Na vrhačskom Európskom pohári v Splite bude v úvode mája súťažiť sedmička Slovákov

Výkonný výbor Slovenského atletického zväzu (VV SAZ) schválil návrh trénerskej komisie a na jubilejný 20. ročník Európskeho pohára vo vrhoch 8. a 9. mája v chorvátskom Splite nominoval sedmičku reprezentantov.

V prímorskom letovisku, ktoré zaskočilo za portugalskú Leiriu – EP sa tam mal uskutočniť už v polovici marca – sa predstavia kladivárka Veronika Kaňuchová v súťaži žien, oštepári Maximilián SlezákJakub Kubinec v súťaži mužov, v kategórii do 23 rokov budú reprezentovaťguliari Natália VálekováAdrián Baran, diskár Samuel Kováč a oštepár Patrik Michalec. Nováčikmi v EP budú Kubinec a Michalec, štvrtý štart na tomto podujatí absolvuje Slezák.

„Výprava cestuje do Splitu už 6. mája. Po prehodnotení rizík cestovania lietadlom výkonný výbor SAZ po dohode s vedúcim výpravy Pavlom Pankuchom rozhodol, že sa pôjde mikrobusmi. Navyše, na ceste späť nebolo možné letieť priamo pre problémy s dopravou oštepov. Po započítaní všetkých presunov a čakania na letisku by nedošlo ani k zásadnej časovej úspore,“ informoval šéftréner SAZ Martin Pupiš.

V doterajších 19 ročníkoch vrhačského Európskeho pohára štartovali slovenskí reprezentanti osemkrát. Premiéru mali v 2. ročníku v chorvátskej Pule, no potom na ďalšiu účasť čakali z rôznych dôvodov až 11 rokov. Od roku 2013 však pravidelne štartujú na tomto podujatí.

Slovensko získalo doteraz tri medaily – striebro v roku 2018 v portugalskej Leirii kladivár Marcel Lomnický, bronzy pridali v roku 2002 kladivár Miloslav Konopka a oštepár Marián Bokor.

„Hlavný cieľ je pokúsiť sa zabojovať aspoň o jedno umiestenie v prvej osmičke.  Veríme, že smerom k OH v Tokiu sa podarí zabojovať o cenný výkon Veronike Kaňuchovej. Ona i tréner Libor Charfreitag avizuje dobrú výkonnosť,“ doplnil Martin Pupiš na margo cieľov slovenskej výpravy v Splite. „Keďže došlo k zmene termínu podujatia, naši elitní kladivári Martina Hrašnová a Marcel Lomnický už nedokázali toto podujatie zaradiť do svojho súťažného plánu.“

NOMINÁCIA SR NA 20. ROČNÍK EP VO VRHOCH V SPLITE (8. – 9. 5. 2021) 

ŽENY

kladivo: Veronika Kaňuchová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

MUŽI

oštep: Jakub Kubinec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

oštep: Maximilián Slezák (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

ŽENY DO 23 ROKOV

guľa: Natália Váleková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

MUŽI DO 23 ROKOV

guľa: Adrián Baran (MŠK Vranov nad Topľou)

disk: Samuel Kováč (AC Stavbár Nitra)

oštep: Patrik Michalec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

REALIZAČNÝ TÍM – vedúci výpravy: Pavel Pankuch, tréneri: Jozef Hanušovský, Roman Oravec

Text k foto:

Kladivárka Veronika Kaňuchová s koučom Liborom Charfreitagom.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk