Slovenská špička v príprave na rok 2022 – V. časť: Gajanová aj v hale, kladivári Hrašnová a Lomnický trénujú zatiaľ doma

Seriál o príprave elitných slovenských atlétov zakončíme sondou do doterajšieho tréningového programu osemstovkárky Gabriely Gajanovej a v záverečnej piatej časti seriálu sa pozrieme, ako sa na atleticky bohatý rok 2022 chystajú naši skúsení kladivár Martina Hrašnová a Marcel Lomnický.

Gabika Gajanová, Bobrovčanka behajúca za AK ZŤS Martin, po oddychu po náročnej sezóne, v ktorej na ME do 23 rokov v Tallinne skončila deviata a kvalifikovala sa aj an OH v Tokiu, naskočila opäť do tréningového kolotoča v prvý októbrový týždeň.

„Začala som doma v Bobrovci a chodila som behať aj do Liptovského Mikuláša. Potom som od 17. do 23. októbra absolvovala reprezentačné sústredenie na Štrbskom Plese. V posledný októbrový deň som sa vybrala na kemp tréningovej skupiny môjho kouča Louisa Heyera do švajčiarskeho Bernu, kde som sa pripravovala viac ako dva týždne. Teraz sa chystám na sústredenie do španielskeho mestečka Santa Pola na pobreží Stredozemného mora,“ načrtla svoje plány 22-ročná strednotratiarka.

Gabika je zdravotne v poriadku a už sa teší na halovú sezónu 2022. „Prvý štart by som mala absolvovať niekedy na začiatku februára,“ vraví zatiaľ neurčito. Vlani štartovala pod strechou len raz: na slovenskom šampionáte v Bratislave si vybojovala zlato na 1500 m (4:25,88), čo je jej doplnková disciplína.   

Dvojnásobná kladivárska vicemajsterka Európy Martina Hrašnová začala s prípravou na novú sezónu bezprostredne po skončení tokijskej olympiády. „Nemala som klasickú tréningovú pauzu, len sa zmenila náplň prípravy. Zamerali sme sa viac na kondíciu a cvičenia s fyzioterapeutom. S klasickou objemovou prípravou som začala až nedávno, v pondelok 29. novembra,“ vysvetľovala Hrašnová.

Ani ona nechýbala na sústredení reprezentácie vo Vysokých Tatrách. V prvej polovici novembra sa dva týždne pripravovala v tureckej Antalyi s tréningovou skupinou ukrajinského majstra Európy 2021 do 23 rokov a štvrtého z OH v Tokiu Mychajla Kochana. „Pod dohľadom trénera Topcu sme pracovali najmä na technike vzpieračských cvičení,“ prezradila zverenka Rudolfa Lukáča v banskobystrickej Dukle.

Skúsenú Hrašnovú dlhodobo trápi operované koleno, ktoré ju neraz obmedzuje v ideálnej príprave: „Stav nie je ideálny ani teraz, ale som odhodlaná pokúsiť sa pripraviť sa čo najlepšie na ďalšiu sezónu.“

Keďže kladivári v hale svoju disciplínu nemajú, Martina si v rámci spestrenia dlhého prípravného obdobia asi znova odskočí na chvíľku k vzpieračom. „Uvažujem o štarte na ME začiatkom apríla v bulharskej Sofii,“ prezradila. Na tohtoročnom šampionáte v Moskve skončila v súťaži žien nad 87 kg šiesta, keď v dvojboji nadvíhala 219 kíl (103+116) a len 2 kg ju delili od štvrtého miesta. 

Kladivár Marcel Lomnický trénuje momentálne vo svojom privátnom vrhačskom sektore, ktorý si svojpomocne vybudoval v Pohraniciach pri Nitre. On už má sústredenie v teple za sebou.

„Od polovice októbra som bol takmer mesiac na Tenerife v Puerto de la Cruz. Vlani sa nám toto stredisku, ktoré je na severe ostrova a má aj vrhačský sektor na hod kladivom, osvedčilo,“ vysvetlil Lomnický výber tréningovej destinácie.

Tridsaťštyriročný piaty z OH 2016 v Riu trénuje jednofázovo, no jeho príprava je špecifická v tom, že vrhačský a posilňovací tréning spája do jedného. Minimálne do konca roka bude trénovať už len doma. „Či sa potom vyberiem na nejaké sústredenie, to závisí aj od toho, koľko financií budem mať na prípravu,“ poznamenal 34-ročný Lomnický.

V jeho realizačnom tíme nenastali žiadne zmeny, naďalej sa bude pripravovať pod dohľadom kouča Libora Charfreitaga, majstra Európy z Barcelony 2010. „Vychádzame spolu výborne, vzájomne si vyhovujeme. Vyzerá to tak, že to spolu dobojujeme až do konca mojej kariéry,“ podotkol s úsmevom Marcel Lomnický.

FOTO ARCHÍV (gg, mh, ml)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk