Zaujímavosti zo sveta atletiky

MONTE CARLO: Prelom rokov patrí už tradične rôznym anketám. V mnohých si úspešne počínajú aj špičkoví atléti. V Rusku sa Športovkyňou roka 2018 stala v hlasovaní novinárov výškarka Maria Lasickiené, ktorá zvíťazila na halových MS v Birminghame, letných ME v Berlíne, na Kontinentálnom pohári v Ostrave a stala sa aj celkovou víťazkou Diamantovej ligy IAAF. Diskárku Sandru Perkovičovú vyhlásil športový denník Sportske Novosti už siedmy raz za sebou za Športovkyňu roka v Chorvátsku. V tradičnej ankete renomovaného francúzskeho športovo-motoristického denníka L´Équipe triumfoval viacbojár Kevin Mayer, ktorý 16. septembra zlepšil v Talence svetový rekord v desaťboji na 9126 bodov. Atlétmi roka na Ukrajine sa stali chodecký majster Európy na 50 km Marian Zakaľnyckyj, ktorý ako jediný na šampionáte v Berlíne predstihol slovenského reprezentanta Mateja Tótha, a zlatá medailistka v behu na 800 m Natalia Pryščepová.

MOSKVA: Dvojnásobný medailista z olympijských hier v chôdzi na 50 km a niekdajší veľký súper Mateja Tótha ruský chodec Denis Nižegorodov ukončil vo veku 38 rokov atletickú kariéru. Na OH 2004 v Aténach získal striebro a bol tretí na OH 2008 v Pekingu. Okrem toho sa v Dägu 2011 stal majstrom sveta a po dvakrát vyhral Svetový pohár na 50 km (2006, 2008) i Európsky pohár (2009, 2011). Rodák zo Saranska utvoril v roku 2008 na päťdesiatke v Čeboksaroch svetový rekord 3:34:14 h.

MONTE CARLO: Najkvalitnejším viacdňovým atletickým podujatím v roku 2018 boli majstrovstvá Európy v Berlíne, za nimi nasleduje Kontinentálny pohár družstiev v Ostrave a Hry Commonwealthu v Gold Coaste v Austrálii. Z jednodňových mítingov získalo najvyššie bodové ohodnotenie podujatie Diamantovej ligy IAAF v Monte Carle pred mítingom Prefontaine Classic v americkom Eugene a zürišským Weltklasse. Najkvalitnejšie halové podujatie v roku 2018 boli MS v Birminghame pred šampionátom USA v Albuquerque a mítingom v Glasgowe.

OSLO: Najstarší zo slávneho nórskeho bežeckého bratského tria Ingebrigtsenovcov Henrik sa stal druhý raz otcom. Jeho manželke Liv Eie sa ešte 28. decembra 2018 narodila dcérka Charlotte. Ich prvé spoločné dieťatko prišlo na svet 24. decembra 2016. Majster Európy na 1500 m z Helsínk 2012 a vicemajster Európy z Berlína 2018 v behu na 5000 m mal s bratmi Jakobom a Filipom odletieť 6. januára na sústredenie do Juhoafrickej republiky, avšak vzhľadom na narodenie malej Charlotty sa k súrodencom pridá trochu neskôr.

MOSKVA: Dvojnásobná majsterka sveta a halová majsterka sveta v skoku do výšky Maria Lasickiené je pripravená opustiť svoju krajinu a pripravovať sa na súťaže v inej krajine, ak v Rusku nebudú možné antidopingové kontroly. Informoval o tom atletický informačný servis EME News s odvolaním sa na agentúru TASS. „Ak nebudú možné antidopingové agentúry na ruskom území, budeme hľadať na tréningy krajinu, kde takýto problém nebude. Budem v nej trénovať dovtedy, kým si situácia v Rusku nedostane do normálnych koľají. Ak by som ostala doma, nemohla by som súťažiť do medzinárodnej scéne až kým Medzinárodná asociácia atletických federácií nezruší Rusku dištanc,“ uviedla čoskoro 26-ročná ruská výškarka.

MONTE CARLO: Až päť špičkových svetových atlétov ukončilo rok 2018 s víťaznou sériou dlhšou ako 10 súťaží. Líderkou v tomto poradí je skvelá juhoafrická strednotratiarka Caster Semenyová, ktorá ťahá sériu 29 behov bez prehry. S veľkým odstupom za ňou je bahamská šprintérka Shaunae Millerová-Uibová so 14 víťazstvami za sebou, potom nasledujú čínska guliarka Kung Li-ťiao (13), katarský prekážkar Abderrahman Samba a kolumbijská trojskokanka a diaľkarka Caterine Ibargüenová, obaja so sériou 10 triumfov.

MOUNTAIN VIEW: Dvadsaťštyričlenný medzinárodný tím atletických expertov označil v tradičnej ankete prestížneho magazínu Track and Field News za najlepšie výkony v roku 2018 svetové rekordy – u mužov maratónsky čas 2:01:39 h Keňana Eliuda Kipchogeho a u žien čas 8:44,32 jeho krajanky Beatrice Chepkoechovej v behu na 3000 m prekážok.

BERLÍN: Bývalý halový majster sveta v skoku o žrdi z Birminghamu 2003 Tim Lobinger mal iba jediné vianočné želanie, ktoré prezradil pre magazín Bunte – chcel by sa uzdraviť. Štyridsaťšesťročnému bývalému špičkovému nemeckému atlétovi totiž v roku 2017 diagnostikovali leukémiu. Lekári mu dávali len 30-percentnú nádej na prežitie, no dvojnásobný halový majster Európy (Valencia 1998, Viedeň 2002) sa momentálne cíti oveľa lepšie ako pred rokom. Lobingerov osobný rekord z augusta 1997 v Kolíne nad Rýnom je rovných 6 metrov.

ISTANBUL: Súperom slovenského šprintérskeho rekordéra Jána Volka na ceste za obhajbou striebra z halových ME 2017 v behu na 60 m bude aj turecký rekordér na tejto trati (6,55 v roku 2018) Emre Zafer Barnes. Tridsaťročný jamajský rodák oznámil, že plánuje absolvovať blížiacu sa halovú sezónu s vrcholom na marcových ME v škótskom Glasgowe. Barnes, ôsmy na 60 m na halových MS 2018 v Birminghame na 60 m (Volko bol šiesty) a siedmy vo finále stovky na ME 2018 v Berlíne, má v súťažnom kalendári mítingy vo francúzskzch mestách Val du Reuil (1. 2.) a Metz (10. 2.), balkánsky šampionát (16. 2.) a míting v Istanbule (17. 2.), a potom pobeží až na halových ME, na ktorých bude mať premiéru.

(SITA, GB)

Text k foto:

Maria Lasickiené uvažuje, že bude trénovať mimo ruského územia.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk