Czaková trénovala v Dubaji, kouč Spišiak: „Vytrvalcov čakajú v Dauhe vražedné podmienky“

Triumf v Dudinciach na 50 km, desiata priečka na 20 km v Poděbradoch, víťazstvo na desiatke v Olomouci, ďalšie dva slovenské tituly, dva skalpy vicemajsterky Európy na dvadsiatke Anežky Drahotovej – to je bilancia najlepšej slovenskej chodkyne Mária Katerinka Czakovej v úvode jarnej časti chodeckej sezóny.

Pred ďalšou, ktorý vyvrcholí 19. mája Európskym pohárom v litovskom Alytuse, si piata  najlepšia päťdesiatkárka z ME 2018 v Berlíne odskočila na „veľkonočnú“ prípravu do tepla. Zvolila si Dubaj, kde sa podmienky blížia tým, aké čakajú svetovú atletickú špičku na prelome septembra a októbra na MS v katarskej Dauhe.

„Zvažovali sme rôzne možnosti, ale nakoniec vyhral Dubaj pre klimatické podmienky podobné Dauhe, vysoká bezpečnosť, pre Európanov priaznivejší životný štýl a napokon i priaznivá cena či výborná letecká dostupnosť,“ vysvetli výber miesta tréningového kempu svojej zverenky Martin Pupiš, ktorý Mariku Katerinka Czakovú pripravuje spoločne s Matejom Spišiakom. „Už prvé dni ukázali, že to bola správna voľba. Každý tréning bol pre nás veľká škola, lebo teplo v tejto časti sveta je úplné iné, ako inde…. Neraz sa stalo, že po 40 až 45 minútach sa zvýšila pulzová frekvencia o 10 i 15 úderov. Dokonca sme sa po sobotnom 20-kilometrovom tréningu všetci traja zhodli, že aj v závere prípravy na MS v Dauhe bude potrebné absolvovať niečo podobné. Zatiaľ to vyzerá na kombináciu vysokohorského pobytu v osvedčenom Livigne, potom príprava v Dubaji, pár dní doma a napokon Dauha. Na jeseň by sme sa chceli zamerať aj na večerné tréningy vzhľadom na to, že štart päťdesiatky na MS je o 23.30 h miestneho času.“

Pobyt v Dubaji si pochvaľoval i Katerinka Czakovej druhý kouč Matej Spišiak. Tvrdí, že pre jeho zverenku to bola veľmi dobrá skúsenosť vyskúšať si na vlastnej koži, čo ju približne čaká.

„Všetky poznatky, ktoré sme získali, zosumarizujeme, a budeme sa ich snažiť ďalej aplikovať v príprave na svetový šampionát. V Dauhe nás nečaká nič ľahké,“ zdôraznil Matej Spišiak. „Musíme dať hlavy dokopy a pripraviť pre Mariku taký program, aby ho zvládla čo najlepšie, a najmä uspela na MS v Dauhe.“

Czaková zažila v Dubaji naozaj tvrdé podmienky. Ráno o siedmej na začiatku tréningu 29°C, na konci 34, potom teplota prudko stúpala až k 38°C v tieni a na slnku to bolo už – peklo..

„Bolo to naozaj veľmi drsné, cez deň nebola vonku počas celého sústredenia šanca aspoň trochu sa ochladiť. Podmienky pre vytrvalcov na svetovom šampionáte budú vražedné. V septembri budú ešte horšie ako teraz, zažili sme ich vlani na inšpekčnej ceste v Dauhe s Maťom Pupišom. Pred tým, čo nás čaká na jeseň, máme veľký rešpekt,“ priznal šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie Matej Spišiak.

Czakovej tím by chcel prípravu na extrémne teplo simulovať aj doma v „laboratórnych“ podmienkach. „Chceme si overiť fakty z nedávnej nórskej štúdie, ktorej výsledky ukázali, že tréning necelú hodinu denne v teplotách okolo 40°C zanecháva podobnú adaptačnú odozvu, ako tréning v nadmorskej výške,“ prezradil Martin Pupiš, ktorý si pobyt v Dubaji hradil z vlastných prostriedkov, keďže sústredenie svojej zverenky skombinoval s vlastnou rodinnou dovolenkou. „Takisto sme po dubajskom tréningovom kempe zhodli, že budeme musieť premyslieť ešte detailnejšie systém občerstvovania a schladzovania sa počas MS.“

Po Európskom pohári v Alytuse má Mária Katerinka Czaková naplánovaný od 28. júna ešte tréningový pobyt v Tokiu, kde bude tiež testovať možnosti adaptovania sa na klimatické podmienky, ktoré budú mať atléti počas OH 2020.

(GB)

Texty k foto:

Martin Pupiš, Mária Katerinka Czaková a Matej Spišiak na tréningu v Dubaji.

Naša najlepšia chodkyňa ukrajuje tréningové kilometre v dubajskom „pekle“.

FOTO ARCHÍV (mp/ms)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk