Rokovala chodecká sekcia SAZ, hodnotila rok 2021 a diskutovala o príprave a nominačných kritériách na vrcholy roku 2022

Ako prvé boli vyhodnotené vrcholné podujatia, kde by sa dal zostručniť záver tak, že počty účastníkov na podujatiach boli na dobrej úrovni, ale výsledky – nie. Stručne: kvantita dobrá, kvalita nie. Tréneri už v písomných hodnoteniach naznačili možné príčiny.

Následne boli prerokované plány na sezónu 2022 a aj nominačné kritériá na vrcholné podujatia, ktoré budú zverejnené po zapracovaní do koncepcie fungovania reprezentácie v roku 2022 a po schválení výkonným výborom SAZ. V diskusii o nominačných kritériách sa objavili určité problémy v súvislosti s MS družstiev v Ománe 4. – 5. marca, a samozrejme, objavili sa aj náznaky nevôle s tým, že niektoré krajiny organizujúce vrcholné podujatia aktuálne podmieňujú vstup do krajiny zaočkovanosťou, resp. pre športovcov v podstate nezrealizovateľnou karanténou.

Toto je však mimo nášho poľa pôsobnosti, lebo aj pri určovaní pravidiel vstupu do krajiny na ZOH v Pekingu určila pravidlá Čína a nie Medzinárodný olympijský výbor (MOV) či nebodaj Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV). Smerom k MS družstiev sa javí ako väčší problém, že Svetová atletika (WA) zatiaľ nezverejnila žiadne konkrétne informácie k samotnému podujatiu,  avšak ešte väčší problém je, že sme zachytili zákulisné hlasy, že podujatie by mohlo byť už súčasť kvalifikácie na OH 2024 v Paríži v novej, pravdepodobne tímovej súťaži na 35 km. Žiaľ, o týchto veciach nemáme žiadne informácie ani približne 4 mesiace pred podujatím, čo je však dôležité najmä pri voľbe, či sa naši chodci zamerajú na 20 alebo 35 km. Ďalšie vrcholy chodeckej sezóny 2022 budú MS v Eugene, ME v Mníchove , SU v Čcheng-tu, juniorské MS v Cali a ME do 18 rokov v Jeruzaleme.

Dlho sa diskutovalo aj o termíne tradičných chodeckých pretekov v Dudinciach, pri ktorom sekcie dospela k záveru, že najvhodnejší termín vyzerá 23. apríl. Pri rozhodovaní sa opäť ukázalo ako rozhodujúce „kľučkovanie“ v podľa nás nezmyselných pravidlách renkingu.  

Reprezentačný tréner chôdze Roman Benčík predstavil koncepčné opatrenia, ktoré by mali pomôcť rozvoju chôdze. Odsúhlasené boli aj kontrolné mechanizmy z pohľadu evidencie a kontroly tréningového zaťaženia, keďže sa ukázali viaceré rezervy, ktoré občas vyznievali ako zamieňanie  si pojmov demokracia a anarchia. Aj napriek menším názorovým rozdielom sa rokovanie chodeckej sekcie uskutočnilo v príjemnej atmosfére.

MARTIN PUPIŠ, šéftréner SAZ

ROMAN BENČÍK, šéf chodeckej sekcie SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk