Slovenská špička v príprave na rok 2022 – IV. časť: Úradník trénuje naplno, Morvay sa len rozbieha, podobne aj Veszelka

Do prípravy na nový atletický rok sa pustili i chodci z tréningovej skupiny Mateja Spišiaka a pridal sa k nim trojskokan Tomáš Veszelka, ktorý súťažný rok 2021 – s výnimkou symbolického štartu na slovenskom šampionáte – zo zdravotných dôvodov úplne vynechal. Ako sa toto trio pripravuje na rok 2022, dozviete sa vo štvrtej časti nášho seriálu.

Miroslav Úradník aj Michal Morvay si od augusta môžu hovoriť, že sú olympionici. V Sappore, kde sa konali chodecké súťaže Hier XXXII. olympiády v Tokiu, predviedli výkony zodpovedajúce ich výkonnostným možnostiam. Kým päťdesiatkar Morvay už po vrchole roka nesúťažil, dvadsiatkar Úradník si v polovici októbra vybojoval ešte titul majstra Slovenska v novej olympijskej disciplíne na 35 km, ktorá v programe hier nahradila päťdesiatku.

„Po šampionáte na 35 km v Banskej Bystrici som doprial svojmu telu trochu oddychu, avšak netrval dlho, aby nevypadlo úplne zo zaťaženia. Preto som pod dohľadom kouča Mateja Spišiaka začal od 1. novembra postupne so všeobecnou prípravou na rok 2022. Do 19. novembra  som trénoval doma v Banskej Bystrici a cez víkendy u rodičov na Podpoľaní. Dvadsiateho sme odleteli na dvojtýždňové sústredenie na Kanárske ostrovy na Lanzarote,“ prezradil Miroslav Úradník.

Spolu s ním sú v stredisku La Santa aj tréner Spišiak, lekár MUDr. Pavol Hajmássy, fyzioterapeut Denis Freudenfeld, Mirov tréningový „parťák“ Michal Morvay a pridal sa k nim taktiež trojskokan Tomáš Veszelka.

„Ja som začal chodiť až na Kanárskych ostrovoch, keďže som si potreboval dať do poriadku pravé koleno, ktoré má trápilo už pred olympiádou. Po nej som podstúpil viaceré vyšetrenia, ktoré ukázali, že bude nevyhnutná druhá operácia. Absolvoval som ju koncom októbra. Trojtýždňový proces hojenia a regenerácie v hyperbarickej komore a v kúpeľoch si vyžiadal dlhšiu pauzu,“ objasnil svoju situáciu Morvay, ktorý sa vlani v chôdzi na 50 km zlepšila na 3:57:59 h a najmä vďaka tomuto výkonu sa kvalifikoval aj na OH.

Na rozdiel od Morvaya sa Úradník pustil do zimnej prípravy bez akýchkoľvek obmedzení. „Zdravotne som na tom výborne, trénujem v plnej záťaži,“ pochvaľoval si 25-ročný chodec banskobystrickej Dukly a pridal aj pozitívne hodnotenie tréningových podmienok v La Sante: „Sú výborné: máme k dispozícií lokálne komunikácie, štadión, posilňovňu aj bazén. Klíma je ideálna prímorská s 20 stupňami.“

Michal Morvay priznal, že prvé tréningy po zotavení sa z operácie bolo náročné: „Kým sa človek dostane späť, nie je to nič jednoduché. Musím veľmi pozorne počúvať svoje telo, aby som mohol fungovať aspoň na 99 percent.“

Spišiakova chodecká skupina sa bude na Kanárskych ostrovoch pripravovať do soboty 4. decembra, potom do konca roka už len doma na Slovensku. „Kam vyrazíme v novom roku, to ešte netušíme. V súčasnosti plánovať čokoľvek na viac ako dva či tri týždne vopred nie je možné,“ zhodli sa Úradník s Morvayom. V halovej sezóny deklaruje súťažné štarty zatiaľ len brezniansky rodák Úradník, ale len v rámci spestrenia dlhej a monotónnej zimnej prípravy.

V chodeckej tréningovej skupine VŠC Dukla nastali vážne zmeny. Olympijský šampión Matej Tóth ukončil kariéru a šéfuje armádnemu športovému stredisku. Na istý čas z nej vypadla aj naša najlepšia chodkyňa Mária Katerinka Czaková, ktorú čakajú na jar materské radosti i starosti podobne ako slovenskú viacbojársku rekordérku Luciu Vadlejch. Marika sa však na rozdiel od Lucie hodlá do veľkej atletiky vrátiť a rada by štartovala na OH 2024 v Paríži.

„Všetko je teraz najmä na nás dvoch, budeme ju ťahať najmä Miro a ja. Dúfam že budeme mať dostatok financií na kvalitné tréningy a sústredenia. Realizačný tím máme výborný, jeho členovia sú veľký prínos pre našu prípravu,“ poznamenal Michal Morvay.

S chodcami je v La Sante aj nádejný trojskokan Tomáš Veszelka, ktorý je takto deň čo deň pod dohľadom MUDr. Hajmássyho a môže sa mu venovať špičkový fyzioterapeut Dukly Denis Freudenfeld, ktorý z problémov dostal olympijských šampiónov Kuzminovú aj Tótha. Veszelkovi, finalistovi ME 2018 a halových ME 2019, prekazili zdravotné problémy reálnu možnosť kvalifikovať sa na tokijskú olympiádu, kde by v prípade dobrej formy mal tiež šancu zabojovať o postup do finále.

„Stále som v zložitej situácii a ani neviem, či moje tréningy už môžem nazvať ozajstnou prípravou. Skôr to vnímam tak, že sa postupne zaraďujem do tréningového procesu,“ skonštatoval úprimne odchovanec atletiky v Lučenci. Halová sezóna 2022 je pre Veszelku pasé. „Na Dukle sme sa dohodli, že sa nebudem zbytočne naháňať a v pokoji sa pripravím na leto,“ zdôraznil Tomáš. Na rozdiel od chodcov sa 4. decembra nevracia z Lanzarote na Slovensko, ale odletí odtiaľ na juh Španielska do Benidormu, kde sa pripojí k tréningovej skupine svojho kouča Michala Škvarku. Spoločný návrat domov majú predbežne naplánovaný na 21. december.

FOTO ARCHÍV (mu, mm)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk