Ťahákom 2. kola TESCO dorasteneckej ligy prekážkarský súboj rekordérov Dávida so Zachom

Bez stresu z plnenia limitov na EYOF 2023 či bojov o tituly a medaily, ale zato s nábojom typickým pre súťaže družstiev a s jedným prekážkarským šlágrom sa v sobotu 8. júla uskutoční 2. kolo TESCO dorasteneckej ligy. Od Dubnice nad Váhom, kde mal nový projekt svoju absolútnu premiéru už 15. mája, prevezme po takmer dvoch mesiacoch štafetu Martin. Na štadióne pri miestnej Spojenej škole si zmerajú sily atléti a atlétky zo 14 klubov. Toľko sa ich zapojilo do úvodného kola, pričom iba martinský AK ZŤS a trnavský AK AŠK Slávia postavili družstvá chlapcov aj dievčat. V Dubnici zvíťazili v konkurencii iba šiestich klubov dorastenci AC Nové Zámky posilnení o viacerých hosťujúcich atlétov. Spomedzi desiatich družstiev dorasteniek sa z prvenstva a plného počtu hlavných bodov tešili Trnavčanky. Aj zásluhou Lenky Gymerskej, ktorá nenašla premožiteľku v šprintoch na 100 a 200 m. Dubnica videla dorastenecké slovenské rekordy Petra Dávida na 110 m prek. (13,67 a 13,55) aj štyroch nových limitárov na EYOF 2023 v Maribore. Prekážkarský fenomén tejto mládežníckej sezóny Dávid sa odvtedy zlepšil už na 13,49 z humenského dorasteneckého šampionátu a zoznam účastníkov júlového EYOF sa v pondelok 3. júla definitívne uzavrel. V Martine by sa malo predviesť viacero z ôsmich dievčat a siedmich chlapcov, ktorí budú 23. – 29. júla reprezentovať Slovensko v Maribore.

„Začalo sa dovolenkové obdobie, preto asi až v sobotu uvidíme, v akej sile prídu jednotlivé kluby. Žiaľ, dlho sme hľadali na tento projekt finančné krytie, a keď sa sponzor našiel, obsadené boli všetky vhodné termíny. Nechceli sme nabúrať harmonogram oblastných súťaží, a tak druhé kolo pripadlo na druhý júlový víkend,“ vysvetlil prázdninové načasovanie riaditeľ pretekov Ján Gigac.

Domáci AK ZŤS Martin sa opäť bude spoliehať na body od hosťujúceho Banskobystričana Petra Dávida a tiež od dorasteneckej šampiónky na krátkych prekážkach Laury Frličkovej. Zverenec Michala Škvarku bude mať o konkurenciu postarané. Prihlásený je český dorastenecký rekordér Matyáš Zach, ktorý ako jediný Dávida zdolal na medzištátnom stretnutí piatich krajín 11. júna v slovinskom Ptuji (13,55 – 13,80). O týždeň nato si stále iba 16-ročný atlét z Poruby na domácich majstrovstvách na pražskej Juliske zabehol osobné rekordy 13,43 a následne 13,25. Týmto časom vedie tohtoročné európske tabuľky kategórie do 18 rokov a vo svetových sa o post lídra delí s Juhoafričanom Naeemom Jackom. Peter Dávid je na starom kontinente tretí. „Veľmi sa teším, že príde aj Matyáš a že sa nám podarilo vybaviť dva behy. Peťo sa musí naučiť porovnávať s konkurenciou, nie je na to zvyknutý. Preto je skvelé, že si môže vyskúšať takýto súboj ešte pred vrcholnými podujatiami,“ poznamenal tréner nádejného prekážkara Michal Škvarka.

Pozornosť sa zameria aj do žrdkárskeho sektora, kde by mala Anna Šimková absolvovať svoj štvrtý štart v letnej sezóne. Bronzovú medailistku z EYOF 2022 v Banskej Bystrici pribrzdili problémy s chrbtom a do mariborskej nominácie sa dostala takpovediac „na percentá“, pretože k limitu 370 cm sa iba priblížila na 5 cm, aj to v hale. Uplynulý víkend na M-SR do 23 rokov v Košiciach skočila nádejných 350 cm. Atlétka, ktorú v AO Akademik TU Košice vedie Ján Sedlák, bude v Martine hosťovať za AC Stavbár Nitra. Tie isté klubové farby bude reprezentovať Romana Hrnčárová. Úradujúca dorastenecká šampiónka na 100 m príde do Turca povzbudená novým osobným maximom na 200 m 24,72 z Košíc, ktorý ju definitívne posunul do Mariboru. V Slovinsku sa napokon predstaví na 100 aj 200 m a bude k dispozícii tiež štafete na 100-200-300-400 m. V Martine si na stovke zmeria sily s Lenkou Gymerskou, ktorá ju na dorasteneckom šampionáte zdolala na dvojnásobnej trati, ale pred druhým kolom ligy je poradie v tabuľkách oboch disciplín opačné.

Pilotný ročník TESCO dorasteneckej ligy má dva kolá a finále, ktoré je zároveň M-SR družstiev. Vyvrcholenie bude hostiť 30. septembra Nitra. Z dvoch kôl vzíde poradie družstiev podľa počtu hlavných bodov, pričom právo štartovať vo finále dorasteneckej ligy a na M-SR družstiev získa osem najlepších tímov dorastencov a dorasteniek. Vzhľadom na počet prihlásených družstiev chlapcov má prakticky zabezpečenú finálovú miestenky všetkých šesť klubov.

V sobotu 8. júla v Martine sa súťaže rozbehnú o 11.00 h, štart posledných štafiet je na programe o 16.30 h.

(JM)

PORADIE PO 1. KOLE TESCO DORASTENECKEJ LIGY 2023

DORASTENCI

1. AC Nové Zámky 6 (252), 2. AC Malacky 5 (166), 3. AK ZŤS Martin 4 (152,5), 4. AŠK Slávia Trnava 3 (139), 5. AO Olympia Považská Bystrica 2 (74), 6. ŠK UMB Banská Bystrica 1 (66,5)

DORASTENKY

1. AŠK Slávia Trnava 10 (220), 2. AK ZŤS Martin 9 (193), 3. ŠK Juventa Žilina 8 (129), 4. Naša atletika Bratislava 7 (121), 5. ŠK ŠOG Nitra 6 (71), 6. Atletika Šport hrou Prešov 5 (68), 7. AK Slávia Trenčín o. z. 4 (67), 8. AK Bojničky 3 (61), 9. AC Stavbár Nitra 2 (61), 10. AK Slávia TU Košice 1 (49)

Poznámka: Za klubom nasleduje počet hlavných a pomocných bodov.

(JM)

Na snímkach Peter Dávid a súboj Romany Hrnčárovej s Lenkou Gymerskou na 200 m na dorasteneckom šampionáte v Humennom.

FOTO MICHAELA REKSIOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk