Bronzový štatút je pre JBL Jump Fest výzva. Do Košíc príde aj víťaz Diamantovej ligy v trojskoku

Atletický JBL Jump Fest vstupuje do doby bronzovej. Populárne uličné podujatie s kulisou ikonického Dómu sv. Alžbety bude mať prvý raz vo svojej osemročnej histórii štatút bronzového mítingu seriálu World Athletics Continental Tour (WACT). Vo svojom hlavnom programe ponúkne 8. júna tri disciplíny s takouto „visačkou“ a v jednej z nich na Alžbetinej ulici bude súťažiť aj víťaz vlaňajšej Diamantovej ligy.

„Niekoľko rokov sme zápasili s tým, aby sme mali štartovú listinu podľa našich predstáv. Pretekári však dávali prednosť mítingom Diamantovej ligy a iným veľkým pretekom. Európska atletika nám trochu pomohla tým, že zadefinovala pravidlá hry a stanovila renkingový systém udeľovania bodov. Vedeli sme, že skôr či neskôr by sme k tomuto kroku museli pristúpiť. Vďaka zaradeniu do seriálu máme z čoho vyberať,“ povedal Stanislav Návesňák, bývalý československý reprezentant v atletike a zakladateľ JBL Jump Fest.

Pre organizátorov bude „povýšenie“ z exhibície na míting seriálu WACT veľkou výzvou. „Prvý raz pripravujeme aj prenos RTVS, musíme vyriešiť tiež antidopingové kontroly a ďalšie záväzky vyplývajúce zo štatútu. Ako každoročne pripravujeme priamo v centre Košíc špeciálne športovisko. Zmanipulujeme pri tom asi 35 ton materiálu – piesok, koberce, led obrazovky, ďalšie technológie, konštrukcie tribún a podobne,“ priblížil Stanislav Návesňák na bratislavskom štadióne Mladá garda počas utorkového základného kola Čokoládovej tretry 2023, čo je ďalšia z jeho iniciatív.

Vstup do seriálu si však vyžiadal aj svoju daň. Bronzový štatút nebudú mať bežecké a prekážkarské disciplíny na 60 m, pretože pravidlá EA nepoznajú bodovanie na týchto tratiach mimo haly. V Košiciach však už chystajú geodetické zameranie trate na 100 a 110 m prekážok, tieto preteky si navyše vyžiadajú aj zastavenie premávky v centre mesta. Už tento rok zaradili skúšobne do programu aj skok do výšky, s ktorým majú tiež plány do budúcnosti.

Medzi veľké pozitíva posunu JBL Jump Fest-u v atletickej hierarchii nesporne patrí zvýšený záujem atlétov o štart.
„Záujem manažérov o účasť bol vďaka zaradeniu do seriálu oveľa vyšší ako v minulosti. Prejavilo sa, že míting už nebude iba exhibícia, ale budú sa dať na ňom aj zbierať body. Dovolím si povedať, že takú kvalitnú účasť sme ešte v Košiciach nemali,“ uviedol marketingový manažér podujatia Peter Samuelis a hneď aj predstavil šesticu prihlásených trojskokanov.

Najväčšou hviezdou disciplíny bude Kubánec Andy Díaz Hernández, ktorý zavíta do východoslovenskej metropoly nielen s prvenstvom v Diamantovej lige 2022, ale nateraz aj s najlepším výkonom v roku 2023 na konte. Na májovom mítingu DL v Dauhe skočil s prispením vetra 2,6 m/s 17,80, stačilo mu to na 3. miesto. Na majstrovstvách sveta je jeho maximom 7. miesto z Londýna 2017, blízko k medaile bol na juniorských MS 2014, v Eugene skončil štvrtý. Osobný rekord 27-ročného trojskokana má hodnotu 17,70 a dosiahol ho práve v zürišskom finále DL 2022.

S druhým najlepším osobným maximom 17,37 sa slovenskému publiku predvedie Nevati Er. Tento výkon Turkovi v roku 2019 vo švédskom Gävle priniesol titul majstra Európy do 23 rokov. Na olympijských hrách 2020 v Tokiu sa prebojoval do finále, kde obsadil 6. miesto (17,25). V tejto letnej sezóne ešte úradujúci diaľkarský turecký šampión neskákal, v halovej si pripísal 15,97.

V nej dosiahol životný úspech jeho grécky vrstovník Nikólaos Andrikópoulos. Dvojnásobný balkánsky šampión zavíta na JBL Jump Fest ako strieborný medailista z halových ME v Istanbule. V Ataköi Arene mu na druhé miesto stačilo 16,58, teda 15 cm pod absolútnym osobným rekordom.

Na šampionáte štartoval aj jeho o štyri roky mladší krajan Andreás Pantazís. Z kvalifikácie nepostúpil (16,06), ale je to bronzový medailista z juniorských ME 2019 vo švédskom Borase a v máji 2021 už skočil 16,86. Britskú trojskokanskú školu bude reprezentovať 31-ročný Ben Williams, ďalší pretekár s osobákom nad 17 m (17,27 z roku 2019). Majster sveta do 18 rokov zo šampionátu v Bressanone 2009 je štvornásobný a úradujúci britský šampión. Na vlaňajšom európskom šampionáte v Mníchove sa kvalifikoval do finále, kde obsadil 6. miesto (16,66). Za 17 metrov už doletel aj Laša Gulelauri. Tridsaťročný Gruzínec v roku 2020 v hale v Tbilisi skočil národný rekord 17,16, vonku má na konte 17,08 z mája 2021.

Okrem mužského trojskoku budú mať bronzový „punc“ tiež diaľka mužov a žien. Už od 7. júna sa bude v Košiciach konať aj predprogram. Patrí doň najmä JBL Jump Fest Open, čo sú preteky určené pre slovenských a zahraničných atlétov, ktorí sa nedostanú do hlavného programu. Prihlásili sa naň už 50 pretekári z 12 krajín sveta vrátane Kuvajtu, Japonska či Trinidadu a Tobaga. Tohtoročnou novinkou bude JBL Jump Fest Academy – vzdelávacia časť mítingu s prednáškou špičkového holandského odborníka Henka Kraaijenhofa. Chýbať nebude ani JBL Jump Fest Kids pre deti zo ZŠ a MŠ, ale aj pre mládež registrovanú v kluboch SAZ vo veku od 6 do 14 rokov (disciplíny: 60 m, diaľka, výška).

Míting organizuje klub Atletika Košice o. z. v spolupráci s mestom Košice a už aj so Slovenským atletickým zväzom, aktívne sa na prípravách podieľajú tiež bývalé výborné skokanky DanaJana Velďákové. Ambasádorom pretekov je šprintér Ján Volko.

„Míting takéhoto druhu je skvelý. Má výbornú atmosféru. Diváci sú doslova meter od pretekárov, niekedy možno aj bližšie, na čo nie sme zvyknutí, ale počas samotného behu sú disciplinovaní, takže je to v poriadku. Je úžasné, že atletika dokáže takto pritiahnuť ľudí do ulíc. Vždy som sa na Jump Fest veľmi tešil,“ povedal Ján Volko, ktorý svoj štart na 60 m v Košiciach ešte nepotvrdil. Jeho prípadná účasť sa bude odvíjať od ďalšieho súťažného programu po ouvertúre letnej sezóny. Tú absolvuje už v nedeľu v druhom kole českej I. ligy v Třinci (100 a 200 m), nasledovať budú štarty na mítingoch v poľských mestách Chorzów (4. júna, 100 m) a Bydgoszcz (6. júna, 200 m).

(JM)

Na snímkach postupne (zľava) Peter Samuelis, Ján Volko a Stanislav Návesňák, prezentácia JBL Jump Fest-u na Mladej garde a Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk