Prípravy na Európsky pohár vo vrhoch v Šamoríne vrcholia, Lomnický ho berie takmer ako MS

Už len tri týždne ostávajú do ďalšieho vrcholného atletického podujatia na Slovensku, ktorým bude 9. a 10. marca 19. ročník Európskeho pohára vo vrhoch v Šamoríne v športovom komplexe x-bionic® sphere. Prípravy už bežia naplno.

„Som rád, že budeme na Slovensku môcť hostiť ďalšie významné európske atletické podujatie. Dobrý chýr o šamorínskom areáli sa šíri, takže sa črtá rekordná účasť. Predbežne sa prihlásilo 343 pretekárov z rekordného počtu 40 krajín. Podľa posledných informácií z Európskej atletiky by súhlas na štart mohla dostať početná skupina ruských vrhačov, ktorí by súťažili sp štatútom autorizovaných neutrálnych atlétov,“ informoval na piatkovej tlačovej besede Slovenského atletického zväzu generálny sekretár a koordinátor príprav EP zo strany SAZ Vladimír Gubrický. „Veríme, že Európsky pohár zvládneme organizačne na jednotku podobne ako v decembri 2017 európsky šampionát v krose. Areál je pripravený, na rozcvičovaciu plochu sme potrebovali zohnať náhradnú vrhačskú klietku, čo nie je bežná vec, ale napokon sa nám to podarilo vyriešiť. Mali sme trochu problémy so stanovením optimálneho časového programu jednotlivých súťaží, lebo pri takomto vysokom počte pretekárov sa bude súťažiť prakticky od rána do večera.“

V Šamoríne rozdelia 16 medailových kompletov. V guli, disku, kladive aj oštepe sa bude súťažiť v kategórii mužov, žien, mužov do 23 rokov a žien do 23 rokov. V sobotu 9. a aj v nedeľu 10. marca sú naplánované súťaže od 9.00 do 17.30 h.

Účastnícke limity vypísané Slovenským atletickým zväzom splnilo zatiaľ 13 našich vrhačov: Marcel Lomnický, Martina Hrašnová, Nikola Haklits (za slobodna Lomnická), Veronika Kaňuchová (všetci kladivo), Patrik Žeňúch, Maximilián Slezák (obaja oštep), Marek Taškár, Patrik Michalec (obaja oštep – do 23 rokov), Patrícia Slošárová, Natália Váleková (obe guľa – do 23 rokov), Adrián Baran, (guľa – do 23 rokov), Samuel Kováč (guľa a disk – do 23 rokov), Júlia Hanuliaková (oštep – do 23 rokov).

“Keďže v kategórii do 23 rokov môže v každej disciplíne štartovať za krajinu len jeden pretekár, vyzerá to tak, že z limitárov nebudú súťažiť oštepár Michalec a guliarka Slošárová. Okrem toho kladivárku Kaňuchovú študujúcu v USA neuvoľnia z Floridskej štátnej univerzity v Tallahassee,“ informoval šéftréner SAZ Martin Pupiš o aktuálnom stave v slovenskom vrhačskom tíme.

Na EP bude chýbať i finalistka ME 2014 kladivárka Nikola Haklits, ktorá sa na jeseň vydala za svojho kouča, chorvátskeho kladivárskeho rekordéra Andrása Haklitsa, a čakajú bábätko.

„Aktuálne máme deväť športovcov s istotou štartu, počas víkendu by k nim mohol na halovom šampionáte pribudnúť guliar Matúš Olej. Zatiaľ má na konte výkon 18,58 m, chýba mu 42 centimetrov. Uzávierka plnenia limitov na Európsky pohár v Šamoríne je tiež cez víkend,“ ozrejmil aktuálnu situáciu Martin Pupiš.

Slovenská atletika získala v doterajších 18 ročníkoch Európskeho pohára vo vrhoch tri medaily – bronzy v roku 2002 kladivár Miloslav Konopka a oštepár Marián Bokor, striebro pridal vlani kladivár Marcel Lomnický. Práve on – spolu s dvojnásobnou vicemajsterkou Európy Martinou Hrašnovou – bude najväčší slovenský adept na popredné umiestenie v šamorínskom komplexe x-bionic® sphere.

„Absolvoval som zatiaľ sústredenie v USA, v decembri aj januári som trénoval v Portugalsku a v sobotu tam idem znova. Príprava ide podľa plánu, zdravotne som v poriadku. Snažím sa vyhýbať zraneniam a chorobám, preto venujem mnoho času regenerácii a rehabilitácii. Dávam si na tom veľmi záležať,“ zdôraznil 31-ročný Lomnický. „Tým, že je EP doma, chcem sa naň pripraviť tak kvalitne, ako keby išlo o majstrovstvá sveta. Cítim sa v dobrej forme, dúfam, že o tri týždne mi to vyjde a verím, že získam nejakú medailu.“

Marcel sa netají tým, že by rád vyhral. Odvážny cieľ, no pri neúčasti dvoch najlepších európskych kladivárov, Poliakov Pawla Fajdeka a Wojciecha Nowického, nie nereálny. „Aj keď prvý nebude hádzať zo zdravotných a druhý z rodinných dôvodov, konkurencia bude určite kvalitná. Myslím si, že okrem nich príde celá kontinentálna špička. Napriek tomu túžim hodiť ďaleko a získať medailu. Ideálne zlatú,“ načrtol ideálny scenár šamorínskeho EP piaty kladivár z OH 2016 v Riu de Janeiro a ME 2016 v Amsterdame, dvojnásobný strieborný medailista zo Svetových univerziád (2011 a 2013) a dvakrát ôsmy na MS (2013 a 2015).

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk