Banskobystrická latka 2021 so zlatým štatútom, príde halový exmajster sveta i Európy

Napriek neľahkému obdobiu organizátori Banskobystrickej latky už naplno pripravujú 27. ročník populárneho podujatia, ktoré sa uskutoční 2. februára 2021. Halový výškarsky míting s hudbou na banskobystrických Štiavničkách patrí k najlepším na svete a jeho kvalitu ocenila aj Svetová atletika (World Athletics), ktorá po dohode s organizátormi pridelila mužskej súťaži najvyšší zlatý štatút ako tretiemu bodovanému mítingu v rámci seriálu World Athletics World Indoor Tour – Gold.

Okrem mítingov v Bostone a Madride budú najlepší svetoví výškari získavať body do seriálu aj v Banskej Bystrici. Na konci seriálu je pre víťaza pripravená odmena 10 000 dolárov a voľná karta na halové MS 2022 v Belehrade. Mužská banskobystrická súťaž bude mať v prideľovaní bodov do svetového rebríčka (a zároveň olympijského kvalifikačného) štatút A-kategórie,  ženská C-kategórie, čo je na úrovni „strieborných“ mítingov. V oboch súťažiach budú mať atléti možnosť plniť olympijské limity 233, resp. 196 cm.

Vzhľadom na výbornú pozíciu v kalendári sa o Banskobystrickú latku 2021 zaujímajú prakticky všetci najlepší skokani na svete. Teraz pôjde o to, aby opatrenia v súvislosti s pandémiou COVID-19 umožňovali preteky zorganizovať a tiež aj o finančné možnosti na získanie najkvalitnejších mien. Zatiaľ je nejasné, či budú môcť sledovať preteky naživo v hale aj diváci. Ich prípadná neprítomnosť však nebude prekážkou, keďže sa pripravuje televízny prenos na RTVS. Novinkou v celosvetovom šírení podujatia bude aj možnosť dostať sa na vysielacie kanály (najmä YouTube) Svetovej atletiky.

Prvými potvrdenými menami BBL 2021 sú medzi mužmi populárny šoumen a halový majster sveta a Európy Gianmarco Tamberi z Talianska (na archívnej snímke) s osobným rekordom 239 cm vonku a 238 cm v hale a tiež objav halovej sezóny 2020, vlani tretí na Štiavničkách Brit Tom Gale (osobný rekord 233 cm). Chýbať by nemala slovenská špička na čele s Matúšom Bubeníkom.

Doteraz na BBL štartovali muži z 39 a ženy z 28 krajín, celkovo sa predstavilo 47 krajín, zo svetadielov chýba iba Oceánia. Rekordy mítingu patria Chorvátke Blanke Vlašičovej (205 cm v roku 2006) a Mutazovi Baršimovi z Kataru (240 cm v roku 2015).

(GB, CK)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk