Tréner Spišiak o dvadsiatkároch: Nemôžeme robiť veľké ramená, ale dúfam, že Marika aj Miro na OH zúročia, čo natrénovali

Slovensko bude mať v chodeckých súťažiach v Sappore zastúpenie nielen na päťdesiatke, kde obhajuje zlato z Ria de Janeiro Matej Tóth a popri ňom absolvuje olympijský debut aj Michal Morvay, ale aj v oboch pretekoch na 20 km. Najprv si odbije premiéru pod piatimi kruhmi vo štvrtok o 16.30 h miestneho času Miroslav Úradník a v piatok sa v ústrety svojej tretej olympijskej dvadsiatke vyberie v rovnakom čase Mária Katerinka Czaková.   

„Ani jednému sezóna z rôznych dôvodov príliš nevyšla a do poslednej chvíle sme tŕpli, či sa aspoň vďaka renkingu kvalifikujú na olympiádu,“ priznal kouč oboch našich dvadsiatkárov Matej Spišiak. „Obdobie čakania bolo pre Mariku aj Mira psychicky náročné, ale v príprave napokon zabrali na plné obrátky. Preto verím, že zúročia, čo natrénovali a v Sappore predvedú kvalitné výkony.“

Úradník šliapal v tomto roku len dve dvadsiatky, pre zranenie achilovky však až v závere jarnej časti chodeckej sezóny, keď už podmienky pre túto vytrvalostnú disciplínu nie sú najideálnejšie. V polovici mája na ME družstiev v Poděbradoch dosiahol čas 1:26:39 h, o tri týždne neskôr v La Coruni bol o vyše minútu rýchlejší – 1:25:15. Na olympiádu ho však dostali iné výkony: vlaňajší triumf na domácom šampionáte v Trnave a predvlaňajšie striebro na Svetových vojenských hrách vo Wu-chane plus solídnych 1:23:46 h na šampionáte Oceánie v Adelaide.   

„Na olympijskú premiéru sa veľmi teším, je pre mňa veľká česť, že budem môcť stáť na štarte ako jeden zo 60 najlepších chodcov na svete na dvadsiatke. Nechcem si však na seba vytvárať zbytočný tlak, preto o konkrétnom umiestení nechcem hovoriť. Na preteky pôjdem s pokorou, dám do toho všetko a zabojujem o čo najlepší výsledok. Aké umiestenie to prinesie, uvidíme v cieli,“ naznačil 25-ročný brezniansky rodák v službách banskobystrickej Dukly svoje sapporské ambície. „Kľúčové bude začať rozumne, rešpektovať počasie, ochladzovať a hydratovať telo od prvých kilometrov.“

Tréner Matej Spišiak: „Pre Mira bude dôležité, aby neprepálil začiatok a ostal stopercentne koncentrovaný na svoj výkon až do samého konca. Nesmie podľahnúť atmosfére a premotivovať sa.“

Úradník absolvoval kľúčové sústredenie v Livigne v talianskych Alpách spolu s ďalšími tromi slovenskými chodeckými olympionikmi. „V mojom najobľúbenejšom tréningovom mieste som odmakal všetko podľa plánu, podarilo sa mi dostať sa do patričných obrátok. Po troch týždňoch som odtiaľ odchádzal veľmi spokojný,“ tvrdil Miroslav Úradník.

Štyridsiata deviata v Londýne 2012, o jedno miestečko lepšia o štyri roky neskôr v Riu. „Teraz sa chcem posunúť ešte viac dopredu, môj osobný cieľ je skončiť v prvej polovici štartového poľa,“ netajila sa svojím sapporským cieľom slovenská ženská chodecká jednotka Mária Katerinka Czaková a aj zdôraznila, že pre úspech v Sappore bude dôležité ochladzovanie organizmu hneď od začiatku pretekov. „Marika je skúsená pretekárka, má predpoklady na to, aby svoju tretiu účasť na olympijských hrách premenila na svoje najlepšie umiestnenie,“ dodal kouč Spišiak. Dvadsiatka žien sa pôjde v piatok 6. augusta popoludní o 16.30 h miestneho času.

Ani Katerinka Czakovej – podobne ako Úradníkovi – sa v v sezóne nedarilo podľa predstáv, no napriek tomu sa vtesnala medzi 60 chodkýň, ktorým sa ušla olympijská miestenka. Najlepšiu dvadsiatku zašliapala na ME družstiev v Poděbradoch (1:34:27), avšak od osobného rekordu 1:31:03 ju delilo takmer tri a pol minúty.

Nemala to však vôbec jednoduché: od jesene 2017 sa začala špecializovať na päťdesiatku s nádejou, že po MS 2017 v Londýne a ME 2018 v Berlíne (skončila piata!) sa táto disciplína objaví aj v programe tokijskej olympiády. Marikine očakávania sa, žiaľ, nenaplnili, na hrách ostala jediná ženská chodecká disciplína – dvadsiatka. Aj preto museli s trénerom prerobiť tréningové plány a z objemov sa vrátili k rýchlosti. Návrat z 50 na 20 km sa však ukázal zložitejší, ako predpokladali.

„V príprave na olympijské hry som spravila všetko, čo bolo v mojich silách. Myslím si, že som pripravená dobre a už sa teším na preteky. V Livigne išlo všetko podľa plánu, aj aklimatizačný pobyt v Urajasu s cieľom adaptovať sa na časový posun a japonské podnebie som zvládla, myslím si, veľmi dobre. Takisto posledný ťažký tréning pred olympijskou dvadsiatkou ma napĺňa optimizmom,“ skonštatovala Mária Katerinka Czaková.  

Apropo počasie: zo Sappora nedávno hlásili rekordné horúčavy, pričom rozdiel v teplote či vlhkosti vzduchu medzi dejiskom chodeckých súťaží OH 2020 a Tokiom je minimálny. „O klimatických podmienkach je zbytočné polemizovať, už sa o nich popísalo dosť. Ak sa na ne sťažujú športovci, ktorých súťaže trvajú zopár sekúnd či minút, pričom chodecký výkon sa pohybuje od jeden a pol hodiny do štyroch hodín, tým je povedané všetko,“ poznamenal tréner Matej Spišiak.

Dvadsiatkári Katerinka Czaková ani Úradník nemôžu mať v Sappore veľké oči. Patria síce do širšej svetovej špičky, ale bez šance držať krok s absolútnou elitou. „Obaja musia ostať nohami na zemi a uvedomiť si, že s výnimkou Maťa Tótha sa oni aj Mišo Morvay dostali na olympiádu len vďaka renkingu, v ktorom figurovali od 51. po 58. miesto. Nemôžeme preto robiť veľké ramená. Bol by som však rád, keby sa im podarilo zúročiť kvalitnú prípravu a vylepšili si v Sappore postavenie, vďaka ktorému sa dostali na olympiádu,“ želal si tréner Matej Spišiak.

KTO JE MÁRIA KATERINKA CZAKOVÁ

DISCIPLÍNA: chôdza na 20 km

DÁTUM A MIESTO NARODENIA: 2. 10. 1988, Nitra       

VÝŠKA/HMOTNOSŤ: 166 cm/57 kg      

KLUB: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica        

TRÉNERI: Matej Spišiak, Martin Pupiš      

ÚČASŤ NA OH: Londýn 2012 – 49. v chôdzi na 20 km (1:37:43), Rio de Janeiro 2016: 48. v chôdzi na 20 km (1:38:29)

OSOBNÝ REKORD: 1:31:03 (5. 5. 2018 Tchaj-cchang)

SEZÓNNE MAXIMUM: 1:34:27 (16. 5. Poděbrady)

KTO JE MIROSLAV ÚRADNÍK

DISCIPLÍNA: chôdza na 20 km

DÁTUM A MIESTO NARODENIA: 24. 3. 1996, Brezno

VÝŠKA/HMOTNOSŤ: 172 cm/57 kg      

KLUB: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica

TRÉNER: Matej Spišiak   

ÚČASŤ NA OH: doposiaľ neštartoval

OSOBNÝ REKORD: 1:22:30 (10. 10. 2020 Poděbrady)

SEZÓNNE MAXIMUM: 1:25:15 (5. 6. La Coruňa)

Text k foto:

Mária Katerinka Czaková a Miroslav Úradník na tréningu v dejisku olympijských súťaží v Sappore, na druhej snímke s koučom Matejom Spišiakom.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk