O miestenku na OH usilujúci sa Michal Morvay: Dôležitý bude výsledok z Ostie a nie to, čo som zvládol na tréningu  

Chodec Michal Morvay zažíva životnú sezónu. Zlepšil si osobné rekordy na 3000 m i na 20 km a dúfa, že anglická skratka PB sa pri jeho výkone objaví aj 5. decembra po slovenskom šampionáte na 50 km, ktorý sa uskutoční v talianskej Ostii neďaleko Ríma. Ak by si zverenec Mateja Spišiaka zlepšil doterajšie maximum 4:03:19, jeho šance, že sa vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku kvalifikuje na budúcoročnú olympiádu, by značne vzrástli.  

Dvadsaťštyriročný odchovanec nitrianskej chôdze sa vybral do Talianska už 30. októbra. V dedinke Fonni na Sardínii v nadmorskej výške 1000 metrov trénuje spolu s nádejným juniorom Ľubomírom Kubišom, ďalším členom tréningovej skupiny kouča Mateja Spišiaka.

„Vo Fonni sme našli podobnú klímu aká nás čaká v Ostii, kam sa presunieme 26. novembra a už priamo v dejisku pretekov absolvujeme posledné tréningy,“ vraví Michal Morvay.

Podmienky vo Fonni si pochvaľuje. „Terén je síce trochu kopcovitý, ale na špeciálne a dlhé tréningy máme k dispozícii fajn okruh, takže je to v pohode. Jediné, čo nám chýba, je regenerácia – nefungujú bazény ani wellness. V súčasnej zložitej dobe to však nik nemá ľahké,“ pripomína päťdesiatkar banskobystrickej Dukly.

Sparigpartnera mu robí 19-ročný dubnický odchovanec Ľubomír Kubiš, pred dvoma rokmi šiesty na OH mládeže v Buenos Aires na 5000 m. „Vzájomne si pomáhame a ide nám to skvele. Verím, že spoločné sústredenie mu pomôže, aby v Ostii zašliapal kvalitnú dvadsiatku,“ vraví Morvay. Slováci budú mať totiž v Taliansku aj národný šampionát na 20 km mužov i žien.

V závere týždňa sa k mladíkom pridajú ďalší členovia z chodeckého tímu kouča Mateja Spišiaka: na Sardíniu priletí nielen tréner, ale aj fyzioterapeut Dávid Líška a lekár MUDr. Pavol Hajmássy.

Už sme spomenuli, že Michalovi Morvayovi sa v tomto roku darí – avšak nie iba na pretekoch, ale aj v tréningoch. V počte nachodených kilometrov – približne 6400 (!) – kopíroval v tomto roku olympijského šampióna Mateja Tótha.

„Pravidelne dokážem našliapať 160 až 200 km týždenne vo vysokej kvalite, čo je naozaj dobrý ukazovateľ. Množstvo kilometrov bude dobrý základ aj do budúceho roka,“ konštatuje nádejný chodec. „O tréningových výkonoch nechcem hovoriť, lebo tréningy sú niečo úplne iné ako preteky. Dôležitý bude výsledok z Ostie, nie to, čo som zvládol na tréningu.“

Michala Morvaya pred mesiacom potešilo výrazné zlepšenie sa na 20 km na tradičnom mítingu v českých Poděbradoch. Osobák si posunul o 1:04 min na 1:25:51 h. „Išiel som kontrolovane, bez špeciálnej dvadsiatkárskej a z plnej päťdesiatkárskej prípravy,“ upozorňuje. „Výsledok jasne naznačil, že sa uberáme správnym smerom. Cítil som ešte veľkú rezervu, z čoho mám, samozrejme, radosť.“

Moravyov osobák na 50 km je 4:03:19 h, dosiahol ho na talianskom šampionáte v Reggiu Emilia v októbri 2018. Vlaňajší majster Slovenska – do 40. km útočil v Dudinciach na čas 3:59 h, no potom úplne „zhasol“ – verí, že ak bude zdravý a všetko v príprave dotiahne do úspešného konca, znova si z Talianska privezie osobné maximum. Na aký výkon si trúfa vo štvrtej päťdesiatke v kariére?

„To nie je dôležité, nechám si to radšej pre seba,“ vraví Michal tajnostkársky. „Jednoducho – postavím sa na štart a ostatné bude prekvapenie. Verím, že budem pripravený predviesť kvalitný výkon, ktorý ma posunie presne tam, kam chcem. Môj cieľ je jasný a robím všetko pre to, aby sa sen premenil v realitu.“

Ambiciózny chodec, ktorý neskutočne drie, aby sa na budúci rok pozrel do olympijského Tokia, nezaťažuje svoju myseľ pochmúrnymi myšlienkami. Prípadný katastrofický scenár, že preteky v Ostii pre koronavírusové reštrikcie napokon zrušia, si nepripúšťa.

„Človek v súčasnosti poriadne nevie, čo bude zajtra, nie o mesiac. Zrušenie pretekov? Tým sa vôbec nezaoberám, sústredím sa na tréning. Ak mi vyjdú minimálne jedny preteky pred olympiádou, bude to dobré. Či sa mi to podarí už 5. decembra alebo nie, musím byť za každých okolností pripravený na kvalitný výkon.“

Michalovi Morvayovi patrí v aktuálnom tokijskom kvalifikačnom rebríčku 59. miesto. Miestenku na OH získa prvých šesťdesiat päťdesiatkarov…

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Michal Morvay (vľavo) s Ľubomírom Kubišom na sústredení v dedinke Fonni na Sardínii.

FOTO ARCHÍV (mm)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk