Zapletalová má na Tenerife fyzioterapeutku, Putalová a spol. aj s vlastným kuchárom

Celosvetovo veľmi nepriaznivá pandemická situácia spôsobila, že takmer celá slovenská špička si počas zimnej prípravy vybrala za dočasný domov Kanárske ostrovy. Od 2. januára trénuje na Tenerife v stredisku Arona pod dohľadom kouča Petra Žňavu aj hviezda atletického leta 2020 Emma Zapletalová. Sparingpartnermi slovenskej prekážkarskej rekordérky na 400 m (55,19) na sústredení sú nádejný 16-ročný šprintér Tomáš Rojka a o rok starší prekážkar Marián Vánovský, obaja Zapletalovej kolegovia zo ŠK ŠOG Nitra. Od minulého víkendu má Emma k dispozícii dokonca  aj vlastnú fyzioterapeutku Lenku Skaličanovú.

„Na Tenerife sme našli veľmi dobré tréningové podmienky. Keďže Emma tohtoročnú halovú sezónu vynecháva, preto sa teraz ešte stále zameriavame v príprave najmä na tempovú vytrvalosť,“ podotkol kouč Žňava. „Okrem toho sa snažíme naďalej pracovať na technike jej bežeckého kroku i prebehu cez prekážku. Absolvovala však už aj dva rýchlostné tréningy a jej časy ma príjemne prekvapili.“

Minuloročná svetová šestka na 400 m prekážok (19. decembra sa v tabuľkách pred ňu dostala časom 55,09 ešte Austrálčanka Sarah Carliová) „odmakala“ celý úvod zimnej prípravy až do odletu na Tenerife najmä doma v Nitre, kde mala k dispozícii všetko, čo potrebovala. Vtedy ešte výhodná klíma nebola nevyhnutná. Teraz je však už lepšie trénovať v príjemných vyše 20 stupňoch ako v slovenských teplotách blízko nuly.

„Počasie je typické pre Kanárske ostrovy – teplota je na tréningy príjemná, no niekedy je dosť veterno. Ale nesťažujeme sa. Týždenne máme naplánovaných dovedna jedenásť tréningových fáz, presne ako doma. Keďže v Arone sa pripravuje mnoho atlétov, tréningové hodiny na štadióne i v posilňovni sme si museli dohodnúť vopred,“ prezradil Peter Žňava, držiteľ ocenenia Tréner roka v ankete Atlét roka 2020. Jeho tréningová skupina sa bude na Tenerife pripravovať do 23. januára.

Minulú sobotu zamierila do Arony aj šestica zverencov kouča Marcela Lopuchovského na čele s Ivetou Putalovou. Žiaľ, bez trénera. „Mal som pozitívny test na Covid-19. Ak sa z toho dostanem a budem mať negatívny test, rád by som na Tenerife odletel v pondelok 18. januára,“ zvestoval Lopuchovský.

Okrem štvrtej štvorstovkárky z halových ME 2015 v Prahe a šiestej z halových MS 2016 v Portlande sa budú v Arone až do 30. januára pripravovať bežkyne na stredné a dlhé trate Elena Dušková, Lucia Šišoláková, Emma Paulínyová, Karin Suranová a šprintér-prekážkar Dávid Labo.

„Ivetinou prioritou v halovej sezóne by mala byť štvorstovka. Na aké preteky sa však dostane, to netušíme. Všade vládnu obmedzenia a neistota. Objemovú prípravu zvládla veľmi dobre a na sústrední sa už zameriame na rýchlosť. Na tréningoch pred odletom sme sa na prechod do ďalšej fázy prípravy už postupne pripravovali,“ vysvetlil Marcel Lopuchovský.

S jeho zverencami odcestoval na Kanárske ostrovy aj – kuchár! „Inšpiroval som sa francúzskymi atlétmi, ktorí si na dlhé sústredenia vozili aj vlastného kuchára. Dohodol som sa so synom jednej mojej známej, ktorý pre pandémiu prišiel o prácu v gastro biznise, že pôjde s nami a bude sa starať o stravu,“ prezradil kouč Lopuchovský. „Neviem si predstaviť, že by sme si museli variť sami – pre šesť či sedem ľudí to nie je ´sranda´. Navyše, jedna z mojich zvereniek je vegetariánka, druhá má intoleranciu na lepok… Takto si môžeme prispôsobovať jedálny lístok podľa našich potrieb i typu tréningu. Ekonomicky je to pre nás všetkých tiež výhodné.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Slovenská rekordérka na 400 m prekážok Emma Zapletalová na tréningu v Arone na Tenerife.

FOTO ARCHÍV (pž)

Za Zapletalovou pricestovala na sústredenie i fyzioterapeutka Lenka Skaličanová.

FOTO ARCHÍV (pž)

Tréningová skupina Marcela Lopuchovského na tréningovom kempe na Kanárskych ostrovoch – horný rad zľava: Dávid Labo, Elena Dušková, Karin Suranová, Emma Paulínyová a kuchár tímu, v dolnom rade Iveta Putalová a Lucia Šišoláková.

FOTO ARCHÍV (ip)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk