ČSOB Bratislava Marathon sa vracia k predpandemickým číslam. Medzi 10 820 prihlásenými je aj polmaratónsky šampión Rusina, Volko pobeží polmaratónsku štafetu

Bratislava je pripravená na veľký bežecký víkend. Osemnásty ročník ČSOB Bratislava Marathon uvedie do pohybu 10 820 účastníkov, čo je tretí najvyšší počet prihlásených v histórii podujatia. Na maratón si trúfa 1211 vytrvalcov, na polmaratón 3482. Celkovo organizátori pripravili 7 disciplín. „Sme hrdí a vďační za tento nárast. Prognózy boli všelijaké, ale nečakali sme, že sa po covidových ročníkoch vrátime k takýmto číslam tak skoro,“ povedal výkonný riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon Peter Pukalovič.

Zahraniční účastníci (celkovo 1460) z 53 krajín sa na týchto číslach podieľajú približne 16 percentami. „Milo nás to prekvapilo, pretože Bratislave v tomto termíne konkuruje mnoho silných metropo s kvalitnými polmaratónmi či maratónmi – Praha, Viedeň, Budapešť alebo Krakov,“ pridal sa riaditeľ podujatia Jozef Pukalovič.

Organizátori na poslednú chvíľu pristúpili k miernym úpravám trate. Jedna sa týka detských pretekov, ktoré sa budú bežať smerom na Pribinovu ulicu, nie k mostu Apollo. Z polmaratónskej a maratónskej trate vypadla na petržalskej strane slučka smerom k Inchebe. Zo Sadu Janka Kráľa sa vydajú bežci priamo po Viedenskej ceste, chýbajúcich 400 m si pridajú na Vajanského nábreží.

Na štart pred novou budovou Národného divadla sa postavia viacerí špičkoví vytrvalci. V maratóne sa predstaví viacnásobný estónsky bežecký šampión, účastník OH 2016 v Riu a 2021 v Tokiu Roman Fosti s osobným rekordom 2:10:46 h z roku 2021, prihlásení sú obhajca prvenstva, z ukrajinského Ternopiľa pochádzajúci a v Bratislave žijúci Taras Ivaniuta, ktorý si vlani ČSOB BAM zabehol osobné maximum 2:27:04, ďalší víťaz (z roku 2021) Miroslav Ilavský z Jogging club-u Dubnica nad Váhom (os. rekord 2:30:55), tretí z toho istého ročníka a tiež z vlaňajšieho maratónskeho šampionátu Rastislav Srnánek (ŠK Triatlon Pezinok) či Vojtěch Čabala z Česka, ktorý si po štyroch bratislavských umiesteniach v prvej desiatke v polmaratóne (najlepšie 5. v roku 2022) vyskúša maratón.

Z popredných žien sa vydajú na trať maratónu dvojnásobná víťazka ČSOB BAM (2019, 2021) Barbora Nováková z Česka a 6-násobná maratónska majsterka SR (2005, 2015, 2017, 2018, 2020, 2021) Sylvia Šebestian z Atletika ŠK Skalica.

V polmaratóne sa pri neúčasti obhajcu Mareka Hladíka, ktorý sa stále zotavuje po zranení, „pobijú“ o prvenstvo vlani druhý Matúš Hujsa z Našej atletiky Bratislava, ktorý bol v roku 2022 líder maratónskych tabuliek SR (2:24:55) a skončil 8. na policajných ME 2022 v Eindhovene. Vo februári si v Barcelone posunul polmaratónsky osobný rekord na 1:08:25. Jeho veľký súper bude pred rokom v Bratislave tretí Martin Rusina (BMSC Bratislava), v tomto roku zatiaľ slovenská polmaratónska jednotka vďaka osobáku takisto z Barcelony 1:08:19 a čerstvý polmaratónsky šampión z Čečehova.

Načasovanie týždeň po polmaratónskom šampionáte nie je ideálne. Zatiaľ sa na ďalší polmaratón veľmi necítim, ale do nedele je ešte dosť času. Budem mať kvalitnú konkurenciu, určite sa trošku navzájom ponaháňame a snáď sa to prejaví aj na kvalitných časoch. Ciele mám tie najvyššie, ale ak sa dostanem pod 1:09, tak to bude pre mňa víťazstvo bez ohľadu na umiestnenie,“ uviedol 29-ročný projektový manažér a bežecký samouk, ktorého športový príbeh sa začal iba v roku 2019 na rodnej Orave.

Chýbať nebude štvrtý z ročníka 2022 Dávid Žigo z MAC Rača/PROefekt Team-u a medzi adeptov na popredné umiestnenia sa zaradia tiež úspešní vlaňajší maratónci: druhý Gabriel Švajda z Nových Zámkov, maratónsky majster SR z roku 2016, a štvrtý Vojtěch Grün, český vytrvalec z VSK Univerzita Brno.

V ženskej súťaži patria k favoritkám minulý rok druhá (takisto 2. na M-SR 2022 aj 2023 v polmaratóne) Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), niekdajšia účastníčka mládežníckych ME v atletike a v roku 2020 tretia v Bratislave (zároveň M-SR v polmaratóne) Zuzana Durcová (BMSC Bratislava) a tiež víťazka bratislavského maratónu 2018 Kristína Néč Lapinová (AK ZVP Lučatín/Trian ŠK UMB Banská Bystrica)

Organizátori bratislavského bežeckého sviatku zapojili do diania aj dlhodobo najúspešnejšieho slovenského atléta Jána Volka. Slovenský šprintérsky rekordér, piaty na 60 m z halových majstrovstiev Európy v Istanbule, prijal úlohu ambasádora detských behov a Bratislavskej míle. „Vždy veľmi rád podporím podujatia takéhoto druhu. Najmä keď ide o deti a mladých športovcov, ktorí sú našou budúcnosťou. Teším sa, že po covide sa športový život znova rozhýbal,“ povedal k svojej úlohe. Vlani súťažil v minimaratóne (4 km), celkovo dobehol 30. (z mužov 24.) časom 16:35 min, tento rok bude člen polmaratónskej štafety Našej atletiky Bratislava s Martinom Vajdom, Tomášom Grajciarikom a Romanom Haraslínom. „Pobežíme jeden skutočný vytrvalec a traja šprintéri. Zase na mňa vyšiel ten najťažší úsek so stúpaním a klesaním, na čo sa teším,“ „posťažoval“ sa trojnásobný a úradujúci Atlét roka na Slovensku.

Špeciálnym hosťom a zároveň aktérom bude Eva Seidlová. Členka AK Tlmače je jedna zo štyroch bežcov, ktorí absolvovali všetkých 17 doterajších ročníkov, a do Bratislavy príde s cieľom zaokrúhliť počet absolvovaných maratónov na obdivuhodných 500! A to 41 dní pred svojimi 75. narodeninami. Pre mňa to bude jeden z vrcholov nedeľňajšieho programu. Pre Evku sme pripravili aj špeciálnu plaketu,“ uviedol Jozef Pukalovič. Eva Seidlová zabehla svoj prvý maratón Košiciach na MMM 1984 ešte s obrátkou v Seni, okrúhly 400. na ČSOB BAM 2018 a aj poltisíci si rodáčka z Rimavskej Soboty rezervovala pre Bratislavu. Slovenka s najvyšším počtom maratónov má na konte aj štarty v Bostone, New Yorku, Chicagu, Berlíne či v Tokiu.

Nielen slovenskú rekordérku v počte odbehnutých maratónov odprevadí na trať hudobné prekvapenie. Neprezradím, kto to bude. Som veľmi rád, že tento špičkový slovenský hudobník prijal naše pozvanie, navnadil účastníkov i fanúšikov Peter Pukalovič.

Marek Hladík namiesto výkonu na trati poskytne v rámci bohatého sprievodného programu 18. rčníka bratislavského mestského maratónu v Marathon Hub cenné rady týkajúce sa mentálnej prípravy a psychiky bežca pred pretekmi a počas nich. Do diskusie prispejú aj Roman Fosti a triatlonista Richard Varga, dvojnásobný olympionik a v minulosti na atletických slovenských šampionátoch 3. v cestnom behu na 10 km (2021) či 4. v krose vytrvalcov (2017).

ČSOB BAM je zároveň 4. kolo Bežeckého pohára SAZ. Hodnotí sa spoločne polmaratón aj maratón: obodujú sa časy v polmaratóne aj maratóne podľa tabuliek Svetovej atletiky a za top 20 výkonov sa udelia body do BP SAZ.

(JM, GB)

Na snímkach účastníci piatkovej tlačovej konferencie Peter a Jozef Pukalovičovci, vicestarostka mestskej časti Petržalka Iveta Jančoková, Martin Rusina a Ján Volko.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk