Výborný Volko zlepšil na 60 m rekord HM-SR i haly Elán (6,61), Weigertová dvakrát (7,38 a 7,32) s limitom na halové ME na 60 m

Úvodný deň „covidových“ halových majstrovstiev Slovenska v atletike v bratislavskom Eláne priniesol výborné šprintérske výkony. Najprv Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava) už v rozbehu o 2 stotinky prekonala časom 7,38 limit na halové ME v Toruni a vo finále ho potom ešte zlepšila na 7,32! Vzápätí Ján Volko (Naša atletika Bratislava) po ľahkom odbehnutom rozbehu (6,67 – štvrtý raz v sezóne!) utvoril vo finále na 60 m rekord halových M-SR i haly Elán 6,61, keď svoj vlastný najlepší výkon z domáceho šampionátu v roku 2019 zlepšil o jednu stotinku sekundy!

“Bol to môj najlepší v sezóne, ale k dokonalosti mal ďaleko, ešte v ňom bolo veľa technických chýb. Ale som spokojný. Taký rýchly čas som nečakal, len som chcel zlepšiť svoje sezónne maximum 6,67,” skonštatoval halový majster Európy 2019. Zverenec trénerov Nade BendovejRóberta Kresťanka si vybojoval piate slovenské halové zlato na šesťdesiatke za sebou (2017 – 2021). V európskych tabuľkách 2021 sa Volko v čase svojho triumfu posunul už na piatu priečku za Jacobsa z Talianska (6,53), Rusa Obrazcova (6,57), Van Goola z Holandska (6,58) a Nemca Kranza (6,59).

“O tomto som ani nesníval. Vedel som, že mi forma stúpa a môžem dosiahnuť kvalitnejší čas ako bolo doterajších 6,67. To, čo som predviedol vo finále, je však oveľa lepšie, ako som očakával. Som maximálne spokojný. Oddych mi pomohol a myslím si, že forma mi bude teraz stúpať. Dúfam a verím v to… Mal som za sebou náročný súťažný program, jeden a pol týždňa sme pretekali a jednoducho bolo potrebné oddýchnuť si. Všetko je v príprave správne nastavené, čo sa dnes potvrdilo. Verím, že do halových ME pôjde moja výkonnosť ešte nahor,” želal si 24-ročný Ján Volko.  “V rozbehu to nebolo zlé, ale už som potom vo finále piatykrát netúžil po rovnakom čase 6,67. Chcel som byť rýchlejší, čo sa mi podarilo aj vďaka značnej pomoci súperov. Tomáš Matuščák so Šimonom Bujnom ma dobre tlačili, musel som zabrať a oprieť sa do toho. Som rád, že som mal práve záver kvalitnejší ako na predchádzajúcich pretekoch.”

Vo finále šesťdesiatky bežal pekne aj ďalší účastník HME v Toruni Tomáš Matuščák (1. AK Humenné), ktorý časom 6,78 zaostal iba o stotinku za osobákom a limitom na kontinentálny šampionát. Bronz si vybojoval už štvorstvkársky špecialista Šimon Bujna (Dukla) za 6,80, ktorý 60 m bežal prvý raz v sezóne. Štvrtý Miroslav Palka sa tešil z osobného rekordu 6,87, piaty Matej Baluch (obaja Dukla) za ním zaostal o stotinku (6,96).

Monika Weigertová vyhrala I. rozbeh žien na 60 m za 7,38 s, o 2 stotiny prekonala požadovaný výkon na torunskú miestenku a stala sa šiestym istým slovenským účastníkom halových ME 2021. Zverenka skúseného trénera Eugen Lacza zároveň o 4 stotiny zlepšila aj Bezekovej rekord halových M-SR z roku 2015 a takisto aj svoje osobné maximum z minulotýždňového mítingu Elán.

Vo finále sa potom 28-ročná Weigertová ešte zlepšila na 7,32 sekundy a iba o jedinú stotinku zaostala za rekordom haly Elán, ktorý od roku 2006 patrí Britke Anyike Onuorovej! V historických slovenských tabuľkách je pred ňou už iba rekordérka Eva Murková (7,21/1985). Pre šprintérku z dedinky Diviaky pri Prievidzi bude torunský štart už tretí v kariére na halových ME, keď predtým štartovala v Prahe 2015 a Glasgowe 2019.

“Nemám slov, som nesmierne šťastná, že to vyšlo. Tréningové ukazovatele naznačovali, že by mal byť z toho výkon pod 7,40 s, ale mala som pred HM-SR len jedny preteky a teraz na šampionáte to bola prakticky posledná šanca na limit na HME,“ tešila sa Monika Weigertová. “Moje zlepšenie pripisujem najmä tomu, že sme popracovali na štarte, potom som to potiahla cez silu a v závere ma to už pekne nakoplo. Finále som išla na pocit, s ľahkosťou a bez stresu, že musím zabehnúť limit. Bežala som uvoľnene a som rada, že ešte rýchlejšie ako v rozbehu. Svoje rezervy vidím najmä v štartovej reakcii.”

Striebro na 60 m získala ako vlani juniorka z ŠK ŠOG Nitra Viktória Forster (7,59) o stotinku pred prekážkarkou Stankou Škvarkovou z Dukly. Zverenka Michala Škvarku si ešte predtým poľahky s náskokom 91 stotín vybojovala svoj 4. halový titul (2017, 2018, 2020, 2021) na 60 m prekážok v kariére za 8,33 sekundy. Vo vloženom behu potom dosiahla ešte 8,25.

“Myslím si, že som potrebovala zmenu, preto som sa rozhodla predstaviť aj na hladkej šesťdesiatke. Prekážkarských pretekov som mala v tejto sezóne dosť, chcela som nový impulz. Najväčšiu radosť mám z času na hladkej šesťdesiatke, keďže popravde som nevedela, čo môžem od seba očakávať. Vedela som, že som sa rýchlostne posunula, ale poslednú ostrú šesťdesiatku som bežala v roku 2016, čo je naozaj dávno,” vysvetľovala Škvarková. “Pokiaľ ide o výkon na prekážkach, fyzicky na to mám, ale ešte si potrebujem upratať myšlienky v hlave, aby som takpovediac chytila ľahkosť a dobre mi bežalo. V stredu ma čaká ešte štart v Belehrade. S touto myšlienkou sme sa pohrávali už dlhšie, lebo medzi halovými M-SR a ME sú dva týždne pauzy a je dobré mať medzitým ešte nejaký štart.” Napokon je však všetko inak, Stanka na Serbian Open nepôjde a v pokoji sa bude pripravovať na halové ME v Toruni.

V rovnakej disciplíne mužov Matej Baluch, ktorý sa však v sezóne pokúšal o limit na HME na hladkých 400 m, tiež s prehľadom obhájil lanský titul časom 8,27 sekundy. “Je to cítiť, keď netrénujeme prekážky, tak mi to v nich až tak dobre nejde. Pomaly sa stráca technika a chýba vybehanosť. V ostatnom čase som behal najmä štyristovky, takže prekážkam sme nevenovali toľko času,” podotkol zverenec Edmunda a Igora Kováčovcov.

Na 1500 m triumfovali favoriti. Opálená Líza Hazuchová  (AK ZVP Lučatín)sa po dlhodobej príprave na Tenerife predviedla v dobrej forme. V sólobehu si v halovom osobáku 4:30,19 (zlepšila sa o 0,1 s) vybojovala v tejto disciplíne premiérové zlato.

“Čakala som, že to bude sólo, takže ma priebeh pretekov neprekvapil. Najprv sa mi bežalo dobre, ale postupne som spomaľovala. V poslednom kole som sa snažila ešte zrýchliť, ale už to nešlo. Viac ako víťazstvo som dnes chcela ísť na kvalitný výkon, ktorý sa mi však nepodarilo dosiahnuť. Napriek osobáku som si myslela, že dosiahnem lepší čas,” tvrdila sebakriticky zverenka Mareka Vojníka.

U mužov triumfoval Peter Kováč (Slávia STU Bratislava) časom 3:58,24 min, ktorý v prvom halovom štarte v sezóne v záverečnom kole prešprintoval svojho tréningového kolegu zo skupiny kouča Štefana Mereša, lídra tabuliek 2021 (3:52,40) Petra Ďuricu a získal celkovo svoj piaty titul majstra SR (2x hala 1500 m, 1x vonku 1500 m, 1x hala 3000 m, kros).

Peter Kováč: “Peťo Ďurica je môj tréningový partner a viem, že je na tom lepšie ako ja. On bol favorit, ja som svoje šance na víťazstvo videl tak na päťdesiat percent. Zrejme mu však nesedelo pomalé úvodné tempo. Začali sme voľne a ja som to pri vbiehaní do posledného kola riskol. Veril som, že to vydržím. Podarilo sa a som za to vďačný. Nemám ideálny rok zatiaľ, trápi ma aj zadný stehenný sval, ale som rád, že noha vydržala. Bola to trochu lotéria, keďže od septembra som niečo také rýchle nebežal. Ukázalo sa však, že majstrovstvá sú nevyspytateľné.”

Aj vo výške získali zlato hlavní favoriti. Tatiana Dunajská (Dukla) dokonca v slovenskom výkone roka 181 cm triumfovala už siedmy raz (7 – 3 – 0), pričom prvý titul získala už pred 12 rokmi. “Na šampionát som išla s cieľom skočiť čo najviac. Už po Banskobystrickej latke som videla, že na takéto výšky mám. Snažila som sa, aby to vyšlo aj v Bratislave. Určite sa ešte nechystám končiť, pokúsim sa pridať ešte čo najviac titulov. Ak mi to zdravie dovolí, tak verím, že ich v hale zaokrúhlim na desať. Výška ma baví, žijem ňou. Je to pre mňa relax popri práci,” vravela skromne 28-ročná zverenka Michala Škvarku.

Lukáš Beer (AC Stavbár Nitra) síce získal piate zlato (5 – 2 – 2), ale pre zdravotné problémy sa dostal iba ponad 210 cm, čo ho definitívne vyradilo zo zoznamu uchádzačov o miestenku na halové ME. “Od Banskobystrickej latky mám problém s brušným svalom, predpokladám, že je natiahnutý. Dnes som sa chcel dokončiť preteky bez ďalšieho zranenia, s útokom na miestenku na halové ME som už ani nepočítal,“ priznal Beer, ktorého na diaľku z Kataru pripravuje Martin Bercel. „Celá halová sezóna bola nanič, nemal som kde poradne trénovať. Nie som preto ani sklamaný, ale nedalo sa za daných okolností nič poradne skočiť. Klasických výškarských tréningov som v súčasnej zložitej situácii absolvoval možno tak v objeme 10 percent z toho, čo obvykle.”

V diaľke žien premiérovo triumfovala 17-ročná Renáta Vodnyánszká (Megy Sport Dunajská Streda) v halovom osobáku 587 cm a rozšírila rodinnú zvierku titulov v tejto disciplíne, jej mama a súčasná trénerka Renáta Medgyesová zvíťazila v rokoch 2010, 2011, 2014. Nádejná dorastenka vyhrala o 10 cm pred Silviou Kaliašovou, ktorú trénujú dvojičky Dana a Jana Velďákové.

“Teším sa z toho, že sa mi podarilo zvíťaziť. Boli to moje prvé preteky v sezóne, takže som nemala veľké očakávania. Snažila som sa urobiť maximum pre víťazstvo. Skočila som si osobný rekord v hale, k tomu získala titul, takže som veľmi spokojná. Zároveň verím, že nabudúce to bude v mojom podaní ešte lepšie,” vravela Renáta Vodnyánszká.

Dráma v mužskej diaľke mala šťastný koniec pre Adama Hriňa (MŠK Žiar n/Hr.), ktorého pripravuje kouč Radoslav Dubovský. V jedinom meranom pokuse dosiahol 689 cm, o centimetrík viac ako Jakub Benda (Naša atletika Bratislava). Bronzový Stanislav Krajčír (Atletika Košice o. z.), zverenec sestier Velďákových, zaostal o 4 cm.

V štafete na 4 x 200 m A-tím banskobystrickej Dukly v zostave Bujna, Hrudkay, Michalko, Baluch nedal súperom šancu a časom 1:30,64 min získal zlato pred svojím “béčkom“ (1:33,86). S vyše 3-sekundovým náskokom jasne zvíťazilo medzi ženami kvarteto ŠK ŠOG Nitra v zložení Kovačovicová, Húsková, Kusyová, Forster časom 1:44,12 min.

Vo vložených pretekoch dorasteniek na 60 m prekážok utvorila Tereza Čorejová (Naša atletika Bratislava) slovenský dorastenecký rekord 8,72 sekundy. Doterajšie maximum Emmy Zapletalovej z 8. februára 2017 v Ostrave zlepšila zverenka Igora Gavenčiaka o 6 stotín.

V úvodný deň šampionátu bola najúspešnejšia banskobystrická Dukla so 4 zlatými, 2 striebornými a 2 bronzovými medailami pred Sláviou STU Bratislava (1 – 1 – 2), Sláviou UK Bratislava (1 – 1 – 1), Našou atletikou Bratislava (1 – 1 – 1), ŠK ŠOG Nitra (1 – 1 – 0) a AC Stavbár Nitra (1 – 1 – 0).

FAKTY Z ELÁNU – SOBOTA:

MUŽI

60 m: 1. Volko (Naša atletika Bratislava) 6,61 – rekord HM-SR, haly Elán a slovenský výkon roka (v rozbehu 6,67 – vyrovnaný slovenský výkon roka), 2. Matuščák (1. AK Humenné) 6,78, 3. Bujna (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 6,80

1500 m: 1. P. Kováč (Slávia STU Bratislava) 3:58,24, 2. Peter Ďurica 3:59,68, 3. Alexander Jablokov (obaja Slávia UK Bratislava) 4:06,02

60 m prek.: 1. Baluch 8,27, 2. Sedlák (obaja ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 8,98, 3. Bician (Atletika Bratislava) 9,22

diaľka: 1. Hriň (MŠK Žiar nad Hronom) 689 – slovenský výkon roka, 2. J. Benda (Naša atletika Bratislava) 688, 3. Krajčír (Atletika Košice o. z.) 685

výška: 1. Beer 210, 2. Zeman (obaja AC Stavbár Nitra) 200, 3. G. Tóth (Slávia STU Bratislava) 195

4 x 200 m: 1. ŠK Dukla o. z. B. Bystrica „A“ (Š. Bujna, Hrudkay, Michalko, Baluch) 1:30,64 – slovenský výkon roka, 2. ŠK Dukla o. z. B. Bystrica „B“ (Ďubašák, Holec, Labo, Palka) 1:33:86, 3. Atletika Bratislava (Cerula, Perrone, Sviták, Mészáros) 1:34,46

ŽENY

60 m: 1. Weigertová (Slávia UK Bratislava) 7,32 – limit na HME a slovenský výkon roka (v rozbehu 7,38 – limit na HME a slovenský výkon roka), 2. Forster (ŠK ŠOG Nitra) 7,59, 3. Švarková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 7,60

1500 m: 1. Hazuchová (Zdravie v pohybe Lučatín) 4:30,19 – slovenský výkon roka, 2. Naňová (Slávia STU Bratislava) 4:33,29, 3.  Michaličková (Atletický oddiel Žilina) 4:48,27

60 m prek.: 1. Škvarková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 8,33 (vo vloženom behu 8,25), 2. Šupicová (Slávia Trenčín o.z.) 9,24, 3. Géciová (AŠK Slávia Spišská Nová Ves) 9,34

diaľka: 1. Vodnyánszká (Megy Sport s. r.o. Dunajská Streda) 587, 2. Kaliašová (Atletika Košice o. z.) 577, 3. Ďurkechová (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 560

výška: 1. Dunajská (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 181 – slovenský výkon roka, 2. Bošková (AO Sparta Považská Bystrica) 169, 3. Tichá (TJ Slávia STU Bratislava) 165

4 x 200 m: 1. ŠK ŠOG Nitra (Kovačovicová, Húsková, Kusyová, Forster) 1:44,12 – slovenský výkon roka, 2. Slávia Trenčín o. z. (Šupicová, Balajová, Hübschová, Molnárová) 1:47,52, 3. Naša atletika Bratislava (Veselská, Čorejová, Pistovčáková, Čederlová) 1:47,80

ROZBEHY – 400 m, najrýchlejšie časy, muži: M. Marček 49,40, Grajcarík 49,70, Hanic 50,67, Vojtáš 50,76, ženy: Bezeková 57,34, Malatincová 57,81, Švecová 59,15, Žibritová 1:00,83.

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk