Stanovisko SAZ k opatreniam v súvislosti s obmedzením hromadných podujatí

Po pondelkovom vyhlásení Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) o zákaze hromadných podujatí (vrátane športových) na Slovensku od 1. októbra SAZ okamžite zisťoval podrobnosti, ako tento zákaz ovplyvní organizovanie najbližších celoštátnych atletických podujatí. V prvých hodinách žiadna relevantná inštitúcia nedokázala dať bližšie vysvetlenie či usmernenie.

ÚKŠ až v pondelok 28. 9. neskoro večer oznámil, že sa budú môcť konať len podujatia, kde organizátor zabezpečí, aby všetci účastníci mali negatívny test na koronavírus nie starší ako 12 hodín.

SAZ preto na druhý deň (v utorok 29. 9.) rozhodol o zrušení M-SR družstiev dorastu (3. 10.) a staršieho žiactva (10. 10.), keďže podmienka bola nesplniteľná. Rýchle rozhodnutie bolo nutné urobiť aj preto, aby väčšina účastníkov M-SR dorastu v Košiciach mohla  riešiť rezervácie ubytovania a dopravy tak, aby mali čo najmenšie finančné straty.

Po protestoch rôznych inštitúcií (vrátane športových), došlo v stredu predpoludním k úprave reštrikcie o absolútnom zákaze hromadných podujatí – umožnili sa organizovať akcie do 50 osôb.

Keďže boli okolo toho nejasnosti, v ďalšom usmernení sa o pár hodín neskôr uviedlo, že viac ako 50 účastníkov na športovom podujatí môže byť na podujatí len vtedy, ak sa uskutoční bez divákov. ÚKŠ však týmto opatrením mieril najmä na kolektívne športy, kde už samotné pravidlá vyžadujú vyšší minimálny počet hráčov a nutného personálu na zabezpečenie zápasu. Napríklad v hokeji je len počet ľudí na dvoch striedačkách dovedna vyšší ako 50…

Nik z kompetentných však nedal doteraz výklad k iným typom hromadných športových podujatí ako sú napríklad masové bežecké súťaže či atletické M-SR družstiev dorastu so 16 tímami z rôznych kútov Slovenska s približne 350 atlétmi, 40 rozhodcami a 25 trénermi.

V zmysle prijatých opatrení aj MMM v Košiciach, kde pobeží v nedeľu 4. októbra 200 maratóncov (o polovicu menej ako je účastníkov M-SR družstiev dorastu) musel dostať aj na usporiadanie v tejto výrazne oklieštenej podobe výnimku, pričom podmienka bola otestovanie všetkých účastníkov, čo je logisticky nesmierne náročné a stojí to nemalé finančné prostriedky.

V zmysle prijatých opatrení by bolo nelogické, ak by sa Medzinárodný maratón mieru v nedeľu v Košiciach s 200 účastníkmi konal len vďaka špeciálnej výnimke a s otestovanými bežcami a v sobotu by sa v rovnakom meste uskutočnili M-SR družstiev dorastu s vyše 400 účastníkmi bez akýchkoľvek obmedzení či požiadavky na testovanie.

Okrem toho, k prijatým opatreniam pristupujú krajskí hygienici rôzne. Vzhľadom na krátkosť času a predchádzajúce skúsenosti z Košíc nik nevedel garantovať, že preteky (M-SR družstiev dorastu ) sa uskutočnia so stopercentnou garanciou dodržania všetkých prijatých opatrení.

SAZ aj vo štvrtok 1. 10. rôznymi kanálmi zisťoval, ako vplývajú súčasné reštrikcie na organizáciu konkrétnych atletických podujatí a snažil sa získať záväzne stanoviská k možnosti či nemožnosti ich usporiadania. Zatiaľ sa k nim nedopátral. Ak však v blízkej dobe dostanú podujatia typu M-SR družstiev dorastu a staršieho žiactva „zelenú“, SAZ nevylučuje ich usporiadanie v náhradnom termíne. Pravda, ak to podmienky ešte dovolia.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk