Olympijský víťaz Matej Tóth cíti nostalgiu aj motiváciu. Vo Vysokých Tatrách trénuje na hrane svojich možností

Mesiac a pol pred svojím posledným olympijským štartom v kariére chodec Matej Tóth zatiaľ spáva pokojne a podľa vlastných slov tréningové plány plní na sto percent. Chodecká skupina trénera Mateja Spišiaka je už druhý týždeň na Štrbskom Plese, na mieste, kde Matej Tóth zažil prípravu na vrcholné podujatie nespočetnekrát.

“Trvá približne desať týždňov, kým sa zo základnej formy dostanem do špičkovej. Teraz som stále niekde na začiatku. Mám za sebou týždeň v Tatrách, teraz začínam druhý. Tréningy sú objemové, kvalitné, v kopcoch naberáme na sile. Každý tréning je na hrane možností môjho organizmu. Spočiatku som sa aj potrápil, chodil som občas ako mátoha. Teraz však cítim, že forma už stúpa a je to také, aké má byť,” uviedol Matej Tóth na stredajšom stretnutí s novinármi na Štrbskom Plese.

Aj keď základom pre získanie formy v chôdzi na 50 km je absolvovanie dostatočného počtu tréningových kilometrov, nejde to ani bez doplnkových športov a pravidelného cvičenia. Potvrdzuje to aj obhajca olympijského zlata z Ria de Janeiro. “Zapájame do prípravy aj beh, bicykel a plávanie. Chodíme aj do kryokomory do Popradu a tiež cvičím dve hodinky denne s fyzioterapeutom, Všetko je súčasť skladačky, ktorá musí do seba poriadne zapadnúť, aby bol môj výkon na olympijských hrách stopercentný,” skonštatoval Tóth.

Najúspešnejší slovenský atlét v ére samosttanosti priznal, že súčasné sústredenie vo Vysokých Tatrách má pre neho aj nostalgický nádych. Po svojom vystúpení v Sappore sa chystá ukončiť dlhoročnú úspešnú kariéru. “Uvedomil som som si, že je moje posledné v kariére v Tatrách. Cítim nostalgiu za tým všetkým, ale zároveň aj veľkú motiváciu. Idem na sto percent a nechcem tu za sebou nechať žiadnu rezervu,” rozhodne vyhlásil jeden z očakávaných lídrov slovenskej výpravy na OH v Tokiu.

Okrem skúseného harcovníka v najmenších veľhorách momentálne ladí formu na olympijské Sapporo aj druhý istý chodecký účastník OH Michal Morvay. Mladý pretekár priznal, že taký objem kilometrov ešte počas svojej kariéry neabsolvoval. “Do konca sústredenia ich bude 430, najviac v mojom živote. Potom pôjdeme na týždeň domov a nasledujú tri týždne záverečnej prípravy v talianskom Livignu. Tam sa bude ešte viac ‘makať’, ale nebojím sa toho. Teším sa. Spravím všetko pre to, aby som sa dobre pripravil na svoju prvú olympiádu. Už dva roky pracujem na svojom sne a ten sa mi o pár týždňov splní,” uviedol Michal Morvay.

Na adresu svojho chodeckého mentora Mateja Tótha dodal: “Robíme spolu od roku 2014, odvtedy sa snažím učiť sa od neho. Vždy som ho rešpektoval a verím, že v budúcnosti nadviažem na jeho úspechy.”

K sústredeniu v talianskom Livigne od 28. júna do 18. júla, ktoré bude posledné pred odletom na OH do Japonska, olympijský šampión krátko doplnil: “V Tatrách dostávame telo do určitých obrátok a v Livignu ho už pripravíme konkrétne na záťaž olympijskej päťdesiatky. Bude to veľká intenzita. Trénovať budeme vo výške 1850 m, spať nad 2000 m. Verím, že sa mi vyhnú zdravotné komplikácie. Úspech sa môže dostaviť len vtedy, keď zostanem zdravý.” 

DANIEL ŠARGA

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk