Lenka Gymerská vymazala Sedlákovej 38-ročný slovenský rekord, Dömötör siedmy na bronzovom mítingu v Dortmunde, Lenčéš a Gejdošová úspešní v Monte Carle

■ OSTRAVA: Strieborná medailistka z EYOF 2022 v Banskej Bystrici Lenka Gymerská utvorila na halových majstrovstvách Olomouckého a Zlínskeho kraja v Ostrave slovenský dorastenecký rekord v behu na 400 m časom 55,59 sekundy.

Zverenka Lukáša Kotalu v AŠK Slávia Trnava zlepšila doterajšie maximum 55,72 Gabriely Sedlákovej z 26. 1. 1985 v Bratislave o 13 stotín. Svoj osobák z minulého týždňa si posunula až o 1,03 sekundy. Pätnásťročná Lenka Gymerská sa v historických halových tabuľkách SR zaradila na 10. priečku.

„Po minulotýždňových 56,62 sme s Lenkou obaja cítili, že má na viac, preto sme si štvorstovku zopakovali,“ skonštatoval kouč Lukáš Kotala. „K rekordnému času nám veľmi dopomohli poľská súperka i Tamara Balajová, ktorá sa na Lenku doťahovala. Vo zvyšku sezóny bude behať už len šesťdesiatku a dvojstovku. Mám pocit, že Lenka je schopná prekvapiť ma v každých pretekoch.“

Ostravský beh na 400 m vyhrala Poľka Korzuchová za 54,90 pred Gymerskou, tretia bola Trenčianka Tamara Balajová časom 56,31.

V behu na 60 m prekážok si účastník vlaňajších MSJ v Cali Lukáš Ševčík zlepšil vo víťaznom finále na 60 m prekážok mužov osobný rekord na 8,05 sekundy, čo je aj slovenský výkon roka.

SLOVÁCI V OSTRAVE

Muži – 60 m, A-finále: 4. Fuksa 7,06, v rozbehoch Fuksa 7,02, L. Ševčík 7,07, 200 m: 3. L. Ševčík 22,34, 5. Fuksa 22,85, 400 m: 3. Glodžák 49,94, 6. A. Ševčík 51,52, 60 m prek: 1. L Ševčík 8,05 – slovenský výkon roka (v rozbehu 8,14).

Ženy – 60 m, A-finále: 2. Húsková 7,79, 3. Hũbschová 7,89, B-finále: 2. Balajová 7,95, v rozbehoch Húsková 7,87, Hũbschová 7,90, Balajová 8,00, H. Ďurišová 8,17,, 200 m: 6. Húsková 25,58, v ďalších behoch Hũbschová 26,67, H. Ďurišová 27,66, Podolinčák 28,32, 400 m: 2. Gymerská 55,59 – dorastenecký rekord SR, 3. Balajová 56,31, Bortlíková 1:00,96, Podolinčák 1:03,20, trojskok: 1. Hũbschová 12,02.

■ DORTMUND: Líder tohtoročných slovenských halových tabuliek na 400 m Patrik Dömötör obsadil v II. behu na 400 m na bronzovom mítingu World Athletics Indor Tour v nemeckom Dortmunde 4. miesto časom 47,69 sekundy, celkovo z 12 štvorstovkárov bol siedmy.  V piatej tohtoročnej štvorstovke sa štvrtý raz dostal pod 48 sekúnd, za minulotýždňovým osobákom z Ostravy zaostal o 38 stotín.

Zverenec Jozefa Gála v Slávii STU Bratislava finišoval na Sparkassen Indoor v hale Helmuta Körniga vo svojom behu za Poliakom Duszynským (46,59), Iguacelom z Belgicka (46,98) a Tunisanom Jlassim (47,13). Z celkového triumfu sa však tešil mladý Brit Ben Higgins, ktorý posunul rekord mítingu na 46,55.

“Pocitovo to bol dobrý beh, preto som bol trochu sklamaný, keď som uvidel výsledný čas,” poznamenal Patrik Dömötör. „Snažil som sa držať sa súperov. Ani pri zbiehaní nedošlo k žiadnej kolízii, ani v závere som nestvrdol. Zákruty však boli v porovnaní s ostravskými hrozné. Neviem, či to bolo len druhou dráhou, v ktorej som bežal, ale hrozne ma vynášalo. Ešte raz – škoda. Som však vďačný manažérovi Alfonsovi Juckovi, že som mohol bežať v takejto konkurencii a v skvelej atmosfére.“

■ MONTE CARLO: Slovenským vytrvalcom sa na nedeľnom prestížnom Monaco Run v Monte , ktorý mal štatút World Athletics Label, darilo. Marek Lenčéš obsadil v elitnej kategórii mužov na 5 km celkovo 21. miesto v osobnom rekorde 14:46 min (čistý čas 14:44), v kategórii nad 35 rokov bol druhý za Florentom Facym (14:26). Lenčéš bežal jednotlivé kilometre v Monte Carle nasledovne: 2:53, 2:53, 3:01, 2:58, 2:59. Prvý raz v kariére sa na oficiálnej certifikovanej trati dostal pod 15 minút.

Víťazný Francúz Jimmy Gressier časom 13:12 o dve sekundy zlepšil oficiálny európsky rekord Taliana Crippu z apríla 2022 v Herzogenaurachu. Druhý dobehol Lobalu z Južného Sudánu (13:24) a tretí Uganďan Chelimo (13:32).

V behu žien na 10 km triumfovala Lenčešova klubová kolegyňa zo ŠKP Bratislava Zuzana Gejdošová časom 36:50 min, ďalšia Slovenka, v minulosti účastníčka súťaží junioriek na ME v krose Lucia Beláková, obsadila 5. miesto (40:44).

„Trochu ma mrzí posledný kilometer, dlho sme bežali traja až štyri a v samom závere ma všetci predbehli o tri či štyri sekundy. V prvom kilometri sa mierne stúpalo, v poslednom mierne klesalo. Žiaľ, už som v sebe nenašiel sily na zrýchlenie. Ak by som posledný kilák zvládol za 2:55, tak by to bolo pod 14:40 min, čo vyzerá o čosi lepšie,“ skonštatoval s úsmevom Marek Lenčéš.