Pôvodný text doplnený o vyjadrenia atlétov.
Šprintér Ján Volko si necelých 19 hodín po slovenskom rekorde 6,55 sekundy v behu na 60 m na piatkovom mítingu prestížneho seriálu World Athletics Indoor Tour v Madride a rannom leteckom presune na Slovensko, jasne vybojoval v bratislavskej hale Elán v sobotu popoludní štvrtý domáci halový titul za 6,71 sekundy pred Šimonom Bujnom (6,79) a Jakubom Bendom (6,84), synom svojej trénerky Nade Bendovej. Pod hranicu 7 sekúnd sa v rozbehoch dostali až šiesti šprintéri a o výkonnostnom posune v tejto disciplíne svedčí fakt, že Miroslavovi Marčekovi nestačilo vo finále na medailu ani 6,88…
“Po madridskom mítingu som si do postele ľahol o jednej v noci, no kým som zaspal, ešte asi pol hodinku som sa prehadzoval. Spal som máličko, ani nie šesť hodín. Vstával som už o 6.30, aby sme stihli lietadlo o 8.40. Do Viedne sme prileteli o 11.40, z letiska sme odviezli manažéra Aliho Jucka domov, a potom sme išli rovno do haly. Na štarte som sa necítil rozbitý, len trochu unavený z krátkeho spánku. Cieľ bol vyhrať a nezraniť sa, a to sa mi, myslím si, podarilo,“ opisoval Volko svoj nezvyklý madridsko-bratislavský dvojboj. “Teším sa z titulu, vážim si ho. Zvažovali sme aj alternatívu, aj vzhľadom na krátky čas po prílete z Madridu, že nastúpim len v štafete. Napokon sme sa rozhodli aj pre šesťdesiatku a urobili sme sa dobre, lebo chceli sme potešiť divákov. Výkon nie je extra, ale nechcel som to zbytočne špičkovať. Takisto sa veľmi teším z osobných rekordov viacerých mojich súperov.”
Už trojnásobný vicemajster Slovenska na šesťdesiatke Šimon Bujna, ktorý sa vlani začal špecializovať na 400 m, sa tešil, že aj v závere zimnej sezóny pokoril hranicu 6,80 sekundy: „V zime som si chcel aj napriek štvorstovkárskemu tréningu udržať rýchlosť z minulých rokov. Začiatok sezóny bol fajn, bežal som rýchlu stopäťdesiatku i šesťdesiatku pod 6,78, ale potom to už nešlo celkom tak, ako som si predstavoval. Teším sa však z toho, že som sa na majstrovstvách Slovenska vyhecoval opäť k dobrému výkonu. Potvrdilo sa, že na významných pretekoch, kde treba niečo predviesť, sa mi darí. V letnej sezóne je môj cieľ kvalifikovať sa na ME v Paríži.”
Halový európsky šampión Volko na záverečnom štvrtom úseku štafety na 4 x 200 m prispel ešte k zlatu kvarteta Našej atletiky Bratislava v zostave Filip Federič, Roman Haraslin, Jakub Benda, Ján Volko (1:30,55). Druhá štvorice v cieli zo Slávie STU Bratislava (Jakub Ďurdina, Šimon Kostolný, Štefan Bellus, Samuel Beladič) zlepšila časom 1:32,32 min juniorský rekord SR o 9 stotín. Doterajšie maximum 1:32,41 min patrilo štvorici ŠK ŠOG Nitra (Martonka, Marček, Volek, Bartoš) z roku 2013. V štafete žien na 4 x 200 m triumfovali Nitrianky zo ŠK ŠOG (Lenka Kovačovicová, Simona Takácsová, Viktória Forster, Daniela Ledecká) výkonom 1:41,04 min.
Víťazka šesťdesiatky žien Monika Weigertová (tréner Eugen Laczo) utvorila slovenský výkon roka 7,43, o dve stotinky si zlepšila minuloročný osobný rekord a len o jedinú stotinku zaostala za rekordom šampionátu Alexandry Bezekovej z roku 2015.
Monika Weigertová: „Veľmi sa teším, lebo som si splnila predsezónny cieľ – posunúť si osobáčik. Už po rozbehu, v ktorom som šprintovala kontrolovane, som tušila, že vo finále to môže byť dobré. Vyšlo to! Trošku sa ešte trápim so štartom, reakcie mám všelijaké, v tomto smere mám stále rezervy, musím na ich odstránení popracovať. Môj sen je splniť v lete na stovke limit 11,44 na majstrovstvá Európy v Paríži. Či sa mi to podarí, neviem, ale určite pre to urobím všetko, čo bude v mojich silách.“
“Osobáky” si zapísali aj ďalšie dve medailistky – juniorka Viktória Forster (7,59) a slovenská rekordérka na 400 m prekážok Daniela Ledecká (7,62). Aj ženská šesťdesiatka mala na slovenské pomery dobrú úroveň, čas 7,87 nestačil na postup do finále… V ňom ostala Monika Ondrejková bez cenného kovu za výkon 7,69, pričom od roku 2000 by na 17 z 20 šampionátov stačil na medailu. Ešte aj ôsma Simona Malatincová dosiahla 7,85.
Stanislava Škvarková po dlhšej súťažnej pauze jasne vyhrala beh na 60 m prekážok za 8,17 sekundy (získala tretí titul – 2017, 2018, 2020) a opäť potvrdila stabilne vysokú výkonnosť v aktuálnej halovej sezóne (v rozbehu 8,25) . V 13 tohtoročných štartoch iba jediný raz nedosiahla lepší výkon, ako bol jej osobný rekord (8,26) pred sezónou.
„Nevedela som, čo od seba očakávať. Nebolo to ideálne, keďže od posledných pretekov v Linzi ma trochu trápi koleno. Tréningy som úplne nevynechala, boli však skôr technické, aby som nestratila cit pre prekážky. Nič extra som už nenatrénovala, len som chcela dokončiť sezónu, keďže majstrovstvá sveta nám zrušili,” objasňovala 23-ročná zverenka Michala Škvarku. “Nechcela som vynechať majstrovstvá Slovenska, lebo bonusové body do svetového rebríčka za titul sú cenné. Škoda, že som nebežala ešte trochu rýchlejšie, bodový súčet by bol zaujímavejší. Avšak po tom, čím som si prešla v uplynulých dňoch, beriem aj tento výkon všetkými desiatimi a som vďačná za titul. Teraz si týždeň oddýchnem a už sa teším na letnú sezónu.“
Na 60 m prekážok mužov zvíťazil bronzový z lanských juniorských ME v Borase na prekážkarskej štvorstovke Matej Baluch časom 8,18 sekundy o štyri stotinky pred obhajcom zlata Marcom Adrienom Drozdom (8,22), ktorý si o 0,03 s zlepšil osobné maximum a vo vloženom behu z neho skresal ešte ďalších 5 stotín (8,17).
“Štyri hodiny sedenia v aute bolo na mojom výkone cítiť, nebežalo sa mi až tak dobre. Veril som si, že by som mohol zvíťaziť, ale súperov nesmiete nikdy podceňovať. Navyše, prekážky sú zradné, nikdy neviete, čo sa stane,“ vravel Matej Baluch, ktorý bude onedlho maturovať na spišskonovoveskom gymnáziu a ďalej sa chystá študovať buď na UMB v Banskej Bystrici alebo na niektorej z českých univerzít.
Tisícpäťstovku žien vyhrala v absolútnom osobnom rekorde a slovenskom výkone roka 4:25,88 min Gabriela Gajanová, ktorá si netradičným štartom v hale spestrila zimnú prípravu krátko po návrate zo sústredenia na Kanárskych ostrovoch.
Zverenka Pavla Slouku dotiahla k limitu (4:28,00) na júlové juniorské MS v Nairobi Elenu Duškovú (4:27,97), bronz si vybojoval ďalší talent, 17-ročná Líza Hazuchová (4:30,41). Pod 4:45 min sa dostalo až sedem bežkýň, vrátane štvrtej Lucie Šišolákovej (4:35,67), ďalšej ešte len 17-ročnej strednotratiarky.
Zlato na 1500 m mužov si vďaka zdrvujúceu záveru v záverečných sto metroch vybojoval vlani aj predvalni tretí Dávid Mazúch časom 4:04,38 min.
„S nápadom bežať na halovom šampionáte som prišla ja. Pôvodne som chcela bežať osemstovku, ale trénerovi do plánov viac zapasovala tisícpäťstovka, keďže rýchlostne ešte nie sme tam, kde by sme chceli. Do leta, čo je naša priorita, je ešte času dosť,” vysvetľovala lanská líderka európskych tabuliek na 800 m v kategórii do 23 rokov. “Preteky sme brali ako taký test – bol divný, no zaujímavý. Bežala som akosi dlho, nie ako na osemstovke… Celkom sa mi to páčilo, možno v budúcnosti pôjdem aj halovú sezónu. Chcela som si dať na tento týždeň výzvu, tak som si ju dala v podobe štartu na majstrovstvách Slovenska na 1500 m. Splnila som ju, som spokojná.“
Elena Dušková po dobehu pomerne dlho čakala na svoj oficiálny výkon. Tušila, že dobehla na úrovni limitu 4:28,00 min na juniorské MS, ale či to bolo pár stotiniek pod ním alebo nad ním, to nevedela.
„Keď som čakala na oficiálny čas, v hlave mi vírila len jediná túžba – chcem limit, chcem limit… Tušila som, že pobežíme okolo 4:30 min, a o tom, či limit padne alebo nie, sa rozhodne v posledných kolách. Bola som dohodnutá s Lízou Hazuchovou, že sa v udávaní tempa prestriedame. Veľmi mi pomohla, bez nej by sa mi to asi nepodarilo. Som jej za to nesmierne vďačná. Ja som jej, žiaľ, tentoraz až tak nepomohla…,“ priznala úprimne Dušková.
V diaľke žien zaznamenala víťazný hetrik viacbojárska špecialistka Lucia Vadlejch (622 cm), strieborná, ešte len 16-ročná, Renáta Vodnyánszká, si utvorila absolútny osobný rekord 585 cm. V mužskej súťaži premiérovo triumfoval výkonom 693 cm Rastislav Jelínek z košickej Slávie TU.
Šiesty halový titul vo výške (2009, 2010, 2017 – 2020) získala Tatiana Dunajská so 173 cm (potom skúšala 180 cm), súťaž mužov pri absencii dvojice elitných pretekárov Lukáša Beera a Matúša Bubeníka vyhral vlani bronzový Tomáš Zeman so 195 cm, no prvý raz v histórii halových M-SR nebolo potrebné zdolať ani dva metre.
V prvý súťažný deň si najlepšie počínala banskobystrická Dukla s bilanciou 3 – 2 – 2 pred ŠK ŠOG Nitra (2 – 1 – 3), Našou atletikou Bratislava (2 – 1 – 1), Sláviou UK Bratislava (1 – 3 – 1), Sláviou TU Košice, AK ZŤS Martin, AŠK Slávia Spišská Nová Ves, AC Stavbár Nitra (všetky 1 – 0 – 0), Sláviou STU Bratislava (0 – 1 – 2), Atletikou Bratislava (0 – 1 – 1), Akademikom TU Košice, Spartou Považská Bystrica, Megy Sport Dunajská Streda (0 – 1 – 0), AK ZVP Lučatín a AK Spartak Dubnica (0 – 0 – 1).
GABRIEL BOGDÁNYI
FOTO JÁN LUKY a PAVOL UHRIN
FAKTY Z ELÁNU – SOBOTA
MUŽI
60 m: 1. Volko (Naša atletika Bratislava) 6,71, 2. Š. Bujna (Slávia UK Bratislava) 6,79, 3. J. Benda (Naša atletika) 6,84.
1500 m: 1. Mazúch (ŠK ŠOG Nitra) 4:04,38, 2. Jablokov 4:05,98, 3. P. Ďurica (obaja Slávia UK Bratislava) 4:07,64.
60 m prek.: 1. Baluch (AŠK Slávia Sp. Nová Ves) 8,18, 2. Drozda (Slávia UK) 8,22 (vo vloženom behu 8,17), 3. Š. Sedlák (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 8,68 (vo vloženom behu 8,61).
Výška: 1. T. Zeman (AC Stavbár Nitra) 195, 2. Kalafus (Atletika Bratislava) 190, 3. Šoka (Slávia STU Bratislava) 190.
Diaľka: 1. R. Jelínek (Slávia TU Košice) 693, 2. Hlaváč (Akademik TU Košice) 650, 3. Straška (ŠK Dukla) 646.
4 x 200 m: 1. Naša atletika Bratislava (Federič, Haraslin, J. Benda, Volko ) 1:30,55, 2. Slávia STU Bratislava (Ďurdina, Kostolný, Bellus, Beladič) 1:32,32 – juniorský rekord SR, 3. Atletika Bratislava (Rigler, Cerula, Perrone, Mészáros) 1:32,55.
400 m – rozbehy (najlepšie časy): Dömötör (TJ Olympia Galanta) 49,46, Glodžák (ŠK Dukla) 50,56, Vojtáš (AK ZŤS Martin) 50,73.
ŽENY
60 m: 1. Weigertová (Slávia UK Bratislava) 7,43 – slovenský výkon roka, 2. Forster 7,59, 3. Ledecká (obe ŠK ŠOG Nitra) 7,62.
1500 m: 1. Gajanová (AK ZŤS Martin) 4:25,88 – slovenský výkon roka, 2. Dušková (ŠK Dukla) 4:27,97 – limit na MSJ, 3. Hazuchová (Zdravie v pohybe Lučatín) 4:30,41.
60 m prek.: 1. Škvarková 8,17, 2. Vadlejch (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 8,54, 3. Takácsová (ŠK ŠOG Nitra) 8,76.
Výška: 1. T. Dunajská (ŠK Dukla) 173, 2. Bošková (Sparta Považská Bystrica) 169, 3. Butkovská (Slávia STU Bratislava) 165.
Diaľka: 1. Vadlejch (ŠK Dukla) 622, 2. Vodnyánszká (Megy Sport Dun. Streda) 585, 3. Mokrášová (AK Spartak Dubnica) 566.
4 x 200 m: 1. ŠK ŠOG Nitra „A“ (Kovačovicová, Takácsová, Forster, Ledecká) 1:41,04, 2. Naša atletika Bratislava (Čorejová, Strýčková, Ufnárová, Čederlová) 1:45,45, 3. ŠK ŠOG Nitra „B“ (Ištvánová, Kusyová, Luptáková, Húsková) 1:47,05.
400 m – rozbehy (najlepšie časy): Malatincová (ŠK Dukla) 57,20, Cidoríková (Slávia STU Bratislava) 57,61, Švecová (ŠK ŠOG Nitra) 57,66.