Martin Pupiš k 31. októbru končí vo funkcii šéftrénera SAZ: Je to moje osobné rozhodnutie, ktoré vo mne zrelo už dlhšie

Šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš po desiatich rokoch končí k 31. októbru v tejto funkcii. O svojom rozhodnutí informoval prostredníctvom rozhovoru pre spravodajskú televíziu TA3.

„Toto rozhodnutie vo mne zrelo dlhšie. Požiadal som o uvoľnenie z funkcie už vlani po olympiáde, ale v tíme sme sa dohodli, že to ešte potiahnem. Dospelo to však do štádia, keď som si povedal, že už naozaj stačí. Vo verejnom priestore a v politike vidíme, že niektorí ľudia nevedia, kedy by mali odísť. Ja som si to vyhodnotil tak, že nastal správny čas,“ vysvetlil Martin Pupiš.

„Je to moje osobné rozhodnutie. Mám výborné vzťahy s celým tímom, ktorý vedie prezident zväzu Peter Korčok. Sme naďalej kamaráti. Verím, že táto zmena bude v prospech atletiky. Keď niekto robí niečo desať rokov, nedokáže už tomu dávať to, čo na začiatku. Mám tiež relatívne malé deti. Rodina a hlavne manželka mi pomáhala počas uplynulých rokov plniť si moje sny, teraz chcem ja plniť sny jej a deťom.“

Prezidenta SAZ Petra Korčoka rozhodnutie Martina Pupiša skončiť v pozícii šéftrénera nepotešilo, ale akceptuje ho.

„Beriem to ako fakt, hoci nie som s tým stotožnený. Za 10 rokov urobil obrovský kopec práce, zažil všetky skvelé momenty od roku 2012 – olympijské zlato Maťa Tótha, medaily šprintéra Jána Volka, postup z III. až do I. ligy ME družstiev. Z pohľadu výsledkov a koncepcie práce sme sa pod jeho vedením výrazne posunuli vpred. Spolu sme si splnili sny, ktoré sme mali ešte ako aktívni atléti. Za to všetko Maťovi patrí vďaka. Má byť na čo hrdý,“ zdôraznil šéf slovenskej atletiky. „Dvere k spolupráci ostávajú v jeho prípade stále otvorené. Som presvedčený, že minimálne v oblasti vzdelávania budeme naďalej kooperovať.“

Onedlho 44-ročný rodák z Banskej Bystrice je bývalý popredný slovenský chodec (os. rekordy 20 km – 1:23:46, 50 km – 3:59:13), bronzový na juniorských ME 1997 v Ľubľane na 10 000 m, účastník ME 2002 v Mníchove, SP a EP v chôdzi, ME 1999 do 23 rokov. V roku 2000 splnil limit na OH v Sydney, avšak nezmestil sa do trojice, ktorá napokon získala miestenku.  Bol necestujúci náhradník.

Martin Pupiš na UMB v Banskej Bystrici vyštudoval kombináciu tréner atletiky – učiteľ telesnej výchovy, neskôr získal tituly PaedDr. a PhD., je autor a spoluautor vyše 250 odborných a vedeckých prác.  Po skončení kariéry sa stal trénerom 1. triedy  (najvyšší 5. kvalifikačný stupeň) a vysokoškolským pedagógom na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici (docent). V súčasnosti trénuje 6. z ME 2022 v chôdzi na 35 km Mirosava Úradníka, v minulosti pripravoval aj olympionikov Máriu Katerinku Czakovú (2012, 2016, 2021) a Kazimíra Verkina (2004, 2008). V oblasti hypoxického tréningu a chodeckej techniky spolupracoval i s ďalšími chodcami (Matej Tóth, Miloš Bátovský, Anton Kučmín), v oblasti diagnostiky so skokankami Danou a Janou Velďákovou.

Martin Pupiš bol od roku 2012 až doteraz člen výkonného výboru SAZ, predseda trénerskej, metodickej a zdravotnej komisie SAZ, od roku 2013 až doteraz zastával funkciu šéftrénera SAZ. Viedol slovenskú atletickú výpravu na OH 2016 a 2021, na MS 2013, 2015, 2017, 2019, 2022, na EH 2015 a 2019.

(GB)

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk