Paráda! Ján Volko postúpil do finále behu na 60 metrov

Šprintér Ján Volko (BK HNTN Bratislava) obsadil v III. semifinále behu mužov na 60 m na 17. halových majstrovstvách sveta v atletike v anglickom Birminghame 3. miesto časom 6,58 sekundy a kvalifikoval sa do finále o 22.09 h SEČ. Volko síce nepostúpil priamo – ďalej takto išli len prví dvaja – ale druhý najlepší výkon jeho kariéry stačil na postup s časom. Takto sa dostal ďalej aj Turek Emre Barnes.

Volka predstihli tohtoročný vicemajster USA Ronnie Baker (6,52) a fantastickým záverom v ôsmej dráhe bežiaci majster Ázie 2018 Hassan Taftian (6,57), ktorý v rozbehoch vôbec nevyzeral na to, že by mal bojovať o postup. Iránec však potvrdil, že jeho osobák 6,51 z tohto roka nebol vôbec náhodný.

Najlepší semifinálový čas dosiahol v II. behu svetový rekordér Christian Coleman z USA – 6,45, Slovákov výkon bol šiesty najlepší. Dvadsaťjedenročný Volko zaostal za vlastným slovenským rekordom z 15. februára v Toruni len o jedinú stotinku sekundy, v birminghamskom semifinále dosiahol rovnaký čas, akým bral pred rokom striebro na halových ME v Belehrade. Vo finále, v ktorom je jediný originálny Európan, keďže Turek Barnes je jamajského pôvodu,  pobeží v prvej dráhe.

“Žijem si svoj sen,” tešil sa v mixzóne zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko. “Ani si neviem predstaviť, čo všetko môj postup do finále znamená pre Slovensko. Dúfam, že finále bude pozerať čo najviac ľudí a budú mi držať palce. Odštartoval som zle a myslel som si, že mi finále ušlo. Preto dúfam, že vo finále budem mať viac šťastia a odštartujem lepšie.” Volkova štartová reakcia bola 0,148 sekundy, iba o jednu tisícinku horšia ako v predpoludňajšom rozbehu.

Boj o semifinálové miestenky bol nesmierne vyrovnaný. Víťazi jednotlivých behov – Číňan Ping-tchien Su (6,52) a Američania Coleman (6,45) s Bakerom (6,52) boli – suverénni, no potom sa do troch stotiniek od 6,57 do 6,59 naskladali siedmi. Čierny Peter napokon ostal v rukách dvojice šprintérov z Pobrežia Slonoviny Cissého a Meitého s časmi 6,59.

Slovenský šprintér bol vo finále globálneho svetového podujatia len jediný raz v histórii: Alojz Sokol v roku 1896 v behu na 100 m na premiérových novovekých olympijských hrách v Aténach získal na 100 m bronz.

GABRIEL BOGDÁNYI

Výsledky:

MUŽI

60 m – I. semifinále: 1. Ping-tchien Su (Čína) 6,52, 2. Safo-Antwi (Ghana) 6,59 – postúpili do finále, 3. Cissé (Pobr. Slon.) 6,59, 4. E. Clarke (Jam.) 6,63, 5. Olszewski (Poľ.) 6,65, 6. Rodríguez (Šp.) 6,67, 7. De Grace (Maurícius) 6,83, Ujah (V. Brit.) diskvalifikovaný

60 m – II. semifinále: 1. Coleman (USA) 6,45, 2. Čen jie Sie (Čína) 6,57, 3. Barnes (Tur.) 6,58 – postúpili do finále, 4. Meité (Pobr. Slon.) 6,59, 5. Roach (Jam.) 6,65, 6. Rose (Švéd.) 6,74, 7. Ogunode (Katar) 6,77, K. Collins (Sv. Krištof) neštartoval

60 m – III. semifinále: 1. Baker (USA) 6,52, 2. Taftian (Irán) 6,57, 3. JÁN VOLKO (SR) 6,58 – postúpili do finále, 4. Mohammed (Saud. Ar.) 6,63, 5. Robertson (V. Brit.) 6,63, 6. Fraser (Bah.) 6,66, 7. Záleský (ČR) 6,67, 8. Pohl (Nem.) 6,71

Text k foto:

Ján Volko v semifinálovom behu spolu s víťazným Američanom Bakerom a Čechom Záleským