Armádne stredisko VŠC Dukla angažovalo aj Gabiku Gajanovú, od januára podporí Viktóriu Forster a Danielu Ledeckú

Banskobystrické armádne športové stredisko získalo po skončení kariéry troch výrazných osobností (Matej Tóth, Iveta Putalová, Lucia Vadlejch) a ukončení profesionálnej zmluvy s výškarom Matúšom Bubeníkom do svojich radov tri perspektívne atlétky z nitrianskeho klubu ŠK ŠOG.

Od 1. novembra je členkou VŠC Dukla majsterka Európy 2021 na 400 m prekážok Emma Zapletalová a od 1. januára 2022 nimi budú u finalistka behov na 100 m a 100 m prekážok na juniorských MS 2021 Viktória Forster a bývalá slovenská rekordérka na prekážkarskej štvorstovke Daniela Ledecká. Štatút profesionálnej zamestnankyne VŠC Duklá má od 1. novembra aj osemstovkárka Gabriela Gajanová, členka AK ZŤS Martin.

„Štruktúra členov VŠC sa nemenila, menilo sa len obsadenie tabuľkových miest. Naďalej máme v Dukle atlétov profesionálnych vojakov, občianskych zamestnancov a ešte aj zmluvných športovcov,“ vysvetlil riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica Matej Tóth.

Vojaci z povolania sú vo VŠC aktuálne štyria, zamestnancami Dukly sú ďalší deviati atléti a štatút zmluvných športovcov budú mať v roku 2022 dvanásti. „Nie je však vylúčené, že k nim v najbližšom čase pribudnú i ďalší,“ dodal šéf VŠC. V zozname momentálne nie je chodkyňa Mária Katerinka Czaková, ktorú na čakajú materské radosti i starosti. “Ak sa rozhodne pre pokračovanie kariéry, v Dukle s ňou počítame,” skonštatoval Tóth.

Jednou zo štvorice profesionálnych vojakov v Dukle je i šprintérka Alexandra Bezeková, 9. Na halových MS 2018 v Birminghame na 400 m a členka štafety na 4 x 400 m, ktorá na ME 2018 v Berlíne skončila senzačne ôsma. Žiaľ, v posledných troch rokoch ju neustále sužujú zranenia.

„Po výbornom roku 2018 sa na ňu lepí smola a už tretí rok sa trápi. Alex ostala naďalej v Dukle – zavážil fakt, že je profesionálna vojačka a funguje v inom režime ako obyčajný zamestnanec. Ak by ňou nebola, už by asi nemala nárok na predĺženie zmluvy,“ vysvetľuje Matej Tóth. „Dohodli sme sa, že okrem športovej prípravy bude mať aj iné úlohy. Nastavili sme pre ňu akési prechodné obdobie, v ktorom sa bude snažiť dostať sa p zranení na niekdajšiu špičkovú úroveň a nominovať sa na ME v Mníchove. Zdravotne sa už dáva dokopy, začína trénovať. Myslím si, že halovú sezónu už nestihne a zameria sa na leto s vrcholom na európskom šampionáte. Okrem toho bude mať aj úlohy súvisiace s prevádzkou nášho vynoveného štadióna – niečo ako správcovstvo štadióna pre atletiku.“

Čo sa týka angažovania slovenskej rekordérky na 400 m prekážok Emmy Zapletalovej, s ponukou ju oslovila Dukla. „Na jej príchode pracovalo už predchádzajúce vedenie na čele s Romanom Benčíkom, čo je celkom prirodzené,“ zdôraznil nový riaditeľ Dukly. „Keďže vo VŠC chceme mať najlepších atlétov a Emma, ktorá má veľké perspektívy,  k nim rozhodne patrí, bola pre nás voľba číslo jeden. Zrejme sme jej ponúkli lepšie podmienky ako mala v NŠC. V žiadnom prípade to však nebol boj medzi strediskami, bol to len prirodzený proces odchodu za lepšími podmienkami. Budeme sa jej snažiť vytvoriť nielen dobré sociálne zázemie, ale najmä zabezpečiť špičkové možnosti na komplexnú športovú prípravu.“

Atléti banskobystrickej Dukly majú k dispozícii vynovený hlavný štadión, avšak na Štiavničkách im pribudla aj tartanová tréningová štvordráha a sektory na technické disciplíny.

„Dúfam, že modernizácia infraštruktúry a investície, ktoré sa vložili do obnovy športovísk, budú impulz pre našu atletickú špičku a rozhýbu aj mládež. V Banskej Bystrici bola totiž vždy kvalitná atletika – nie iba vrcholová, ale aj mládežnícka,“ pripomenul Matej Tóth.

Dukla v minulosti podporovala aj talentovanú mládež a v tomto trende chce – v rámci svojich možností – pokračovať aj v súčasnosti. Riaditeľ VŠC Dukla: „Moja snaha, aj keď sme prioritne vrcholové stredisko, bude aj podpora mládeže. Dobre vieme, že čakať na to, že k nám budú chodiť ´hotoví´ športovci, nie je dobrá cesta. Preto sa budeme priamo či nepriamo snažiť o spoluprácu s talentovanou mlaďou. Minimálne v tom, že jej umožníme využívať našu infraštruktúru. Samozrejme, máme obmedzenia, koho a ako podporovať – rozpočtové i zákonné. V súčasnosti je u nás viacero mladých a talentovaných zmluvných športovcov najmä z radov študentov, ktorým poskytujeme podmienky na prípravu vrátane financií,“

ATLÉTI ZARADENÍ DO VŠC DUKLA

Profesionáli/vojaci (4): Alexandra Bezeková, Martina Hrašnová, Miroslav Úradník, Tomáš Veszelka.

Profesionáli/zamestnanci (9): Viktória Forster, Gabriela Gajanová, Daniela Ledecká, Stanislava Škvarková, Emma Zapletalová, Matej Baluch, Šimon Bujna, Marcel Lomnický, Michal  Morvay.

Zmluvní športovci (12): Jakub Bátovský, Hana Burzalová, Dominik Černý, Ema Hačundová, Tomáš Mencel, Adrián Baran, Adam Hriň, Natália Váleková, Jakub Kubinec, Patrik Michalec, Veronika Kaňuchová, Alžbeta Ragasová.

Text k foto:

Na snímkach postupne Gabriela Gajanová, Viktória Forster, Daniela Ledecká a Alexandra Bezeková.

FOTO JÁN LUKY, PAVOL UHRIN a ARCHÍV SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk