Osobné maximum by pre Máriu Katerinku Czakovú znamenalo miestenku na OH 2021

Po obhajcovi olympijského zlata v chôdzi na 50 km Matejovi Tóthovi, ktorý splnil limit na 50 km ešte vlani na jeseň na Dudinskej päťdesiatke, je k účasti na tokijských OH 2021 blízko i chodkyňa Mária Katerinka Czaková. Zverenka trénerskej dvojice Matej Spišiak – Martin Pupiš sa pokúsi v sobotu v Dudinciach urobiť ďalší dôležitý krok k olympijskej miestenke.

“Čaká ma dvadsiatka, ku ktorej som sa vrátila po špecializácii na 50 km. Sama som zvedavá, ako mi to teraz pôjde. Teším sa, že si konečne zasúťažíme. Chcela by som sa priblížiť k limitu 1:31:00 h. Keby sa mi to podarilo, vylepšila by som si renkingové postavenie v boji o OH. Môj osobák spred troch rokov je o tri sekundy slabší, takže potrebujem zájsť osobák alebo sa k nemu čo najviac priblížiť,” uviedla Katerinka Czaková, ktorá spolu s Matejom Tóthom a ďalšími chodcami z tréningovej skupiny Mateja Spišiaka absolvovala nedávno trojtýždňovú prípravu v talianskom vysokohorskom stredisku Melago v dvojtisícovej nadmorskej výške.

“Sústredenie dopadlo dobre, nachodila som kvalitný objem vrátane ťažších tréningov. V každom prípade mám za sebou kvalitnú prípravu, už ju len zúročiť,” želá si 32-ročná chodkyňa, ktorej na sústredení robila spoločnosť česká reprezentantka, strieborná medailistka z ME 2018 na 20 km Anežka Drahotová. “Potešilo ma, že sme v našej skupine mali aj inú ženu, s ktorou som mohla na sústredení niečo spolu odtrénovať. Anežka mala menšie zdravotné problémy, dávala sa aj dokopy, ale určite bolo fajn, že som mala niekedy s kým trénovať. Anežka má austrálskeho trénera, ale pre lockdown nemohla cestovať a hľadala možnosti ku komu sa pridať. My sme ju radi privítali.”

Členka banskobystrickej Dukly sa usiluje o svoju tretiu olympijskú účasť. Či v prípade úspešného snaženia o miestenku na OH bude sapporská súťaž v rámci tokijskej olympiády zároveň rozlúčkou s podujatiami pod piatimi kruhmi, zatiaľ nevie. “Ešte som sa nerozhodla. Sústredím sa na tieto OH a uvidíme, čo bude ďalej. Nerozmýšľala som nad tým, že končím, ale človek nikdy nevie,” poznamenala rodáčka z Nitry.

Na jubilejnom 40. ročníku Dudinskej päťdesiatky pôjde zároveň o národný šampionát. V rámci neho bude bojovať o svoj ôsmy titul na 20 km trati (2011, 2012, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020). Práve prvenstvo v rámci M-SR a najmä dobrý čas budú v jej prípade podstatnejšie ako celkové umiestnenie v Dudinciach. Pomôcť ku kvalitnému výkonu by jej mohla aj zahraničná konkurencia. V 34-člennom štartovom poli prihlásených žien ju čakajú veľmi kvalitné súperky. Viaceré z nich majú osobné rekordy pod 1:30 h – kolumbijské víťazky z Dudiniec z rokov 2018 a 2019 Sandra Arenasová (os. rekord 1:28:03) a Sandra Galvisová (1:30:00), Mexičanka Alejandra Ortegová (1:29:35), Guatemalčanka Mirna Ortízová (1:28:31) či Brigita Virbalyté-Dimšiené z Litvy (1:27:59).

“V štartovej listine sú kvalitné pretekárky, budem sa mať s kým ťahať a teším sa na to. Momentálne som 56. v olympijskom renkingu (na OH bude štartovať 60 chodkýň na 20 km – pozn.), ale tým, že som sa v uplynulých troch rokoch venovala viac päťdesiatke, nemám započítané v renkingu kvalitné dvadsiatky. Aby som v ňom figurovala, k tomu mi dokonca chýbali jedny preteky. Absolvovala som v decembri 20 km v Trnave, ale popravde, tie preteky som nezašla nejako veľmi rýchlo. Takže dúfam, že v Dudinciach to rozbalím, dosiahnem lepší čas a poskočím v renkingu,” vyhlásila Katarinka Czaková a na otázku, aký výkon potrebuje zájsť, aby jej olympijské ambície nabrali ešte reálnejšiu podobu, odvetila: “Myslím si, že ak pôjdem na úrovni času 1:32 – 1:33 h a plus sa k tomu pripočítajú bonusové body za M-SR, tak by som sa mohla posunúť o desať priečok. Samozrejme, pokojnejšia by som bola, ak by som si zlepšila osobný rekord a splnila ostrý limit.” V tom lepšom prípade by mohla zároveň atakovať aj slovenský rekord Márie Gálikovej z roku 2016 (1:30:53).

Mária Katerinka Czaková v uplynulých sezónach sústredila pozornosť na 50 km trať, v ktorej dosahovala úspechy – na ME 2018 bola napríklad piata. Teraz sa musela preorientovať späť na kratšiu disciplínu. “Mne sa päťdesiatka páčila. Žiaľ, nemám na výber, keďže na olympijských hrách je dvadsiatka… Bolo ťažšie vrátiť sa k nej najmä z hľadiska rýchlosti. Nehovorím, že som ju stratila, ale chvíľu trvalo, kým som sa do toho dostala, ale už je to na dobrej ceste,” skonštatovala najlepšia slovenská chodkyňa súčasnosti, ktorá priznala, že na sobotňajšej Dudinskej päťdesiatke bude pod väčším tlakom ako obvykle. “Áno, bude to tak. Tiež sa chcem zlepšiť, lebo v rebríčku ma môže ešte hocikto predstihnúť. Sú tam aj chodkyne, ktoré zatiaľ nesúťažili. Budem sa snažiť čo najviac priblížiť k limitu.”

Predpoveď na sobotu avizuje chladné a veterné počasie. Tréningy v Melagu i teraz doma absolvovali chodci vo vetre, čo by im mohlo pomôcť pripraviť sa na Dudince. “Myslím si, keďže dvadsiatka štartuje až popoludní, tak to bude pre nás už teplotne v poriadku a zvládneme to,” podotkla Mária Katerinka Czaková, ktorá ešte nepozná svoj detailný program po Dudinciach: “Zatiaľ sme s trénermi nepreberali ďalšie preteky. Ja by som však rada štartovala niekde na 10 km trati. Ešte ma čaká účasť na májových ME tímov v českých Poděbradoch, kam sa teším. A ešte uvidíme, ako to bude s ligou, kde by som chcela tiež súťažiť.“

(LB)

Text k foto:

Mária Katerinka Czaková na MS 2019 v Dauhe, na MS tímov 2018 v Tchaj-cchangu, kde si na 20 km utvorila osobný rekord a a na Dudinskej päťdesiatke 2019 v opatere koučov Martina Pupiša a Mateja Spišiaka.

FOTO PAVOL UHRIN, RACE WALK PICTURES/HAGEN POHLE a SITA/JAKUB JULÉNY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk