Maratónske majstrovstvá SR sa 2. 5. v Bratislave neuskutočnia, presúvajú sa na jeseň

Slovenský šampionát v maratóne, ktorý sa mal na poslednú chvíľu uskutočniť mimoriadne 2. mája v Bratislave, sa napokon presúva na pôvodný jesenný termín. Dôvod zmeny je, že situácia v olympijskej kvalifikácii sa medzitým zmenila tak, že najlepšiemu Slovákovi Tiborovi Sahajdovi už k miestenke do Tokia/Sappora nemôže pomôcť ani prípadná bonifikácia za titul majstra Slovenska a musí bezpodmienečne splniť limit 2:11:30 h.

Výkonnostná úroveň v maratóne totiž išla extrémne nahor: Svetová atletika (WA) počítala pre OH s 80 miestami pre maratóncov, no už teraz má limit až 101, pričom sa do tohto počtu počítajú maximálne traja z jednej krajiny. Preto k dopĺňaniu olympijskej štartovej listiny bežcami z kvalifikačného rebríčka, ktorí nemajú limit, s veľkou pravdepodobnosťou nedôjde.

S myšlienkou usporiadať maratónske M-SR netradične už v máji prišli bežecké sekcie SAZ po konzultáciách s Tiborom Sahajdom a jeho trénerom Vladimírom Molčanom začiatkom marca. Vtedy sa ešte pre nášho najlepšieho vytrvalca črtala šanca zabojovať o OH. Keďže v dôsledku nepriaznivej pandemickej situácie bolo možností postaviť sa niekde na štart maratónu minimum,  bežecké sekcie (pre behy na ovále i dlhé behy mimo oválu) v kooperácii s vedením SAZ privítali myšlienku usporiadať maratónske M-SR v Bratislave na špeciálnom okruhu pre obmedzený počet bežcov (približne 100) už v máji, čím by Sahajda neprišiel o šancu zabojovať o hry pod piatimi kruhmi. Nezvyčajná doba si vyžaduje nezvyčajné riešenia…

Chystali sa propozície, vymeral sa certifikovaný okruh. Lenže – medzitým sa situácia v olympijskej kvalifikácii v mužskom maratóne vyvinula tak, že šanca dostať sa do Tokia bez limitu 2:11:30 h je už len teoretická, takmer nulová. Preto organizovať maratónsky šampionát 2. mája v Bratislave (kvôli Sahajdovi a bonusom za M-SR) už nemá opodstatnenie.

Vedeniu SAZ je ľúto, že došlo k takejto nepríjemnej situácii, ale presunutie termínu M-SR v maratóne na jeseň považuje momentálne za najlepšie riešenie. SAZ oceňuje a váži si aktivitu všetkých, ktorí sa do prípravy mimoriadneho májového šampionátu zapojili – súťažným oddelením zväzu na čele s Marcom Adrienom Drozdom počnúc, šéftrénermi bežeckých sekcií Jozefom Pelikánom, Pavlom Kováčom a tímom okolo Jozefa Pukaloviča, ktorý mal mať organizáciu špeciálneho maratónu pod palcom, končiac.

Tibor Sahajda i jeho realizačný tím si uvedomujú, že šanca dostať sa na OH 2021 je už len minimálna, a preto sa sústredí na ďalšie výzvy. Ešte na jar sa (aj s podporou SAZ) pokúsi zabehnúť niekde v zahraničí kvalitný maratónsky výkon, ktorý by mu zabezpečil účasť na vrcholných podujatiach v ďalších rokoch. Určite však nik nebude proti, ak by do konca mája stihol stlačiť svoj osobák na úroveň 2:11:30…

Majstrovstvá Slovenska v maratóne by SAZ rád zorganizoval 3. októbra popri 98. ročníku Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach a polmaratónsky šampionát o mesiac skôr, 5. septembra, ako súčasť 16. ročníka ČSOB Bratislava Marathon. Samozrejme, ešte musí dôjsť k dohode s organizátormi oboch podujatí.

ILUSTRAČNÉ FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk