EP vo vrhoch: Kladivár Lomnický tesne štvrtý (76,01), má však limit na MS v Dauhe

Kladivár Marcel Lomnický v hustom daždi neobhájil striebro z Európskeho pohára 2018 v Leirii, v domácom prostredí v 19. ročníku v Šamoríne skončil v konkurencii 28 pretekárov štvrtý. Bronz mu ušiel o 32 a striebro o 37 cm. Kladivár banskobystrickej Dukly však výkonom 76,01 m o jediný centimetrík prekonal limit na jesenné MS v katarskej Dauhe a pridal sa k doterajšej trojici limitárov, chodcom na 50 km Márii Katerinke Czakovej, Matejovi Tóthovi a maratóncovi Tiborovi Sahajdovi.

“Dnes som viac spokojný s výkonom ako umiestením. V Šamoríne som takto ďaleko už dávno nehodil. Ak by som získal medailu, bolo by to super. Ušla mi o pár centimetrov. Vlani som hodil o čosi menej a bral som striebro, teraz viac a som bez cenného kovu. Nehádzal som zle, ale stále som čakal na ideálny hod. A ten, žiaľ, neprišiel,” skonštatoval Marcel Lomnický.

Lomnický sa po tretej sérii sa dostal na tretiu priečku (75,34), no vo štvrtej ho prehodil Rus Jevgenij Korotovskij štartujúci ako nezávislý atlét (76,33). V piatej sérii sa Lomnický pokúsil zakontrovať, ale chýbalo mu spomenutých 32 cm. Šamorínsky výkon 76,01 m katapultoval slovenského kladivára na aktuálne šiestu priečku svetových tabuliek.

„Odpadol mi jeden cieľ na sezónu – splniť limit, takže sa môžem v pokoji pripravovať na majstrovstvá sveta. Z toho sa veľmi teším. Tak ako som mal vlani v Leirii trochu šťastia a tesne som získal striebornú medailu, teraz som ho nemal a medaila mi ušla. Netreba však zúfať, nehádzal som katastrofálne, aj keď ani jeden hod nebol zďaleka stopercentný. Vidím ešte veľké rezervy. Bola to kvalitná súťaž, v ktorej boli súperi o kúsok lepší.,“ komentoval svoje vystúpenie Marcel Lomnický.

Tridsaťjedenročný odchovanec nitrianskej atletiky reprezentujúci banskobystrickú Duklu išiel na šamorínske preteky nabudený nedávnym úspešným sústredením na juhu Portugalska v Monte Gordo. Veľmi túžil získať pre Slovensko medailu. Bola by pre našu krajinu štvrtá v histórii EP vo vrhoch.

„Bojoval som do posledného hodu, ale súperi boli dnes lepší a mali o kúsok viac šťastia. Podmienky boli výborné, dážď mi vôbec neprekážal. Aj kruh bol skvelý, hádzalo sa mi perfektne, vôbec sa mi nešmýkalo. Som strašne rád, že vôbec – na rozdiel od včerajška – nefúkalo. To by bol väčší problém. Silný vietor totiž dokáže ovplyvniť negatívne techniku výrazne viac ako dážď. Na podmienky sa naozaj nemôže nik sťažovať.“

 Lomnický, piaty z olympiády v Ru de Janeiro 2016, si teraz trochu oddýchne, aby vydržal trénovať až do októbra, potom sa znova pustí do náročnej objemovej prípravy. Mesiac bude trápiť svoje telo v tréningovom stredisku olympionikov USA v kalifornskom Chula Vista na predmestí San Diega. „Teší ma, že sa stále zlepšujem, uvidíme, kam sa ešte posuniem,“ podotkol Marcel Lomnický.

Víťaz kladivárskej súťaže mužov Quentin Bigot utvoril vo štvrtom svetový výkon roka 78,14 m, vlastný jednotkový výkon roka zlepšil o 57 cm. Všetkých šesť pokusov mal lepších ako všetci ostatní súťažiaci! Dvadsaťšesťročný Francúz, štvrtý na MS 2017 v Londýne a bývalý juniorský majster Európy 2011, triumfoval na EP vo vrhoch už druhý raz, premiérovo v roku 2017 v Las Palmas na Kanárskych ostrovoch. Bigot zaostal za osobným rekordom z roku 2014 len o 44 cm.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN

ŠAMORÍNSKE FAKTY

MUŽI

kladivo (28 účastníkov): 1. Quentin Bigot (Fr.) 78,14 – svetový výkon roka, 2. Mihaíl Anastasákis (Gréc.) 76,38, 3. Jevgenij Korotovskij (Rus.) 76,33, 4. Marcel Lomnický (SR) 76,01 – limit na MS v Dauhe

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk