Sviatok Košiciach, atléti po dlhých vyše troch dekádach môžu trénovať v špecializovanej hale v areáli ZŠ L. Novomeského

Po viac ako troch desaťročiach budú môcť košickí atléti využiť v zime priamo v Košiciach na prípravu aj halu. „Tento týždeň sme konečne získali posledný súhlas z hygieny na prevádzku haly. Regionálny úrad zdravotníctva udelil potrebné povolenie, ktoré bolo posledné, na ktoré sa čakalo od kolaudácie, aby sa hala mohla otvoriť a slúžiť aj pre verejnosť,“ vraví iniciátor  výstavby malej nafukovacej haly Stanislav Návesňák z klubu Atletika Košice o. z.

V uplynulých týždňoch atléti z klubu Atletika Košice o. z., ktorý je spoluinvestor haly, testovali jej prevádzku, kapacitu a teplotný manažment. Zažili dokonca snehovú kalamitu, keď museli odhadzovať až trojmetrovú kopu snehu tlačiacu na steny haly.

Malá nafukovacia hala vznikla na pôdoryse (55 x 29 m) pôvodného hokejbalového ihriska v areáli ZŠ L. Novomeského v Košiciach vo vnútri 250-metrového bežeckého oválu. K dispozícii je 55 m dlhá šprintérska rovinka s povrchom značky Mondo, certifikované sektory pre skokanské disciplíny a sektor pre vrh guľou. K vybaveniu haly prispel aj Slovenský atletický zväz – vrhačským kruhom na vrh guľou, latkami na skok do výšky a sadou štartových blokov.

„Hala je špecifická tým, že nemá bežecký ovál, ale na druhej strane má skokanskú rampu a až 17 dráh, z nich  10 pre šprintérske súťaže! Špičkový povrch Mondo do projektu vložil klub Atletika Košice.  V hale sú umiestnené aj sektory pre skok do výšky, skok o žrdi a vrh guľou. Maximálna kapacita trénujúcich v jednom momente sa pohybuje okolo 50 atlétov trénujúcich v dvoch až štyroch skupinách. Súčasne s halou vznikol aj vonkajší regulárny sektor pre skok do diaľky a vrh guľou. Atléti môžu využívať aj tri unimobunky so šatňami, WC a skladovými priestormi,“ vysvetľuje Stanislav Návesňák, bývalý československý reprezentant v behu na 400 m prekážok (os. rekord 49,64) a účastník MS 1987 v Ríme.

Päťdesiatsedemročný odchovanec košickej atletiky dosiahol najväčšie úspechy v pražskej Sparte v rokoch 1984 – 1988. Po skončení kariéry sa z neho stal úspešný biznismen (stál za vznikom spoločnosti Datart Slovakia) pohybujúci sa medzi Košicami a Prahou.

„V závislosti od vonkajšej teploty je možné halu vykúriť na 16 stupňov od 60 do 100 minút,“ dodáva Návesňák. „Zdrojom tepla je teplovod z mestských teplární a vzduchotechnika ovládaná inteligentnou aplikáciou, ktorá umožňuje manažment na diaľku. Hala vznikla vďaka úspešnému mítingu JBL Jump Fest, keď agilný klub Atletika Košice ponúkol svoju infraštruktúru zo spomenutého mítingu k dispozícii aj mestu Košice do spoločného projektu. V metropole východného Slovenska sa sprevádzkovaním haly na ZŠ. L. Novomeského pravdepodobne schyľuje aj k prvým halovým atletickým pretekom po dlhých 39 rokoch.“

Po zimnej sezóne časť zariadení demontujú, lebo budú slúžiť ´streetathleticsovým´ projektom klubu Atletika Košice o. z. Na jeseň sa zariadenia opäť vrátia do haly. Košická malá nafukovacia hala stála približne jednu desatinu z odhadovanej investície do haly s regulárnym 200-metrovým oválom. Investormi sú mesto Košice a o. z. Atletika Košice, ktoré už sedem rokov úspešne organizuje medzinárodný šprintérsko-skokanský atletický míting JBL Jump Fest v centre Košíc. Hala je v majetku ZŠ L. Novomeského v Košiciach. „V uplynulých dňoch boli východoslovenské kluby informované o možnostiach prenájmu. Hala bude otvorená podľa rezervácií,“ konštatuje Stanislav Návesňák.

Košice už kedysi špecializovanú atletickú halu mali. Od roku 1974 sa trénovalo a súťažilo v pretlakovej nafukovacej hale vo Všešportovom areáli. V roku 1976 sa v nej dokonca uskutočnili halové majstrovstvá bývalého Československa. Na konci 80. rokov minulého storočia však hala „spadla“ a už ju nik neopravil.

Po vyše troch desaťročiach štatútu „zimných bezdomovcov“ je mala nafukovacia hala v areáli ZŠ L. Novomeského aspoň aká-taká náplasť na katastrofálne zimné tréningové možnosti v tradičnej bašte kráľovnej športov na Slovensku. Košickí a východoslovenskí atléti by si však konečne zaslúžili aj dôstojný zimný stánok so všetkým, čo k nemu patrí. A to je ďalší cieľ nadšencov okolo Stanislava Návesňáka.

(GB)

FOTO SAZ (sn)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk