Na P-T-S supertalent Malíková aj súperka zvučného mena pre prekážkarskú rekordérku Emmu Zapletalovú

Do zoznamu zahraničných účastníkov jubilejného 55. ročníka mítingu P-T-S 11. septembra od 17.15 h v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne pribudli k doposiaľ ohlásenej slovenskej špičke, halovému exmajstrovi sveta na 60 m Richardovi Kiltymu a exmajstrovi Európy v trojskoku Maxovi Hessovi ďalšie zaujímavé zahraničné mená.

Slovenská rekordérka na 400 m prekážok Emma Zapletalová, aktuálne svetová tabuľková dvojka, bude môcť získať na P-T-S skalp majsterky Európy 2016 Sary Slott Petersenovej z Dánska s osobným rekordom 53,39 sekundy. Tridsaťtriročná Dánka je aj strieborná z OH 2016 v Riu a 4. z MS 2015 v Pekingu. V tomto roku skončila na Diamantovej lige v Štokholme štvrtá (56,30).

Štartovú listinu behu žien na 400 m obohatí český supertalent Barbora Malíková, ktorá pred dvoma rokmi vyhrala nielen olympijské hry mládeže v Buenos Aires, ale stala sa v Nairobi 2017 aj majsterkou sveta v kategórii do 18 rokov. Na tohtoročných majstrovstvách ČR zabehla skvelých 51,65 a je líderka tohtoročných juniorských svetových tabuliek.

Na 800 m žien bude mať Gabika Gajanová šancu na odvetu v súboji s Írkou Nadiou Powerovou (os. rekord 2:02,39), ktorá ju predstihla v súboji o bronz na ME 2019 do 23 rokov v Gävle. Powerová skončila tretia, no po diskvalifikovali ju pre kolíziu s jednou zo súperiek, čím sa Gajanová posunula na bronzovú pozíciu. No jej medailová radosť netrvala ani hodinu a pol, lebo odvolacia jury prijala protest írskej výpravy proti diskvalifikácii Powerovej. Írka v tomto roku skončila druhá na mítingu v Turku so zlatým štatútom WCT, jej sezónne maximum 2:03,13 je len o 3 stotinky lepšie ako Gajanovej.

V diaľke žien, ktorá bude už tradične memoriálom Evy Šuranovej, sa predstaví halová majsterka Európy 2009 Ksenija Baltová z Estónska, ktorá už viac ako desaťročie patrí do širšej svetovej špičky. Hoci má už 33 rokov, stále skáče ďaleko: na estónskom šampionáte dosiahla 9. augusta 653 cm. Jej osobný rekord je 687 cm. Okrem európskeho halového titulu bola 6. na OH 2016, 7. na MS 2009, 4. (2010), 7. (2016) a 8. (2018) na halových MS a takisto 4. (2016) a 6. (2018) na ME.

Trio popredných slovenských prekážkarov na 400 m Martin Kučera, Matej Baluch a Patrik Dömötör sa môže tešiť v Šamoríne na súboj s bývalým vicemajstrom Európy 2014 (5. – 2012, 6. – 2018) na 400 m prekážok Rasmusom Mägim z Estónska. Rodák z Tartu bol aj šiesty na OH 2016 v Riu a bronzový na ME 2013 do 23 rokov. V roku 2016 vyhral míting Diamantovej ligy v Lausanne a v tomto roku bol na Diamantovej lige v Monte Carle tretí v sezónnom maxime 49,23.

Dvadsaťtriročný aktuálny poľský šampión a vlani bronzový na ME do 23 rokov Norbert Kobielski obohatí v x-bionic® sphere súťaž výškarov. V tomto roku sa už zlepšil na 228 cm.

Na 55. ročníku P-T-S sa Jubilejný 55. ročník P—T-S, piaty po obnovení v roku 2016, ponúkne v hlavnom programe v x-bionic® spehere predbežne od 17.30 h 15 disciplín – osem pre mužov (100 m, 400 m, 400 m prek., výška, trojskok, kladivo, oštep, 3000 m chôdza) a sedem pre ženy (400 m, 800 m, 100 m prek., 400 m prek., diaľka, kladivo, 3000 m chôdza). 

Predstaví sa približne 110 atlétov z 20 krajín, viac ako polovica bude zo zahraničia. Program bol koncipovaný tak, aby sa na najväčšom domácom mítingu predstavili všetky slovenské hviezdy a hviezdičky v dueli s kvalitnými pretekármi z okolitých epidemiologicky bezpečných krajín. 

“Na štarte sa objavia všetci ôsmi Slováci, ktorí by momentálne mali istú časť na olympijských hrách v Tokiu – limitárka Zapletalová i rebríčkovo vysoko postavení Ján Volko, Tomáš Veszelka, Marcel Lomnický, Miroslav Úradník, Michal Morvay, Martina Hrašnová, Gabika Gajanová. Okrem nich aj ďalší, ktorí majú reálnu šancu získať tokijskú miestenku – Mária Katerinka Czaková, Lucia Vadlejch, Stanislava Škvarková, Matej Tóth, Matúš Bubeník, Martin Kučera. Chýba jedine zranená Daniela Ledecká,” informoval šéftréner SAZ Martin Pupiš. Štartovať budú i ďalší špičkoví Slováci Iveta Putalová, Šimon Bujna, Matej Baluch.

“Pre našu atletiku je péteeska najvýznamnejšie tohtoročné podujatie, na ktorom sa prestaví naša elita v súbojoch s poprednými zahraničnými pretekármi, ktorých však do štartovky pridávame opatrne, v súlade so všetkými protiepidemiologickými opatreniami. Napriek tomu sa v Šamoríne črtá zaujímavá konkurencia,” poznamenal prezident SAZ Peter Korčok.

Viceprezident zväzu Ladislav Asványi priznal, že v jednej chvíli sa vzhľadom na koronavírusovú pandémiu uvažovali aj o zrušení pretekov. “Bolo by to najjednoduchšie riešenie, ale máme rôzne záväzky – napríklad aj voči Európskej i Svetovej atletike, ktorých prezidenti naše aktivity všemožne  podporujú a motivujú nás organizovať medzinárodné podujatia,” objasňoval muž, ktorý bol hlavný iniciátor obnovenia P-T-S. “Okrem toho, ak by sme vynechali jeden ročník, mohli by sme v konečnom dôsledku stratiť akoby štyri. Péteeska sa na scéne už etablovala, namiesto vlaňajšieho bronzového štatútu má strieborný. Naskočiť opäť do kolotoča po prípadnom zrušení pretekov by nebolo jednoduché. Špičkové podujatia sa v súčasnosti organizujú veľmi ťažko, zohnať potrebné financie nie je jednoduché. Veríme však, že ani v tomto roku nesklameme.”

Pre najlepších troch v každej disciplíne hlavného programu sú pripravené finančné odmeny 800 eur za prvé, 500 za druhé a 200 za tretie miesto. V predprograme P-T-S je 5 mužských (100 m, 400 m, 800 m, 1500 m, diskom) a 5 ženských disciplín (100 m, 400 m, 1500 m, výška, disk), predpoludním by sa mali uskutočniť ešte aj súboje najmenších adeptov kráľovnej športov v rámci obľúbenej Detskej P-T-S.

V ŠAMORÍNE S OBMEDZENÝM POČTOM DIVÁKOV

Pre opatrenia spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19 museli organizátori pristúpiť k redukcii počtu divákov na tribúnach. 

„Neustále sledujeme vývoj situácie. Riadime sa aktuálnymi nariadeniami vlády a hlavného hygienika. Priamo v šamorínskom x-bionic® sphere budeme môcť privítať, žiaľ, len 300 divákov. Vieme, že záujem mnohonásobne prevyšuje toto číslo, hľadali sme najspravodlivejší spôsob rozdelenia vstupeniek. Nakoniec sme sa rozhodli, že fanúšikovia sa budú môcť registrovať a z nich následne vyžrebujeme 150 šťastlivcov, ktorí dostanú po dve vstupenky,“ uviedol riaditeľ podujatia Vladimír Gubrický a zdôraznil, aby ľudia, ktorí nemajú zabezpečený vstup na podujatie formou vstupeniek, necestovali do Šamorína. 

Systém registrácie bude jednoduchý – na oficiálnych webstránkach mítingu www.p-t-s.sk a www.atletika.sk, taktiež na facebookovej stránke Slovenského atletického zväzu bude zverejnený link na registračný formulár. Fanúšikovia sa na ňom môžu od štvrtka 3. septembra do utorka 8. septembra zaregistrovať a zo všetkých prihlásených organizátori vyžrebujú 150 šťastlivcov, ktorí získajú po dve vstupenky priamo na štadión. Výsledky žrebovania budú známe v stredu 9. septembra. Lístky si výhercovia budú môcť vyzdvihnúť na určenom mieste priamo v x-bionic® sphere v deň mítingu v piatok 11. septembra.

„Každý rok sme sa snažili počet divákov na tribúnach zvyšovať. Rozumieme však vážnosti situácie, a preto sme radi, že po odpočítaní atlétov, technického personálu, organizátorov, hostí, médií a všetkých ďalších potrebných pre zabezpečenie podujatia, môžeme na tribúny pustiť aspoň 300 ľudí. Verím, že všetci ostatní fanúšikovia atletiky si na svoje prídu v dvojhodinovom priamom prenose na RTVS, ktorý sa začne v piatok 11. septembra o 18.30,“ povedal prezident organizačného výboru a šéf SAZ Peter Korčok.

GABRIEL BOGDÁNYI, MICHAELA GRENDELOVÁ

Text k foto:

Na snímkach zo štvrtkovej tlačovej besedy Libor Charfreitag, Marcel Lomnický, Iveta Putalová, Oliver Murcko, Peter Korčok, Ladislav Asványi a Martin Pupiš.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk