Na Dudinskú päťdesiatku sa prihlásil majster sveta Francúz Diniz, veľký súper Mateja Tótha

V tomto roku stál na štarte hlavných pretekov úradujúci olympijský víťaz Matej Tóth, na budúci rok 23. marca zrejme uvidia diváci aktuálneho svetového šampióna. Tri mesiace pred štartom 38. ročníka Dudinskej päťdesiatky dostali organizátori pekný vianočný darček. Ozval sa im majster sveta z Londýna 2017 Yohann Diniz s avízom, že by sa po šesťročnej pauze do kúpeľného mestečka na juhu stredného Slovenska opäť rád vrátil.

„Diniz je prvý, kto oficiálne prejavil záujem o účasť. Napísal nám, že do Dudiniec chodí veľmi rád a takisto má rád aj naše preteky, nech s ním znova počítame,“ prezradil Július Nyárjas, dlhoročný riaditeľ medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka. Čochvíľa už 41-ročný Francúz potrebuje splniť limit 3:59:00 h na budúcoročné majstrovstvá sveta v katarskej Dauhe na prelome septembra a októbra, lebo naposledy šliapal 50 km v auguste 2017 a limity pre MS 2019 je možné plniť až od 7. 3. 2018.

Trojnásobný majster Európy (2006, 2010, 2014) štartoval na Dudinskej päťdesiatke trikrát. V premiére roku 2009 vyhral v rekorde pretekov, svetovom výkone roka a francúzskom rekorde 3:38:45 h pred Matejom Tóthom, ktorý vo svojej premiére na 50 km nečakane zlepšil slovenský rekord Pavla Szikoru z roku 1987 v Dudinciach o 48 sekúnd na skvelých 3:41:32 h. Kontroverzný Francúz sa na preteky prihlásil sám. Viedol od začiatku až do konca a v ústrety skvelému času kráčal ľahúčko, s úsmevom na perách.

Na druhý štart v Dudinciach by Diniz, od ME 2014 aj svetový rekordér na 50 km, najradšej zabudol. Na dvadsiatku, ktorú suverénne vyhral Matej Tóth, nedokončil. Francúzska hviezda držala krok so slovenskou sotva do polovice pretekov. V treťom štarte v juhoslovenskom kúpeľnom mestečku v roku 2013 skončil Diniz druhý za strieborným olympijským medailistom z Londýna 2012 na 20 km Erickom Barrondom z Guatemaly, ktorý časom 3:41:09 zlepšil rekord Severnej, Strednej Ameriky a Karibiku. Dinizovi vtedy namerali 3:49:52 h.

„Predpokladám, že okrem Diniza prídu na 38. ročník Dudinskej päťdesiatky aj ďalší kvalitní chodci. Naše preteky, ktoré budú mať znova štatút podujatia Európskej atletiky, sú ideálna príležitosť na plnenie limitov na MS,“ prízvukoval Július Nyárjas. „Predbežné prihlášky uzatvárame 30. januára. Čo sa týka noviniek, máme niečo rozpracované, ale nechcem predbiehať.“

Isté je, že Matej Tóth 23. marca v rámci šetrenia síl – už nie je najmladší – nebude šliapať v Dudinciach 50 km, on už limit na MS má. Prvú a jedinú päťdesiatku plánuje až na jeseň v Dauhe. Nie je však vylúčený jeho štart na 20 km.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Yohann Diniz a jeho posledné metre na Dudinskej päťdesiatke v roku 2009.

FOTO SITA

Riaditeľ 38. ročníka Dudinskej päťdesiatky Július Nyárjas (druhý sprava) pózuje pred tohtoročnými pretekmi (zľava) s prezidentom SAZ Petrom Korčokom, trénerom Matejom Spišiakom, Matejom Tóthom a primátorom Dudiniec Dušanom Strieborným.

FOTO JÁN MIŠKOVIČ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk