Jubilujúci MMM už pol roka pred štartom 100. ročníka hlási vypredané, Matej Tóth sa prvý raz postaví na štart maratónu

Presne šesť mesiacov pred štartom 1. októbra 2023 hlási najstarší maratón v Európe, Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach – vypredané! Na nedeľný program už voľné miesta v štartovke nie sú, vypredalo sa všetkých 12 500. Šanca bežať je už len v sobotňajšom minimaratóne – U. S. Steel Family Run, kde je kapacita 3500 bežcov naplnená viac ako na 50 percent. Znamená to, že na MMM 2023 v Košiciach by malo bežať dovedna až 16 000 ľudí!

O 100. ročník tohto populárneho podujatia je teda vskutku nebývalý záujem. Na výročný maratón sa prihlásilo 5374 vytrvalcov, na polmaratón 4856 a na štafetový 4x štvrťmaratón 1968 bežcov. Celkové číslo vo všetkých disciplínach k 30. marcu činilo 14 399 športovcov!

„Bežecká pospolitosť sa nerozpakovala a účasť na jubilejnom maratóne vzala doslova útokom. Svedčí o tom tisíc prihlášok v prvom dni registrácie i to, že už v januári dosiahli počty prihlásených hodnoty, o ktorých sme mohli informovať v minulých rokoch až v úvode septembra,“ informoval riaditeľ MMM Branislav Koniar .„Polemiky, aká je vlastne kapacita maratónskych Košíc, sa nekončia. Organizátori ich však vnímajú veľmi citlivo. Sú dané viacerými okolnosťami, medzi iným i celkovou disponibilnou infraštruktúrou mesta a tiež samotnými ubytovacími kapacitami. Maratóny, s ktorými sa ten košický v najlepšej svetovej dvadsiatke porovnáva sa odohrávajú v drvivej väčšine v obrovských svetových metropolách s priemerným počtom 2,5 milióna obyvateľov. Desaťkrát menšie Košice pôsobia v tejto zostave ako skutočná výnimka.“

Medzi viac ako 5000 menami tých, ktorí sa hotujú zdolať celú maratónsku vzdialenosť, je viac než tisíc takých, ktorí si v prihláške zaškrtli políčko „Môj prvý maratón“. Urobil tak aj slovenský Športovec roka 2016, olympijský víťaz 2016 z Ria de Janeiro a majster sveta 2015 z Pekingu v chôdzi na 50 km Matej Tóth, ktorý košický rýchly okruh pozná, veď na ňom absolvoval dvakrát štvrťmaratónsku štafetu (v roku 2018 v česko-slovenskom olympijskom tíme a vlani aj s manželkou Lenkou) a polmaratón (2015) s bratom Michalom a a otcom Viliamom.

„Ak som sa niekedy zamýšľal nad tým, že raz zabehnem celý maratón, vždy som vedel, že sa tak stane v Košiciach. Stý ročník je i pre mňa obrovská motivácia. Napriek mnohým pracovným povinnostiam idem do toho a chcem sa na tento maratón dobre pripraviť. Viem, že rovnaký premiérový zámer majú stovky ďalších bežcov, preto verím, že sa navzájom podporíme a motivujeme pre dosiahnutie našich cieľov,“ skonštatoval čerstvý štyridsiatnik, v súčasnosti riaditeľ VŠC Dukla banská Bystrica. Matej Tóth sa po skončení kariéry na OH 2021 v Tokiu/Sappore stále udržiava v dobrej kondícii, chodí viac-menej pravidelne behať.

„Príbeh nadšených Košičanov z vtedy 60-tisícového mesta, písaný v prvých rokoch samostatného Československa, sa napĺňa do podoby, ktorú sa pred takmer storočím nik netrúfol predpovedať. Roky 2023 a 2024 budú príležitosťou na hrdé bilancovanie toho, čo generácie organizátorov za neľahkých podmienok, často i v obdobiach búrlivých premien spoločenských pomerov, dosiahli. Je to tiež príležitosť na pripomenutie si všetkých hodnôt, ktoré maratón v Košiciach pre svoje okolie, komunitu, mesto Košice i pre celú spoločnosť prináša. A tiež príležitosť vyvolať ďalšie impulzy a interakcie, ktoré budú znamenať ešte pevnejšie ukotvenie samotného Medzinárodného maratónu mieru v povedomí verejnosti i mnohých rešpektovaných autorít na celom svete. To všetko i v prospech jeho ďalšieho napredovania i v období po prekročení storočnice,“ píše sa v spoločnom vyhlásení, ktoré odznelo v piatok 31. marca na tlačovej konferencii z úst Branislava Koniara a Jána Sudzinu, prezidenta organizujúceho Maratónskeho klubu Košice.

Medzi inštitúcie, ktoré poskytnú priestor na prezentáciu vzácneho odkazu košického maratónu bude s najväčšou pravdepodobnosťou patriť i Európsky parlament. V jeho priestoroch v Štrasburgu by sa malo 11. alebo 12. septembra uskutočniť otvorenie výstavy venovanej najdôležitejším míľnikom MMM, ktorého minulosť je neodmysliteľne popretkávaná historickými premenami Európy 20. storočia.

„Veľmi intenzívne pokračuje mapovanie archívov a sústreďovanie artefaktov i písomností aj priamo v Košiciach. Výsledkom všetkých týchto snáh by mohlo byť v dohľadnej dobe otvorenie Maratónskeho domu v spolupráci s mestom Košice. Za jeden z najzásadnejších počinov k jubilujúcemu maratónu v tomto roku možno považovať projekt spojený so vznikom a inštaláciou nového výtvarného diela, ktoré dostáva názov Posol mieru. Svoj domov nájde v areáli košického Kulturparku. Ideový námet a myšlienku do konečnej podoby zhmotní výtvarník a sochár Rudolf Hofer. Vyvrcholením rôznych aktivít bude v sobotu 30. septembra atraktívny otvárací ceremoniál 100. ročníka MMM na Námestí maratónu mieru spojený s už tradičným zapálením maratónskeho ohňa,“ prezradil riaditeľ MMM Branislav Koniar.

(GB)

Text k foto:

Takto si Matej Tóth zabehol v spoločnosti otca a brata polmaratón v rámci MMM 2015, na druhej snímke Branislav Koniar.

FOTO VIKTOR ZAMBORSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk