Viktórii Forster ušlo finále na 60 m prekážok na mítingu v Luxembourgu o jedinú stotinku, Šimon Bujna celkovo šiesty na 400 m, juniorka Farajpour v Bratislave 7,58 na 60 m

Aktualizované o dianie na šampionáte AZB a na mítingu vo Viedni.

■ LUXEMBOURG: Hoci Viktória Forster dosiahla o 18 stotín lepší výkon ako vo vlaňajšej halovej premiére v Jablonci, finále na nedeľnom bronzovom mítingu seriálu World Athletics Indoor Tour CMCM v Luxembourgu/Kirchbergu jej ušlo.

Dvadsaťročná atlétka ŠK ŠOG Nitra finišovala v II. rozbehu na 60 m prekážok šiesta za 8,29 sekundy a len jediná stotinka jej chýbala k postupu medzi osmičku najlepších. Forster klasifikovali zo 16 pretekárok celkovo na 9. priečke spoločne s Nemkou Zapalskou. Víťazky rozbehov Cyperčanka Christofiová (8,03) a Tjin a Limová z Holandska (8,05) dosiahli lepšie výkony ako bol rekord mítingu 8,07, vo finále sa potom obe zlepšili na 7,92 a 8,00!

„Bol to Viktóriin prvý štart, preto nie som nespokojná,“ podotkla trénerka Katarína Adlerová. „Mrzí ma však, že nepostúpila do finále. Kopla do poslednej prekážky a to ju spomalilo. Viki je pripravená dobre, verím, že v ďalších štartoch to bude lepšie.“

Zverenka Kataríny Adlerovej zabehla svoj ôsmy najlepší výkon na 60 m prekážok v kariére, 13 stotín za svojím osobným maximim z 27. 2. 2022 v Bratislave. Semifinalistka halových MS 2022 v Belehrade bola v Luxembuorgu/Kirchbergu o štyri stotinky pomalšia ako v utorok Stanislava Škvarková vo svojej tohtosezónnej premiére na Jumperii v Banskej Bystrici.

Šimon Bujna vstúpil do halovej sezóny 2023 4. miestom v I. behu na 400 m časom 47,77 sekundy. V konečnom účtovaní dvoch štvorstoviek klasifikovali atléta banskobystrickej Dukly na šiestej priečke spomedzi 11 štvorstovkárov.

“Škoda, lebo včera aj dnes som sa v rozcvičke cítil veľmi dobre. Štadión je krásny dráha súper a už len to je pre človeka veľká motivácia bežať čo najrýchlejšie,” komentoval Šimon Bujna svoje vystúpenie v Luxembourgu. “Aj preteky sa mi pocitovo bežali dobre, len škoda, že som sa v zbiehaní nepretlačil na druhú pozíciu, keďže Holanďan ma tesne pred dvojstovkou zablokoval, a  preto som mierne stratil rýchlosť. Tá mi potom chýbala v závere, keď sa mi už nepodarilo dotiahnuť sa na súperov. Hoci som neočakával nijaké veľké zázraky, vzhľadom na moju prípravu hodnotím stratu 0,6 sekundy na osobák ako sklamanie. Najviac som ale sklamaný z celkovej šiestej priečky lebo toto umiestenie mi veľa bonusových bodov neprinieslo.”

Dvadsaťsedemročný zverenec Radoslava Ivana dosiahol svoj šiesty najlepší čas v kariére, za osobákom z 22. 2. 2022 v Prahe zaostal o rovných šesť desatín. Bujna rozbehol preteky dobre, po polovici pretekov bol tretí, no v samom závere sa pred neho natlačil ešte Holanďan Klein-Ikkink. Prvý rozbeh vyhral Christian Iguacel z Belgicka kvalitným časom 46,81. Víťaz II. behu Belgičan Alexander Doom zlepšil časom 46,2o rekord mítingu. V tohtoročných slovenských tabuľkách na 400 m je Bujna druhý za Patrikom Dömötörom (47,63).

■ BRATISLAVA: Na halových majstrovstvách Atletického zväzu Bratislavy (AZB) sa výbornou formou blysla juniorka Delia Farajpour z klubu Atletika Nové Mesto nad Váhom. Vyhrala 60 m v osobnom rekorde 7,58 sekundy, keď za slovenským juniorským rekordom Nadeždy Bónovej z 9. 2. 1985 v Jablonci zaostala iba o 12 stotín. Zverenka trénerov Sone Vallášovej a Adriána Pavelku si zlepšila osobák zo 7,69 z vlaňajších víťazných juniorských M-SR na 7,62 a vo finále skresala ďalšie štyri stotiny.

„Deliine výkony hodnotím veľmi pozitívne, ale zlepšenie pod 7,60 som čakal,“ priznal kouč Pavelka. „Má ešte rezervy na štarte, ale keďže sa zlepšila v prechode zo šliapavého do švihového behu, pretavilo sa to do osobných rekordov, z čoho máme veľkú radosť. Potešilo ma, keď po oboch behoch povedala, že to ešte nebol stopercentný výkon. Už teraz sa teším na to, čo predvedie o týždeň na Elán mítingu.“

Solídne časy predviedli aj víťazi šesťdesiatky v ďalších kategóriách – Jakub Benda 7,04 u mužov, junior Filip Federič (7,09), starší žiak Teodor Volek (7,26) či dorastenka Ema Bendová (7,91).

Na šampionáte v hale Elán sa predstavila aj vlani dvakrát piata na ME do 18 rokov v Jeruzaleme Rebecca Slezáková z AC Malacky, ktorá na 60 m skončila medzi juniorkami štvrtá za 8,04 s (v rozbehu 7,97), rovnaké umiestenie jej patrilo v guli (7,10 m) a vyhrala výšku (135 cm).

Z výsledkov:

Mužské kategórie:

60 m – muži: J. Benda 7,04, Haraslín (obaja Naša atletika Bratislava) 7,12, Hanic (Slávia STU Bratislava) 7,15, juniori: Federič (Naša atletika) 7,09, Ilgo (Atletika Bratislava) 7,18, dorastenci (Slávia STU) 7,50 (v rozbehu 7,46), st. žiaci: Volek (AC Malacky) 7,26, 150 m – st. žiaci: Volek 17,70, 400 m – muži: Mizner (Slávia UK Bratislava) 52,81, dorastenci: Láznička (Slávia STU) 55,03, 800 m – st. žiaci: Jakubets (Realiz Sport Team) 2:18,53, 1500 m – muži: M. Zaťko (Slávia STU) 4:09,58, dorastenci: F. Jančík (Slávia STU) 4:12,87, výška – st. žiaci: Paúk (AK Bojničky) 168.

Ženské kategórie:

60 m – ženy: Cellerová (Slávia Trenčín o. z.) 7,99 (v rozbehu 7,88), juniorky: Farajpour (Slávia STU) 7,58 (v rozbehu 7,62), Ufnárová 7,82, Čederlová (obe Naša atletika) 8,01, R. Slezáková (AC Malacky) 8,04 (v rozbehu 7,97), dorastenky: E. Bendová (Naša atletika) 7,91, st. žiačky: Segéňová (Naša atletika) 8,00, 150 m – st. žiačky: Bortlíková (Naša atletika 20,07, 800 m – st. žiačky: Rončkevičová (Deti v pohybe Šamorín) 2:22,86, 1500 m – ženy: Keszeghová (Slávia STU) 4:46,38, Šišoláková (Atletika Šport hrou Bratislava) 4:56,21, výška – ženy: Bošková (Sparta Pov. Bystrica) 167, st. žiačky: Segéňová 150, guľa (3 kg): Segéňová (Naša atletika) 10,54

■ VIEDEŇ: Na druhom halovom mítingu Viedenského atletického zväzu (WLV) obsadil 17-ročný Miroslav Fuksa zo Slávie Trenčín vo finále behu mužov na 60 m 5. miesto časom 7,30 sekundy. Zvíťazil Meyer (6,88) pred Försterom (7,08) a Vogelauerom (7,16). Fuksa bol v II. rozbehu 2. za 7,37, čo bol celkovo šiesty najlepší výkon.

(GB)

Na snímkach postupne Viktória Forster, Šimon Bujna a Delia Farajpour.

FOTO SAZ (ka/šb) a MAREK FINDRIK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk