S akou taktikou zakľakla do blokov Ledecká (alebo dozvuky 54. ročníka mítingu P-T-S)

Daniela Ledecká 23. mája prišla o svoj minuloročný slovenský rekord do 23 rokov (57,81), o ktorý ju časom 57,46  obrala v zámorí študujúca Michaela Pešková. Neuplynul odvtedy ani mesiac a rodáčka z Levoče je znova slovenská rekordérka – dokonca v najprestížnejšej ženskej kategórii (56,79). Doterajšie maximum Lucie Vadlejch (Slaničkovej) skresala o 7 stotín, „osobák“ o 1,02 sekundy a svoj tohtosezónny najlepší čas až o 1,14 sekundy.

„Nevedela som, čo čakať od pretekov, ale tešila som sa na ne. Predsa len, je to jediný slovenský míting, kde sa môžeme divákom ukázať v súboji so špičkovou konkurenciou. Nepredpokladala som, že to dotiahnem až k slovenskému rekordu. Zlepšovala som sa na hladkých tratiach a už sme len s trénerkou čakali, kedy sa to prejaví aj na prekážkach a – dnes to vyšlo. Za poslednou prekážkou som trochu stvrdla, ba podlomila sa mi aj noha, ale bojovala som až do konca. Chyby? Neviem, ešte si musím pozrieť videozáznam, potom budem múdrejšia. Pocitovo sa mi však bežalo dobre, ťahala som sa za finalistkou ME Ruskou Rudakovovou a snažila som sa jej držať čo najdlhšie. V tomto roku mala na konte pred péteeskou čas 56,7, toto bolo pre mňa ideálne. K limitu na MS v Dauhe mi chýba 79 stotín, nie je až tak veľa, no uvidíme, ako sa vyvinie sezóna. Teraz ma čakajú Európske hry v Minsku, potom Svetová univerziáda v Neapole, kde by som sa šamorínskym časom mohla dostať i do finále. Vlaňajšie ME v Berlíne boli pre mňa obrovská motivácia. Teším sa, že sa mi darí a dúfam, že to bude takto ďalej pokračovať.“

Halový majster Európy na 60 m Ján Volko sa v letnej sezóne ešte len rozbieha, na „péttesku“ formu nevylaďoval. V druhej stovke v sezóne utvoril v Šamoríne v rozbehu slovenský výkon roka 10,38, ale v tretej, finálovej, mu nevyšiel štart a stratu už nedobehol. Ômu priečku a ani čas 10,45 však nebral ako tragédiu.

„Nebolo to úplne ideálne, každý vedel, že na mítingu štartujem z plnej prípravy a bez akéhokoľvek ladenia. Nedali sa preto odo mňa čakať nejaké skvelé výkony. S rozbehom som maximálne spokojný, čas 10,38 vzhľadom na okolnosti – aktuálna fáza prípravy, protivietor, únava z náročných tréningov – nie je zlý. Nebolo to uvoľnené, môj beh bol trochu kostrbatý. Finále som si však sám pokazil už na štarte, mohlo to byť oveľa lepšie. S takým štartom veľa vody nenamútite. Osobne som sa necítil, zle, ale telo to asi vníma inak. Mám za sebou päť týždňov mimoriadne náročnej roboty a ladiť začneme až za týždeň a pol. Preto je namieste, že moje časy ešte nie sú na takej úrovni, ako každý očakáva. Tréningové ukazovatele sú také, ako v minulom roku v rovnakom období prípravy. Chce to len trochu si oddýchnuť a verím, že to bude lepšie.“

Mária Katerinka Czaková poľovala na Zemkovej najlepší slovenský výkon v chôdzi na 3000 m 12:34,31 dva roky, no tesne jej unikal. Vlani na halovom mítingu Elán v Bratislave dosiahla čas 12:34,54, na letnej „péteeske“ v Šamoríne 12:34,29, v tomto roku na Eláne 12:36,00. Teraz prekliatie konečne prelomila.

„Odhodlala som sa ísť od začiatku rýchlo, už dávnejšie som avizovala, že sa budem špeciálne pripravovať aj na P-T-S. Chodila som dvojstovky, päťstovky, kiláky, ale mala som pocit, že mi toho tréner nakladá málo… Desiatka a päťka mi v tomto roku nevyšla podľa predstáv, ale táto tritisícka bola nad očakávanie. Z osobného rekordu sa veľmi teším.“

Finalista ME 2018 a halových ME 2019 trojskokan Tomáš Veszelka v prvom „ostrom“ štarte nebojoval len so súpermi, ale aj s vetrom. V prvej polovici súťaže sa len hľadal, v záverečných dvoch pokusoch sa však dostal za 16-metrovú hranicu (16,20 a 16,24).

„Najväčší problém bol protivietor. Na P-T-S som sa špeciálne pripravoval, schudol som štyri kilá, no v protivetre je to nevýhoda, beží sa mi ťažšie. Som sklamaný, lebo v pondelok som absolvoval neuveriteľne dobrý tréning. Čakal som minimálne 16,60 m. Ak by fúkalo do chrbta, Taylor dnes dá 17,80 a my ostatní by sme skákali blízko k 17 metrom. Všetkým sa nám skákalo ťažko, jedine Taylor je výnimka. Je rýchly a vie, ako na to, aj keď mu zafúka protivietor. Pre pretekára s osobákom 18,21 nemôže byť ani v takýchto podmienkach problém 17-metrový výkon. Nešlo to, ako som si predstavoval. Očakával som lepší výkon, chcel som skočiť toľko, aby som mohol uvažovať o štarte na Diamantovej lige. So 16,24 ma však nezoberú nikam.“

Dominik Černý prekvapil nielen výrazným zlepšením osobného rekordu z 11:35,49 na 11:04,16, ale aj druhou priečkou a skalpom Juhoafričana Shangeho. Zverenec Romana Benčíka zašliapal štvrtý najlepší výkon na 3000 m v histórii P-T-S, lepší boli len Roman Mrázek (10:56,34), Poliak Dawid Tomala (10:56,98) a spomenutý Lebogang Shange 11:03,32.

„Som neskutočne šťastný, lebo som sa zotavoval zo zranenia a nečakal som, že si osobný rekord zlepším o viac ako pol minútu a predbehne ma iba Poliak Tomala. Druhé miesto je úžasné a aj fakt, že som zdolal špičkového Juhoafričana Shangeho. Toto výrazné zlepšenie pre mňa znamená nádej do budúcnosti.“

Vystúpenie Gabriely Gajanovej na P-T-S sa nieslo v znamení dvojok: v druhom medzinárodnom štarte v sezóne skončila takisto ako na Odložilovom memoriáli V Prahe druhá a zabehla si druhý najlepší výkon kariéry 2:01,88.

„Bežalo sa mi pocitovo oveľa ťažšie ako v Prahe, bolo to dosť rýchlo rozbehnuté. Z druhého miesta mám radosť, ale nie som spokojná so svojím účinkovaním. S trénerom sme si povedali, že sa pokúsim prekonať svoj osobný rekord 2:00,58, čo mi, žiaľ, nevyšlo. Nohy mi nešli a som rada, že som aspoň využila svoju silnú stránku – finiš – a dobehla som druhá. V posledných 50 metroch som už cítila, že mi tuhnú zadné stehenné svaly a hoci mi v tej chvíli ešte preblesklo hlavou, aby som sa pokúsila Etiópčanku predbehnúť, nešlo to.“

Víťaz Svetovej univerziády 2013 Martin Kučera sa aj v treťom štarte na 400 m prekážok zlepšil. Postupne ukrajuje stotinky – 51,62 v Plzni, 51,07 v Prahe, 50,85 v Šamoríne – a blíži sa k 50-sekundovej méte.

„Preteky mi dali poriadne zabrať. Začal som pomerne svižne, vychádzal mi aj rytmus medzi prekážkami a v závere som sa na súperov doťahoval. Dôležité je, že som sa znova zlepšil, hoci som, priznám sa, čakal trochu lepší výkon. Ak to však pôjde v takomto trende naďalej, bude to super.“

Osemnásťročný Matej Baluch zažil v Šamoríne na P-T-S premiéru na veľkom medzinárodnom mítingu. Skvelú atmosféru využil na zlepšenie svojho osobného rekordu na 400 m prekážok z 52,76 na 52,60. Talent zo Spiša, ktorý trénuje Edmund Kováč, je na tom v letnej sezóne podobne ako Daniela Ledecká, aj on „láme“ jeden osobný rekord za druhým. Už sa zlepšil na 100 m (10,79), 200 m (21,81), na mužskej (14,70) i juniorskej (14,12) stodesiatke s prekážkami a dvakrát na 400 m prekážok (52,76 a 52,60).

„Nečakal som osobný rekord, ale v perfektnej atmosfére a v konkurencii, v akej som nikdy doteraz nebežal, som sa k nemu vyburcoval. Som veľmi rád, že mi to vyšlo.“

Aj Galanťan Patrik Dömötör zvládol svoju premiéru na medzinárodnej „mítingovej“ scéne na jednotku. Zverenec Jozefa Gála si na 400 m prekážok o 18 stotín posunul osobný rekord na 52,66 sekundy.

„Som vďačný organizátorom, že som dostal možnosť zapretekať si s takými výbornými prekážkami. Pred juniorskými ME v Borase to je pre mňa cenná skúsenosť. Osobák ma potešil, ale nevyšla mi prvá dvojstovka – musel som meniť krok. Cítim, že mám ešte veľké rezervy. Ak ich odstránim, mohol by z toho vzísť aj čas pod 52 sekúnd.“

Maratónec Tibor Sahajda dlho útočil na svoj osobný rekord 14:23,37 z lanskej edície „péteesky“. Ešte na méte 3000 m to vyzeralo nádejne (medzičas 8:32,35), ale po spomalení vo štvrtom kilometri (2:57,52) košický rodák vo farbách BMSC Bratislava už rezignoval a záverečný bežal v tempe nad tri minúty.

„Bežalo sa mi ťažko, nestačil som s dychom. Síce som zvíťazil, ale nie som spokojný. Čas 14:31 nie je nič moc… Chcel som bežať trochu lepšie. Vlani, keď som si v Šamoríne zlepšil osobák,  bola konkurencia kvalitnejšia. V dusnom počasí sme sa všetci vytrápili, pot sa zo mňa len tak leje…“

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk