Škvarková a Zapletalová chcú na P-T-S zabojovať o víťazstvo, Američan Rodgers sníva o veľkom výkone na stovke

Špičkoví slovenskí atléti i zahraničné hviezdy 55. ročníka legendárneho mítingu P-T-S v piatok 11. septembra v x-bionic® sphere sú pripravené využiť črtajúce sa dobré podmienky a predviesť v Šamoríne kvalitné výkony

Dvadsaťšesťročná tohtoročná britská šampiónka na 100 m prekážok Cindy Ofiliová bude zrejme najvážnejšou súperkou slovenskej šampiónky i rekordérky Stanky Škvarkovej. Štvrtá z olympiády v Riu de Janeiro si tohtoročné súťaže naozaj užíva.

„Keď zrušili tokijskú olympiádu, bolo mentálne nesmierne náročné ďalej trénovať a nájsť si novú motiváciu,“ prezradila v americkom Michigane narodená a žijúca britská občianka. „So sestrou Tiffany sme sa však ďalej pripravovali a súťažili vzájomne na tréningoch. Keď sme sa v júli dostali znova na preteky, veľmi sme sa potešili. Už som ani neverila, že si v tejto sezóne zabeháme. Dúfam, že sa mi v Šamoríne podarí posunúť si sezónne maximu 12,88, lebo nedávno na britskom šampionáte, kde som vyhrala, na to neboli ideálne podmienky.“

Dvojnásobná britská šampiónka je z prekážkarskej rodiny. Jej staršia sestra Tiffany je majsterka Európy 2014 a halová vicemajsterka sveta 2012. Jej švagor Jeff Porter, ktorý Cindy trénuje, bol štvrtý na Panamerických hrách 2011 a jeho osobák na stodesiatke je 13,08! Od toho istého roku mu dokonca patrí aj rekord bratislavského halového mítingu Elán a rovnomennej haly v behu na 60 m prekážok – 7,65.

„Bolo by fajn mať nejaký rekord u vás ako má švagor, ale budem rada, ak zabehnem kvalitný výkon,“ podotkla Cindy Ofiliová.

Na špičkový výkon pomýšľa aj Stanislava Škvarková. V tomto roku už dvakrát zlepšila slovenský rekord, najprv v Eisenstadte na 13,02, a potom v Trnave dokonca na 12,90.

„Na péteeseku sa teším, lebo ešte som v sezóne neukázala úplne všetko, čo vo mne je. Verím, že piatok bude môj deň,“ nádejala sa zverenka svojho manžela Michala Škvarku, pre ktorú bude šamorínsky štart prvý po takmer dvojtýždňovej pauze od slovenského šampionátu v Trnave.

Škvarková je v tohtoročných európskych tabuľkách deviata (12,90), Ofiliová je o jedno miestečko pred výbornou slovenskou prekážkarkou časom o dve stotinky lepším.

Ďalšie slovenské želiezko na mítingu P-T-S bude talentovaná Emma Zapletalová na 400 m prekážok. Súka jeden národný rekord za druhým, v letnej „koronovej“ sezóne ich utvorila už sedem plus v utorok na Zlatej tretre v Ostrave zabehla najlepší slovenský výkon histórie na 300 m prekážok. Padne ďalší rekord v Šamoríne?

„Stále sa cítim vo forme, preto by som sa chcela priblížiť k slovenskému rekordu, ale dôležitejšie bude pobiť sa v mojej premiére na P-T-S o prvenstvo s dvoma výbornými súperkami. Ukrajinka Ryžikovová bude v dráhe nado mnou, Dánka Petersenová podo mnou, čo môže byť pre mňa veľké plus. Niekedy padnú rekordy aj vtedy, keď ich vôbec nečakáte,“ pripomenula zverenka trénera Petra Žňavu.

Zapletalová šokovala na Zlatej tretre skvelým časom 38,97 na netradičnej trojstovke s prekážkami, ktorým sa zaradila na piatu priečku historických svetových tabuliek. Získala skalp exmajsterky sveta Zuzany Hejnovej i európskej šampiónky Ley Sprungerovej. No už predtým poslala do sveta skvelú vizitku v podobe slovenského rekordu 55,19 na štvorstovke na majstrovstvách Slovenska v Trnave. Vnímajú už súperky, že sa o slovo hlási aj Emma Zapletalová?

„Už asi áno, po domácom šampionáte mi líderka svetových tabuliek Holanďanka Bolová na instagrame gratulovala a komentovala fotku,“ prezradila s úsmevom na perách nitrianska prekážkarka.

Štvorstovkár Šimon Bujna si v sezóne dvakrát zlepšil osobný rekord (46,48 a 46,44) a dúfa, že práve na P-T-S mu to vyjde do tretice. Pomôcť k tomu môžu i kvalitní súperi: 8. muž európskych tabuliek roka (45,68) Jochen Dobber z Holandska, jeho krajan bronzový z halových ME 2017 Liemarvin Bonevacia (os. rekord 44,72), a z pretekov na preteky lepšiaci sa Brit sudánskeho pôvodu Rabah Yusif (os. rekord 44,54), ktorý bol 6. na MS 2015 v Pekingu a bronzový na 4 x 400 m MS 2015 a 2017. V nedeľu na Skolimowskej memoriáli v Chorzówe si posunul sezónne maximum na 46,05 a v utorok v Roverete na 46,02.

„Na jediný a najväčší míting na Slovensku sa teším. Prvý raz v sezóne pobežím so súpermi, z ktorých ma môže ktokoľvek zdolať. Preteky si chcem užiť. V tomto roku som začal vždy príliš rýchlo a v závere mi ubudli sily, no ak rozbehnem prvú dvojstovku za 21,5 – 21,7, môže to byť zaujímavé,“ naznačil tajnostkársky zverenec Radoslava Ivana.

Skúsený 35-ročný šprintérsky veterán Mike Rodgers priznal, že do formy sa dostáva len postupne, lebo na dráhu sa v dôsledku koronakrízy dostal až v júni. Jeho výkony sa postupne zlepšujú, na Zlatej tretre skončil na 150 m štvrtý (15,38) a na stovke má zatiaľ na konte 10,26.

„Forma mi stúpa. Cítim sa výborne a verím, že si minimálne zlepším sezónne maximum. Rád by som však predviedol niečo veľké, čas blízko k 10 sekundám, možno i pod desať…,“ tvrdil veľmi odvážne a sebavedome úradujúci majster sveta v štafete na 4 x 100 m z Dauhy 2019 (2./2013 a 2017).

Rodgers, ktorého osobák je excelentných 9,85, už v minulosti na Slovensku predviedol výkon pod magických 10 sekúnd. V roku 2013 na zaniknutom mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom zabehol s nedovolenou podporou vetra 2,5 m/s skvelých 9,90 sekundy, čo je absolútne najlepší výkon na stovke na slovenskom území. Nuž, uvidíme, na čo sa zmôže v piatok a čo mu dovolí európsky halový šampión na 60 m Ján Volko…

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk