Slováci odcestovali na halové MS do Belehradu, podľa prezidenta SAZ ambície nie sú menšie ako v minulosti

Výprava slovenských atlétov odcestovala v stredu predpoludním do Belehradu, kde sa od 18. do 20. marca 2022 predstaví 18. halovom svetovom šampionáte. Tvorí je deväť športovcov, čo je najpočetnejšie zastúpenie v histórii HMS v ére samostatnosti.

“Takáto veľká výprava je pre nás veľkým zadosťučinením a zároveň pozitívna správa, že sa podarilo toľko atlétov pripraviť pre štart na majstrovstvách sveta. Teší nás, že k istému účastníkovi z minulého roka Jánovi Volkovi sa pridali aj ďalší, ktorí sa pokúšali kvalifikovať. Som rád, že sa podarilo vybojovať účasť aj mužskej štafete na 4 x 400 m. Je to motivačný prvok aj pre ostatných atlétov. Ak vidíme výkonnostný progres, snažíme sa dať atlétom priestor a šancu. Je dobré, že to využili vo väčšom rozsahu ako doteraz. Nie je to však len o počte atlétov, ale aj o ambíciách. Slovenská výprava ich ani tentoraz nemá menšie ako v minulosti,” uviedol prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok na úvod stredajšej tlačovej konferencie pred odchodom do srbskej metropoly.

“Naše ambície sú minimálne na jedno umiestnenie v prvej desiatke a keby sa podarilo získať aj finálové umiestenie, prípadne niečo lepšie, tak to by bolo už niečo navyše. Lídrom výpravy je Janko Volko, obhajca finálového umiestnenia z predchádzajúceho svetového šampionátu v Birminghame, hoci podľa štartovej listiny to vyzerá byť pre neho náročné. Viki Forster ide na prvé halové MS. Veríme, že nás poteší a prekvapí ďalším progresom v hale. U Moniky Weigertovej, ktorá pribudla do nominácie na poslednú chvíľu, by mohol opadnúť stres z naháňania limitu. Keby sa všetci traja šprintéri prebojovali do semifinále, bolo by to fantastické. Naša štafeta sa reálne pohybuje na úrovni okolo 11. miesta. Keby sa jej podarilo dostať sa do prvej desiatky, tak to by bolo super,” zhrnul základné očakávania šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Najväčšia pozornosť sa tradične sústredí na dlhoročnú slovenskú šprintérsku jednotku Jána Volka, hoci trojnásobný medailista z halových majstrovstiev Európy brzdí prílišný optimizmus a na svoje súčasné postavenie vo svetovej konkurencii sa pozerá reálne. “Konečne idem na halový šampionát v pozícii, že nikto odo mňa nečaká medailové umiestnenie. Rozhodne sa pokúsim o čo najlepší výsledok. Verím, že moja súčasná výkonnosť bude stačiť na splnenie cieľa, ktorým je semifinále. Verím, že je v mojich silách presadiť sa takýmto spôsobom. Na HMS ide predovšetkým o umiestnenie, nie o výkony,” skonštatoval Volko, ktorého vo februári pribrzdil výpadok pre koronavírus. “V záverečnej časti prípravy som sa snažil vyťažiť maximum. Myslím si, že sa to podarilo. Riešili sme aj detaily, aby som bol dynamickejší a agresívnejší pri úvodných krokoch.”

Zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka bol pred štyrmi rokmi na HMS v Birminghame šiesty časom 6,59 s. “Keď som si pozeral štartovku, nie je až tak nabitá ako vtedy, keď mali štyria súperi na konte výkon pod 6,50. Tentoraz je však vyrovnanejšie. Myslím si, že výkon pod 6,60 bude nutnou podmienkou na postup do finále. Človek však nikdy nevie. Niekedy, keď má človek šťastie, stačí aj slabší čas. Na to sa však nikto nemôže spoliehať,” dodal Volko, pre ktorého to bude už tretí štart na HMS. V premiére v roku 2016 v Portlande, kde štartoval na voľnú kartu, bol 35.

Debutantka Viktória Forster je v súčasnosti najrýchlejšia Slovenka na hladkej i prekážkarskej šesťdesiatke. “Záverečná príprava dopadla podľa predstáv. V Belehrade nemám od seba očakávania, idem si to užiť a podať čo najlepšie výkony. Prekážky sú zradné a nikdy neviete, čo sa môže stať. Šesťdesiatka je istota, ale verím si v oboch disciplínach,” vyjadrila sa 19-ročná zverenka Kataríny Adlerovej.

Šimon Bujna bude lídrom slovenskej štafety na 4 x 400 m, v ktorej utvorí kvarteto s trojicou z ďalšieho kvinteta nominovaných: Miroslav Marček, Patrik Dömötör, Matej Baluch, Franklin Henry, Martin Kučera. “S chalanmi sa za tie roky, čo sa stretávame na pretekoch, poznáme a tvoríme dobrú partiu. Navzájom si prajeme, aby sme zabehli čo najlepšie časy a dosiahli pekné umiestnenia. Štafeta je o tíme, kde sa bojuje jeden za druhého,” povedal zverenec kouča Radoslava Ivana, pre ktorého to bude tiež premiéra na majstrovstvách sveta.

“Určite je to pre nás povzbudenie, že sa môžeme predstaviť medzi svetovou elitou. Halové majstrovstvá sveta budú škola nielen pre pretekárov, ale aj pre trénerov. Veľmi sa tešíme na naše vystúpenie. Podľa štartovky to vyzerá, že sa nachádzame niekde okolo desiateho miesta. Keby bolo z toho  jednociferné umiestnenie, tak by to bolo super. Pri štafete však nikdy neviete, čo sa stane. Treba si dať pozor na odovzdávky. Budeme chcieť odviesť maximum a uvidíme, na čo to bude stačiť,” zakončil Bujna.

(LB)

FOTO JÁN LUKY

Slovenská nominácia na 18. halové MS v atletike v Belehrade (18. – 20. 3. 2022):

MUŽI

60 m: Ján Volko (Naša atletika Bratislava)

4 x 400 m (4 + 2 náhradníci): Matej Baluch, Šimon Bujna (obaja ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Patrik Dömötör, Miroslav Marček (obaja Slávia STU Bratislava), Franklin Henry (AŠK Slávia Trnava), Martin Kučera (BK HNTN Bratislava)

ŽENY

60 m: Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava)

60 m a 60 m prek.: Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra)

REALIZAČNÝ TÍM

vedúci výpravy: Martin Pupiš, tréneri: Naďa Bendová, Katarína Adlerová, Radoslav Ivan, Adrián Pavelka, fyzioterapeut: Veronika Vnenčáková

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk