Šanca pre vytrvalcov – veteránov: na halových MS (aj s bežeckými disciplínami vonku) môžete reprezentovať Slovensko

Slovensko zažíva bežecký „boom“. Štartové listiny podujatí sa opäť plnia a organizátorom sa po dvoch covidových rokoch boja o holé prežitie vracia úsmev na pery. Ľudia športujú, stretávajú sa a to je dobre.

Vytrvalci si okrem tradičných slovenských podujatí opäť môžu vybrať štart aj na prestížnych európskych i svetových podujatiach. Aj amatérski športovci si radi plnia svoje sny. Zrejme slabšia informovanosť spôsobila, že jedno zaujímavé podujatie zostalo absolútne mimo väčšieho záujmu všetkých slovenských vytrvalcov nad 35 rokov – marcové halové majstrovstvá sveta veteránov v poľskom meste Toruň (26. 3. – 1. 4.)  Toto podujatie totiž ponúka vytrvalcom nielen klasické halové bežecké disciplíny 1500 a 3000 m (aj tie sú zatiaľ bez jedinej slovenskej prihlášky), ale aj súboje na ceste či v teréne. V programe sú preteky v cestnom behu na 10 km, polmaratón a dokonca aj kros. Na svoje si prídu aj priaznivci chôdze, ktorí si môžu vybrať halovú trojku alebo desiatku na ceste.

Realita je taká, že tesne pred uzatvorením prihlášok figurujú v zozname prihlásených vo vytrvalostných disciplín iba štyri slovenské mená – Alexandra Urminská, Eva Čuga, Ondrej Malík a Dagmar Vargová. Žiadne slovenské meno nenájdeme v štartovke polmaratónu. Iste, je to svetový šampionát a rekreační bežci majú možno aj oprávnene obavy, či by niečo také zvládli. Pravda je taká, že veteránske šampionáty sú však najmä o dobrom pocite, skvelej atmosfére a nových priateľstvách. V každej disciplíne i každej vekovej skupine sa, samozrejme, zíde aj elita, ktorá vysoko prevyšuje priemer. To ale neznamená, že si amatérsky bežec nemôže splniť sen o účasti na vrcholnom podujatí, prípadne o dobrom výsledku a zahreje ho aj pocit, že vo svojej vekovej kategórii patrí k najlepším na svete.

A aká sa v behoch na halových MS 2023 v Toruni zíde konkurencia? Najmladšia kategória mužov od 35 do 39 rokov má v štartovke bežcov, ktorí majú polmaratónske osobné rekordy od 1:06 h do 2:03 h. Osobáky však nie vždy korešpondujú s aktuálnou športovou formou. V každej ďalšej kategórii majú prihlásení bežci časy už len slabšie. Napríklad väčšina mužov od 40 do 44 rokov si v prihláške uviedla čas 1:20 h alebo slabší. Pre porovnanie: vlani na ČSOB Bratislava Marathon prví desiati muži v kategórii 40 až 49-ročných dosiahli výkon pod 1:25 h. V Poľsku sa na veteránskom šampionáte zrejme nebude bežať omnoho rýchlejšie…

Šanca pre bežcov prihlásiť sa na veteránske MS v Toruni tu stále je, pretože registrácia je otvorená do polnoci 31. januára 2023. Prihlásiť sa je možné na tomto linku:

https://wmaci2023.com/registration/

Bolo by dobré, ak by sa naši poprední bežci – veteráni prihlásili, lebo majú šancu zabojovať aj o najvyššie méty.

PROGRAM BEŽECKÝCH DISCIPLÍN NA VETERÁNSKYCH HMS:27. marec – kros 6/8km (všetky kategórie)
29. marec – 10 km na ceste (všetky kategórie)
31. marec – 10 km chôdza (všetky kategórie)
1. apríl – polmaratón (všetky kategórie)

IVAN JANKO, člen komisie veteránov SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk