Rokovala skokanská sekcia SAZ, výkonnosť chce zlepšiť intervenčným plánom podpory a rozvoja mladých skokanov

Skokanská sekcia Slovenského atletického zväzu (SAZ) na rokovaní v Banskej Bystrici hodnotila výsledky v uplynulej sezóne, načrtla výkonnostné ambície a plány našich popredných skokanov na vrcholných podujatiach v roku 2022.

Na stretnutí skokanských koučov sa okrem šéfa sekcie Ľuboša Benka a šéftrénera SAZ Martina Pupiša zúčastnili šéftréner mládeže SAZ Martin Illéš, Vladimír Bezdíček, Hajnalka Tóthová, Róbert Piaček, Vladimír Handl, Henrieta a Jaroslav Rusnákovci, Beáta Dórová a Michal Škvarka. Niekoľkí pozvaní tréneri sa ospravedlnili zo zdravotných dôvodov.

V úvode zasadnutia skokanská sekcia prediskutovala a upravila návrh na zaradenie do reprezentačných tímov pre skoky a viacboje. V stručnom hodnotení vystúpení na vrcholných podujatiach najviac rezonovalo 13. miesto Adama Hriňa na juniorských ME v Tallinne v skoku do diaľky, kde mu postup do finálovej dvanástky ušiel len veľmi tesne. Hovorilo sa aj o výkonnostnej úrovni vo všetkých skokanských disciplínach počas celej sezóny.

Sekcia vkladá veľké nádeje do návratu trojskokana Tomáša Veszelku, ktorý pre problémy s kolenom a operačný zákrok prakticky vynechal celý súťažný rok 2021. Zhodli sme sa, že sa v ňom skrýva stále veľký potenciál. Výkonmi potešila mladá žrdkárka Anna Šimková, v uplynulej sezóne vekom staršia žiačka, ktorá už figuruje v seniorskom výbere. 

Konštatovali sme – česť zopár svetlým výnimkám – slabšiu úroveň výkonnosti prameniacu  z absencie kvality z rôznych príčin. S intervenčným plánom podpory a rozvoja mládeže skokanov prvého a druhého sledu by sme radi cez trénersky vedené spoločné krátkodobé zrazy upevnili kľúčové skokanské zručnosti vo všeobecných a špeciálnych prostriedkoch rozvoja našich mladých skokanov. Medzi ďalšie prostriedky v prospech rozvoja bolo navrhnuté zapracovanie elektronického denníka na kontrolu tréningového procesu.

Vyhodnotili sme projekt merania nábehových rýchlostí v skoku do diaľky. Hlavné závery a poznatky sme komunikovali s trénermi, čo by malo prispieť k skvalitneniu horizontálnych skokov ako takých. V budúcnosti chceme pokračovať v tejto aktivite  a rozšíriť ju aj o trojskok použitím videoanalýzy športovej techniky. V diskusii zaznelo v kontexte dlhodobej športovej prípravy a zvyšovania všestrannosti odporúčanie venovať sa v dorasteneckom veku viac viacbojom.

ĽUBOŠ BENKO, šéftréner sekcie skokov SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk