utvorila na 42. ročníku Dudinskej päťdesiatky v chôdzi (míting so zlatým štatútom World Athletics Race Walking Tour) základný svetový rekord na 35 km časom 2:37:44 h. Po zmene disciplíny (z 50 km na 35 km) Svetová atletika stanovila hranicu 2:38:00 h, ktorú bolo potrebné prekonať, aby bol výkon uznaný za svetový rekord. Pod ňu sa už vlani dostala Margarita Nikiforovová, avšak výkon sa do rekordných listín nedostal, keďže Rusko malo medzinárodný dištanc.

Garcíová Leónová šliapala od začiatku sama vpredu a postupne zvyšovala svoj náskok pred debutantkou na 35 km Číňankou Liou Chung, svetovou rekordérkou na 50 km, olympijskou víťazkou z Ria 2016 na 20 km a štvornásobnou majsterkou sveta. Peruánka triumfovala s náskokom 2:22 min (2:40:06 – ázijský rekord). Tretiu priečku si vybojovala Magaly Bonillová z Ekvádoru (2:46:32). Garcíovej Leónovej medzičasy – 5 km: 22:41, 10 km: 45:03, 15 km: 1:07:29, 20 km: 1:29:58, 25 km: 1:52:29, 30 km: 2:15:10.

„Odviedla som veľmi dobrú prácu. Vedeli sme, že preteky v Dudinciach sú veľmi kvalitné. Mala som trochu obavy z počasia, pretože fúkal silný vietor, ale poradila som si s tým. Posledných 15 kilometrov bolo už aj vzhľadom na počasie veľmi ťažkých. Sama neviem, kde sú moje limity. Stále na sebe pracujem. Na majstrovstvách sveta pôjdem znova obe disciplíny. Pred Budapešťou bola toto moja posledná tridsaťpäťka. Dvadsiatku mám predsa len o niečo radšej,“ prezradila Kimberly Garcíová Leónová pre www.atletika.sk prostredníctvom svojho trénera – tlmočníka, ekvádorského chodca Andrésa Chocha.

Preteky v Dudinciach pozorne sledoval i riaditeľ VŠC Dukla, 4-násobný víťaz pretekov na 50 km v tomto kúpeľnom mestečku a olympijský víťaz z Ria 2016 Matej Tóth. „Svetový rekord je veľká reklama pre Dudince, Slovensko aj celú našu atletiku Pamätám si rok 2015, keď som okolo 30. kilometra šiel aj ja na úrovni svetového rekordu, ale vtedy som vedel, že Yohann Diniz mal v Zürichu rýchly záver, takže som na rekord nemyslel. Toto je však reálny svetový rekord a je úžasné, čo Kimberly predviedla napriek tomu, že podmienky neboli zďaleka ideálne. Slnko sa už opieralo do chodcov a najmä vietor pretekárov brzdil. Jej potenciál je úžasný.  Vidieť, že to má natrénované. Odkráčala si celých 35 km sama strojovým tempom, musí mať ešte veľkú rezervu,“ chválil Tóth svetovú rekordérku.

Víťaz mužských pretekov José Luís Morales Doctor utvoril rekord Dudinskej päťdesiatky 2:26:37 h, ktorý patril od minulého roku Talianovi Massimovi Stanovi (2:29:09). Práve 26-ročný Mexičan skončil pred rokom druhý. Tentoraz skončil za Doctorom, ktorý bol vlani na MS v Eugene na 35 km dvadsiaty druhý hneď za Slovákom Miroslavom Úradníkom,  úplne vyšťavený Caio Bonfim z Brazílie (2:27:30). Tretí bol Číňan Cchuej Li-chung (2:29:00) a ešte aj štvrtý v cieli, bronzový päťdesiatkar z OH v Tokiu/Sappore 2021 Evan Dunfee z Kanady, splnil časom 2:29:15 h prísny limit 2:29:40 h na MS v Budapešti. To isté sa podarilo aj osmičke žien, ktoré zašliapali výkon pod 2:51:30 h.ti.

Slovenský titul obhájil vo svojej šiestej tridsaťpäťke v kariére Miroslav Úradník z banskobystrickej Dukly (celkovo 12. za 2:33:51) pred prekvapením súťaže Dominikom Černým (2:37:17 – celkovo 16.), ktorý pôvodne chcel odšliapať len 25 km. Bronz si vybojoval ďalší chodec Dukly Michal Morvay (2:37:39 – celkovo 18.).

„Dnes nešlo všetko celkom podľa plánu. S trénermi sme boli dohodnutí na tempe 4:20, čo som sa do 25 km snažil aj dodržiavať. V závere som od 27. kilometra začal spomaľovať, čo hodnotím sebakriticky. Snažil som sa však držať v skupinke, aj keď mi ku koncu dochádzali sily. Nedá sa povedať, že by som bol úplne sklamaný z výkonu, ale očakával som o niečo lepší čas. Ak by som bol udržal tempo 4:20 a prípadne ho ešte vystupňoval, bol by som šťastný. Obhajoba titulu je však pekný darček k včerajším narodeninám. Bol som na dnešok výborne naladený a nesmierne si vážim, že som pred svojou rodinou a priaznivcami mohol znova získať titul majstra Slovenska,“ vravel po pretekoch Miroslav Úradník.

Dvadsaťsedemročný zverenec trénerov Martina PupišaĽuboša Machníka zavŕšil zlatý hetrik na 35 km a získal celkovo svoj dvanásty titul majstra Slovenska. Úradník dosiahol v sobotu v Dudinciach o dve sekundy slabší výkon ako vlani. Černý, ktorého trénuje Roman Benčík, prekvapil sám seba, lebo po 9-týždňovom vojenskom výcviku nádejných vojakov z povolania, trénoval riadne len dva týždne.

„Systematicky som trénoval iba dva týždne, keďže som bol na deväťtýždňovom vojenskom výcviku. Dnes som preto očakával viac-menej dobrý tréning, plánoval som to zabaliť niekde na 25. – 26. kilometri, pretože o tri týždne máme majstrovstvá Slovenska na 20 km a tam už chcem byť dobre pripravený,“ priznal Dominik Černý. „Prišiel som na dvadsiaty kilometer a povedal som si, že idem ďalej, na tridsiaty – idem ďalej. Stále som však mal dosť síl, a potom, keď som videl pred sebou Miša Morvaya , zacítil som vôňu striebra. Tak som sa do toho zahryzol ako pitbul a nakoniec to vyšlo. V podstate som až do 33. kilometra nebol pretekovo nastavený. Až posledné dva kilometre som si vravel že to musím dať. Stále som však mal v hlave, že som sem prišiel trénovať. Zrejme som teda ušetril veľa mentálnych síl, šiel som bez akéhokoľvek tlaku.“

Premiérové seniorské zlato na M-SR (po hŕbe mládežníckych) si u žien vybojovala Ema Hačundová v osobnom rekorde 2:59:49 h (doteraz 3:04:58, celkovo 14.) pred Máriou Katerinka Czakovou (3:01:53 – 17.), ktorá absolvovala svoju prvú vážnu tridsaťpäťku po narodení synčeka Alexa vlani v máji. Odchovankyňa borskomikulášskej chôdze potvrdila chýr o svojej dobrej forme, keď krátko po 29. kilometri predstihla Katerinka Czakovú a v piatej tridsaťpäťke v kariére si štvrtý raz zlepšila osobák. Jediná, v ktorej to nevyšlo, bola vlani v Dudinciach – preteky vtedy nedokončila. Po Katerinka Czakovej (2:57:36) a Burzalovej ako tretia Slovenka v histórii pokorila trojhodinovú hranicu.

„Vedela som, že som dobre pripravená. Verila som si na tri hodiny aj na víťazstvo. Som veľmi rada, že to vyšlo. Je to vlastne moja prvá sezóna, počas ktorej som trénovala aj v zimnom období. Pomohla mi najmä príprava v Juhoafrickej republike. Priznám sa, že zo začiatku pretekov, asi do 15. kilometra som sa tak trochu nudila, trénera som sa stále pýtala, či už nie je čas zrýchliť. Viem, že mám dobrý záver a dokážem zrýchliť. Na 20. kilometri som si už verila, keď som vedela, že Klaudia Žárska odstúpila a videla som Mariku. Posledných päť kilometrov, keď som išla pred Mariku, už bolo náročných, ale nejako výrazne som tam nestratila a na poslednom kilometri ma už diváci hnali do cieľa, to už išlo samé,“ tešila sa Ema Hačundová, štvrtáčka na práve na UMB v Banskej Bystrici.

Jej kouč Roman Benčík neskrýval slzy dojatia. „Dnes boli z mojej tréningovej skupiny chodcov najúspešnejší tí, ktorí sa v príprave najviac trápili,” prízvukoval chodecký šéftréner SAZ . “Dominik si po deväťtýždňovom vojenskom výcviku došiel po striebornú medailu, s čím sme vôbec nerátali Ema mala veľa zdravotných problémov i menších zranení. Na štart išla s malou dušičkou, aby získala aspoň medailu a nejaké body do renkingu. Nakoniec z toho bol osobný rekord a víťazstvo na majstrovstvách Slovenska. Som šťastný a dojatý.“

Trojnásobnú olympioničku a 20-násobnú majsterku SR Máriu Katerinka Czakovú vítal v cieli manžel i 10-mesačný synček Alex. „Som vďačná, že som došla do cieľa,“ tvrdila v cieli, keď sa trochu vydýchala z prvej ozajstnej tridsaťpäťky v kariére. Decembrovú v Dubline absolvovala len v rámci tréningu. „Moje tréningy stále nie sú také kvalitné ako pred pôrodom. Pravdupovediac, čakala som pokorenie méty troch hodín. Do 28. kilometra to išlo dobre, ale potom mi stvrdli nohy a už sa nedalo zrýchľovať. Potom to už bolo iba trápenie. Snažila som sa nevzdávať, pretože do renkingu je dobrá každá sekunda. Mala som pocit, že dnes idem päťdesiatku, a nie tridsaťpäťku. Treba to ísť trochu rýchlejšie, ale práve rýchlostne ešte nie som na tom tak dobre, aby som si to mohla dovoliť. Odhadujem, že som na takých 70-75 percentách svojej výkonnosti spred pôrodu.“

Na 20 km zopakoval svoj dudinský triumf z roku 2018 svetový šampión z Londýna 2017 Eider Arévalo, ktorý dosiahol druhý najlrýchlejší víťazný čas – 1:19:23 h. Lepší bol len Číňan Ču Chung-ťün v roku 2005 (1:18:37). Pod 1:20 h sa dostal aj vlaňajší vicemajster Európy Perseus Karlström zo Švédska (1:19:44). Zo žien bola na dvadsiatke najrýchlejšia piata z tokijskej olympiády, niekdajšia juniorská majsterka sveta (2018) Alegna Gonzalezová z Mexika. Jediná pokorila hranicu 1:30 h (1:28:09), keď vyhrala s náskokom 3:02 min pred Portoričankou De Orbetovou. Jedenásta v cieli Alžbeta Ragasová (AK Spartak Dubnica, tréner Martin Pupiš) si presne o jednu minútu zlepšila osobný rekord na 1:40:48 h, skončila jedenásta a v historických tabuľkách SR si v chôdzi na posilniť 9. miesto. Okrem toho s prehľadom splnila aj limit na ME do 23 rokov vo fínskom Espoo (1:48:00).

Limity na ďalšie vrcholné podujatia roka padali aj v mládežníckych kategóriách. Filip KrestiankoJakub Bátovský (obaja ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, tréner M. Bátovský) časmi 43:38, resp. 45:31 splnili limit na MEJ v Jeruzaleme, dorastenka Tamara Indrišková (AŠK Slávia Trnava, tréner Ľ. Žambokréthy) sa zasa časom 24:53 tešila z limitu na EYOF v Maribore.

Svetový rekord Kimberly Leónovej Garcíovej na 35 km v Dudinciach bol šiesty svetový atletický rekord, ktorý sa zrodil na Slovensku. Historické maximum padlo po takmer 35 rokoch, doposiaľ posledný rekord na našom území utvoril 9. 6. 1988 Sergej Bubka v skoku o žrdi (605 cm) na mítingu P-T-S v Bratislave. Prvý svetový rekord na Slovensku bol výkon 22,32 m guliarky Heleny Fibingerovej z 20. augusta 1977 v Nitre.

FAKTY Z DUDINIEC

MUŽI (35 km, 60 štartujúcich): 1. Doctor (Mex.) 2:26:37 – rekord Dudinskej päťdesiatky, 2. Bonfim (Braz.) 2:27:30, 3. Cchuej Li-chung (Čína) 2:29:00, 4. Dunfee (Kan.) 2:29:15, 5. Baboo (India) 2:219:56, 6. Soto (Kol.) 2:31:39,… 12. Úradník 2:33:51, 16. D. Černý 2:37:17, 18. Morvay (všetci SR) 2:37:39.

M-SR: 1. Miroslav Úradník 2:33:51, 2. Dominik Černý 2:37:17, 3. Michal Morvay (všetci ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 2:37:39.

ŽENY (35 km, 43 štartujúcch): 1. Garcíová Leónová (Peru) 2:37:44 – základný svetový rekord, 2. Liou Chung (Čína) 2:40:06, 3. Bonillová (Ekv.) 2:46:32, 4. Wu Čchüan-ming (Čína) 2:47:34, 5. De Senová (Braz.) 2:47:59, 6. Zdieblová (Poľ.) 2:48:53,…14. Hačundová (SR) 2:59:49 – os. rekord, 17. Katerinka Czaková 3:01:53, Žárska (všetky SR) nedokončila.
M-SR: 1. Ema Hačundová 2:59:49 – os. rekord, 2. Mária Katerinka Czaková 3:01:53,… Klaudia Žárska (všetky ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) nedokončila.

MUŽI (20 km, 41 štartujúcich): 1. Arévalo (Kol.) 1:19:23, 2. Karlström (Švéd.) 1:19:44, 3. Chama 1:20:46, 4. Olivas (obaja Mex.) 1:21:17, 5. J. A. Barrondo (Guat.) 1:21:32, 6. R. Ortíz (Mex.) 1:21:38.

ŽENY (20 km, 17 štartujúcich): 1. A. Gonzálezová (Mex.) 1:28:09, 2. De Orbetová (Portoriko) 1:31:11, 3. S. Ramosová 1:34:22,… 11. Ragasová (SR) 1:40:48 – os. rekord a limit na ME „23“

MLÁDEŽ – juniori (10 km): 1. Krestianko 43:38 – os. rekord a limit na MEJ,… 5. J. Bátovský (obaja SR) 45:31 – limit na MEJ, juniorky (10 km): 1. Serranová (Mex.) 45:33, dorastenci (10 km): 1. Richardt (Nem.) 44:37, dorastenci (5 km): 1. Clarke (Ír.) 22:48, 2. Mažgút (SR) 24:50, dorastenky (5 km): 1. Tamara Indrišková 24:53 – limit na EYOF, starší žiaci (3 km): 1. Š. Bátovský 13:59,… 3. Krompaščík (obaja SR) 15:29, staršie žiačky (3 km): 1. Timea Indrišková (SR) 15:12, mladší žiaci (1 km): 1. X. Korzeniowski (Poľ.) 5:28, 2. Kara 6:13, 3. Krupa (obaja SR) 6:22, mladšie žiačky (1 km): 1. Pernická 4:35, 2. Janeková 4:55, 3. Lasicová (všetky SR) 5:04.

VETERÁNI – muži (5 km): 1. Zámečník 27:33, 2. Kapusta (obaja SR) 39:32.

ATLETICKÉ SVETOVÉ REKORDY NA SLOVENSKU

22,32 guľa Helena Fibingerová 20. 8. 1977 Nitra

585 žrď Sergej Bubka 26. 5. 1984 Bratislava

74,56 disk Zdeňka Šilhavá 26. 8. 1984 Nitra

87,66 oštep Jan Železný 31. 5. 1987 Nitra

605 žrď Sergej Bubka 9. 6. 1988 Bratislava

2:37:44 35 km chôdza Kimberly Leónová Garcíová 25. 3. 2023 Dudince

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Na snímkach postupne dudinskí víťazi Garcíová Leónová a Doctor, Miroslav Úradník, Dominik Černý, Ema Hačundová, Ema Hačundová v náručí kouča Romana Benčíka a Mária Katerinka Czaková (vľavo) s Klaudiou Žárskou.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk