Na Európske hry v Minsku 21 Slovákov, otestujú netradičný formát DNA

Na júnových II. Európskych hrách v bieloruskom Minsku (23. – 28. 6.) bude Slovensko reprezentovať 21 atlétov. Výkonný výbor SAZ na utorkovom zasadnutí v Bratislave nominoval 11 mužov a 10 žien, ktorí sa predstavia v dovedna 9 disciplínach – v behu na 100 m mužov aj žien, v behoch na 100 m prekážok žien a 110 m prekážok mužov, v diaľke žien, výške mužov, oštepe žien, v miešanej štafete na 4 x 400 m (poradie bežcov si určia tímy) a v štafete s názvom „The Hunt (poľovačka) na spôsob stíhacích pretekov. V nominácii sa ocitli pretekári s najlepším výkonom v období od 1. 1. 2018 do 15. 3. 2019.

V technických disciplínach pôjde na EH o netradičné vyraďovacie súboje. Celý tímový duel vyvrcholí v každej fáze súťaže od kvalifikácie až po finále miešanou štafetou „The Hunt“. Štartovať sa bude intervalovým systémom na základe počtu bodov získaných v predchádzajúcich disciplínach. Beží sa dovedna 2000 m, muž na prvom úseku 800 m, žena na druhom 600 m, tretí úsek je 400-metrový a absolvuje ho muž, no a finišmankou v záverečnej dvojstovke je žena. Tím, ktorý prvý dobehne do cieľa, sa stáva celkovým víťazom príslušného duelu.

Atletické súboje na EH budú mať názov Dynamic New Athletics a netradičný formát – pôjde o dvojhodinové duely šiestich tímov. Štyri kvalifikačné súboje sa uskutočnia 23. júna. Ich víťazi plus dva najlepšie tímy z druhých miest postúpia priamo do semifinále. O ďalších šesť miest sa bude bojovať 25. júna v troch štvrťfinále, pričom z každého postúpia po dve najlepšie družstvá. Z oboch semifinále (26. júna) sa do finále (28. 6.) kvalifikujú prvé tri tímy. Slovensko by sa v kvalifikačnom kole malo stretnúť s Nemeckom, Gréckom, Švajčiarskom, Maďarskom a Cyprom. Celkovo na EH štartuje 24 družstiev, okrem už šestice spomenutých aj Poľsko, Francúzsko, Španielsko, Ukrajina, Taliansko, Česko, Bielorusko, Rusko, Turecko, Portugalsko, Rumunsko, Írsko, Litva, Estónsko, Bulharsko, Dánsko, Slovinsko a Lotyšsko.

Lídrom slovenského tímu v Minsku tímu bude halový majster Európy na 60 metrov z Glasgowa 2019 Ján Volko, v nominácii je takisto piaty výškar z halových ME 2017 Matúš Bubeník či tri zo štyroch členiek ôsmej štafety na 4 x 400 m na ME 2018 v Berlíne Iveta Putalová, Alexandra Bezeková, Daniela Ledecká.

V atletických súťažiach na II. EH rozdajú dovedna 10 medailových kompletov: jeden za celkové poradie (prvé tri tímy vo finále), sedem v individuálnych disciplínach a dva v štafetách. Poradie v individuálnych disciplínach i v štafetách sa určí na základe výkonov v štyroch súbojoch v úvodnom kvalifikačnom kole. V „poľovačke“ sa bude počítať čistý čas. Výkony vo všetkých disciplínach okrem „poľovačky“ sa počítajú do svetového rebríčka IAAF ako na podujatiach A-kategórie a tiež je v nich možné plniť limity na OH 2020 v Tokiu.

GABRIEL BOGDÁNYI

NOMINÁCIA SAZ NA II. EURÓPSKE HRY V MINSKU (23. – 28. 6. 2019):

MUŽI

100 m: Ján Volko (náhradník Šimon Bujna)

110 m prek.: Marco Adrien Drozda (náhradník Jakub Bottlík)

výška: Matúš Bubeník (náhrdník Lukáš Beer)

ŽENY

100 m: Aklexandra Bezeková (náhradníčka Monika Weigertová)

100 m prek.: Stanislava Lajčáková (náhradníčky Lucia Vadlejch a Monika Baňovičová)

oštep: Júlia Hanuliaková (náhradníčka Lucia Vadlejch)

diaľka: Lucia Vadlejch (náhradníčka Jana Velďáková)

MIX

4 x 400 m: (Šimon Bujna, Martin Kučera, Denis Danáč – Iveta Putalová, Alexandra Bezeková, Daniela Ledecká)

The Hunt (800 – 600 – 400 – 200 m): Alexander Jablokov, Leonard Lendvorský (obaja 800 m), Alexandra Štuková, Iveta Putalová (obe 600 m), Denis Danáč, Patrik Dömötör, Jakub Bottlík (400 m), Alexandra Bezeková, Monika Weigertová, Iveta Putalová, Daniela Ledecká (200 m)

MUŽI (11): Volko, Bujna, Drozda, Bubeník, Beer, M. Kučera, Danáč, Dömötör, Bottlík, Jablokov, Lendvorský

ŽENY (10): Bezeková, Weigertová, Lajčáková, Vadlejch, J. Hanuliaková, J. Velďáková, Putalová, Ledecká, Štuková, Baňovičová

REALIZAČNÝ TÍM: Vladimír Gubrický (vdúci výpravy), Martin Pupiš, Naďa Bendová, Marcel Lopuchovský, Rastislav Miško, Radoslav Dubovský, Martin Bercel (tréneri), Jana Závacká (fyzioterapeutka), MUDr. Pavol Hajmássy (lekár)

NECESTUJÚCI NÁHRADNÍCI: Barbora Mokrá (oštep), Oliver Murcko, Máté Kišš (obaja šprinty) 

Text k foto:

Na stovke v Minsku by mal štartovať Ján Volko, náhradník pre najkratší šprint je Šimon Bujna (vľavo).

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk