Úradníkovi na 35 km unikla v Eugene prvá dvadsiatka len o jediný meter!

Talian Massimo Stano sa stal premiérovým svetovým šampiónom na novej chodeckej 35 kilometrovej trati. Triumfoval aj na aprílovej Dudinskej 50, no v Eugene bol oveľa rýchlejší a časom 2:23:14 vytvoril základný rekord šampionátu. Na porovnanie v Dudinciach zvíťazil časom 2:29:09. Striebro si v Eugene vybojoval Japonec Masatora Kawano a bronz získal švédsky chodec Perseus Karlstöm.

Miroslav Úradník a Dominik Černý mali pred štartom dobrú náladu.

Nestratili sa ani dvaja reprezentanti v slovenskom drese Miroslav Úradník a Dominik Černý. Obaja po dvadsiatke dobre zregenerovali a tesne po šiestej ráno miestneho času vyrazili odhodlane a chceli zabojovať o najlepšie slovenské umiestnenie na 18. svetovom šampionát. A Miroslav Úradník to nakoniec zvládol. Finišoval na 21. mieste, čím o dve miesta vylepšil umiestnenie Hany Burzalovej a časom 2:31:16 si vytvoril aj nový osobný rekord. A v slovenských historických tabuľkách sa zaradil na druhé miesto. „Dnes to bolo od začiatku veľmi rýchle. Ja som sa snažil nájsť si ideálnu skupinku a ideálne tempo. A to sa aj podarilo,“ povedal 7. najlepší Európan zo 50 štartujúcich chodcov. „Mal som tam Číňanov a Austrálčana a išli sme tempo okolo 4:20 na jeden kilometer a mne to vyhovovalo. Po zhruba 25 kilometroch sa začalo zrýchľovať, takže som musel počkať a ísť si to svoje,“ poznamenal Miroslav Úradník. Trpezlivosť nakoniec priniesla ovocie v podobe osobného rekordu a dobrého umiestnenia. Šéftréner SAZ Martin Pupiš totiž ešte pred odletom do Eugene poznamenal, že umiestnenie v prvej dvadsiatke bude považovať za veľký úspech a Úradník ho mal na dosah, pretože dvadsiaty Juhoafričan Snyman ho zdolal iba o jedinú sekundu a Úradník mal na dosah aj olympijského šampióna z poslednej 50 km trate z Tokia. Pretože Poliak Dawid Tomala končil v Eugene na 19. mieste. „Veľmi ma to teší, že to vyšlo. Ak by niekto dnes ráno povedal, že pôjdem na úrovni 2:31 tak mu neuverím. Ale taktika bola zvolená skvele,“ skonštatoval Úradník, ktorému k dokonalému výkonu nechýbalo veľa. „Dokonalé by to bolo, ak by som začal trošku skôr finišovať a poskočil by som o také dve – tri miesta. To je asi tá chybička, ktorú by som chcel na augustových majstrovstvách Európy ešte vylepšiť,“ dodal zverenec trénerského dua Ľubomír Machník – Martin Pupiš. „Mirovi môžeme iba pogratulovať. Spraviť si takýto osobný rekord na vrcholnom svetovom podujatí sa totiž vždy počíta dvojnásobne,“ poznamenal uznanlivo tréner Ľubomír Machník.

Osobný rekord si zlepšil aj jeho kolega Dominik Černý. Časom 2:35:39 sa zaradil v konečnom poradí na 31. miesto. „Začal som síce opatrnejšie, ale bolo to celkom rýchle. Pretože už na úvod som šiel rýchlejšie, ako bola hodnota môjho osobného rekordu. Ale tých záverečných päť – šesť kilometrov bolo naozaj náročných. Energia bola, ale nohy už nešli. Spomalil som, ale aj tak to bol osobný rekord. Ale ak dobre zregenerujem, tak si myslím, že v Mníchove na ME forma ešte stúpne,“ poznamenal Dominik Černý. A tréner Roman Benčík svojho zverenca za vystúpenie v Eugene pochválil. „Dominik bol na svojom prvom veľkom šampionáte. Nebol ani na olympiáde a ani na majstrovstvách Európy. A toto jeho dnešné umiestenie je z toho pohľadu veľmi dobré. Mrzieť nás chvíľu bude iba ten záver, ktorý nezvládol. Ale chce to hlbšiu analýzu,“ poznamenal Roman Benčík, ktorý potvrdil, že Dominik Černý bude v Mníchove štartovať aj na dvadsiatke a aj na 35 kilometrovej trati. S výsledkom bol oboch chodcov bol spokojný aj šéftréner SAZ Martin Pupiš. „K dokonalosti chýbalo naozaj len to, aby Miro Úradník porazil olympijského víťaza, prípadne sa dostal aspoň na to dvadsiate miesto. Chýbal mu necelý meter,“ povedal v záverečný deň šampionátu Martin Pupiš. Výsledky chodcov dokázali, že záverečná príprava v Novom Mexiku priniesla svoje ovocie. Horúce počasie totiž ich výkony vôbec neovplyvnilo a reprezentačný tréner chodcov bol počas posledného dňa spokojný. „Všetci chodci boli debutanti, sú mladí a podaril sa im aj jeden unikát. Všetci si na šampionáte vytvorili osobný rekord, čo sa nám zatiaľ na žiadnom veľkom podujatí nepodarilo,“ skonštatoval Roman Benčík.

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk