Kouč Charfreitag chváli prístup Lomnického i Kaňuchovej k tréningom v kempe na Tenerife

Kým časť špičkových slovenských atlétov odletela na Kanárske ostrovy len nedávno, alebo sa tam onedlho ešte len chystá, kladivárska tréningová miniskupina kouča Libora Charfreitaga z banskobystrickej Dukly je už od víkendu znova doma. V mestečku Puerto de la Cruz v severnej časti ostrova Tenerife sa pod dohľadom niekdajšieho európskeho šampióna pripravovali Veronika Kaňuchová a piaty kladivár z olympijských hier v Riu de Janeiro 2016 Marcel Lomnický.

Na španielske súostrovie pri východnom pobreží Afriky odleteli najprv 15. októbra Charfreitag s Lomnickým, o týždeň neskôr za nimi prišla Kaňuchová. Pre zmenu sa zasa o týždeň skôr vrátil tréner, jeho zverenci dorazili domov teraz v nedeľu ráno.

„Na Tenerife sme našli naozaj výborné podmienky – najmä klimatické. V niektorých dňoch sa teplota vyšplhala dokonca nad 30°C, no zväčša sme trénovali v 23 až 26 stupňoch. Hoci na ostrove je viacero atletických štadiónov, jedine v Puerto de la Cruz sú tréningové podmienky vhodné pre hod kladivom. Pre túto fázu prípravy bol tamojší sektor dostačujúci, neskôr však budeme musieť nájsť niečo ešte kvalitnejšie. V hotelovej posilňovni sme mali tiež výborné vybavenie, využívali sme i vzpieračské pódiá. Veľká výhoda bola, že vrhačský sektor bol blízko ubytovania a posilka – ako som už spomenul – priamo v hoteli,“ priblížil Libor Charfreitag tréningové podmienky v Puerto de la Cruz.

Pre jeho tréningovú skupinu bol kemp na Kanárskych ostrovoch prvý v novom zložení už aj s 27-ročnou dvojnásobnou finalistkou prestížneho univerzitného šampionátu USA (NCAA). „S Veronikou nám je veselšie – takto to má fungovať,“ zdôraznil niekdajší bronzový medailista z MS a dodal: „Každý sa niečomu priučí, vymeníme si skúsenosti. Avšak aký to bude mať reálny prínos, uvidíme až o niekoľko mesiacov.“

Sústredenie v Puerto de la Cruz malo byť pre kladivársku partiu akési „rozbehové“ do následnej tvrdej zimnej prípravy. „Cieľ bol dostať sa pomaly do tempa a postupne si zvyknúť na čoraz náročnejšie tréningové dávky. Takisto sme sa snažili urobiť nevyhnutné zmeny v technike, keďže v tomto období je na to ešte vhodný čas. Neskôr by už bolo riskantné robiť výrazné zásahy alebo čokoľvek meniť,“ podotkol Libor Charfreitag.

S päťtýždňovým tréningovým kempom na Tenerife sú naši elitní kladivári spokojní. Podľa kouča je na tom Marcel Lomnický v porovnaní s minulým rokom v príprave oveľa lepšie, má v nej dvoj až trojmesačný náskok. Veronika Kaňuchová sa teraz venovala najmä imitačným cvičeniam s rôznymi pomôckami. Dôvod?

„Rozhodli sme sa pre väčšie zmeny v technike a som rád, že už teraz u Veroniky vidieť veľký progres. Takisto posilňuje inak ako doposiaľ,“ prezradil tréner.

Kaňuchová sa pripravuje pod Charfreitagovým vedením len od leta. Jej veľký sen je kvalifikovať sa na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. Tomuto cieľu podriadila úplne všetko.

„A tomu zodpovedá aj jej prístup k tréningom,“ chválil kouč svoju zverenku. „Veľmi sa snaží, veľmi chce. Už len fakt, že prišla za na mi na sústredenie, hoci finančnú podporu nemá veľkú, svedčí o tom, že to s Tokiom myslí vážne. Teraz bude dôležité, aby v tréningovom nasadení vytrvala, verila tomu, že sme všetko dobre nastavili, a že všetko, čo robí, má zmysel. Zároveň musí byť trpezlivá – kvalitné výkony neprídu okamžite, dostavia sa až po niekoľkých mesiacoch poctivej roboty.“

Marcel Lomnický má nepochybne väčší potenciál, ako ukázal v rokoch po riodejaneirskej olympiáde. Mnohí, ktorí ho roky poznajú, tvrdia, že fyzicky je na tom dobre – o čom svedčia aj jeho tréningové ukazovatele – ale veľké súťaže nezvláda najmä mentálne.

Libor Charfreitag: „O podobných témach sa zhovárame často. Všetko však má určitú postupnosť, niektoré kroky nie je možné preskočiť. V tomto roku Marcel už čosi zmenil a myslím si, že to prináša prvé ovocie. Urobil dôležité zmeny v technike, čo by malo priniesť vydarené hody, ktoré zvýšia jeho sebavedomie a to by malo priniesť lepšie výkony na veľkých súťažiach.“

Lomnického príprava ide podľa trénerových slov dobrým smerom a takto to vníma i dvojnásobný finalista MS (2013, 2015) a štvornásobný finalista ME (2012, 2014, 2016, 2018). Jeho kladivársky prejav sa z týždňa na týždeň stabilizuje.

„Marcel sa venuje príprave s maximálnym úsilím. Spoločne pracujeme takisto aj na vylepšovaní všetkých možných detailov, ktoré sú na takejto výkonnostnej úrovni často rozhodujúce,“ poznamenal Charfreitag.

Počas pobytu na Kanárskych ostrovoch sa slovenskí kladivári nestretli s ničím nezvyčajným, čo by súviselo s koronakrízou a rôznymi reštrikčnými opatreniami. Tie boli podobné ako na Slovensku, možno trochu miernejšie.

„Ľudia veľmi poctivo nosia rúška v exteriéri aj interiéri, dodržiavajú odstupy a všade máte k dispozícii dezinfekciu rúk. Obchody a reštaurácie sú tiež otvorené. Opatrenia na Kanárskych ostrovoch boli miernejšie ako priamo v Španielsku, keďže výskyt pozitívnych prípadov mali nižší. Od 14. novembra však už aj na ostrovoch vyžadujú pred vstupom negatívny PCR test.“  

Charfreitag so svojimi zverencami debatoval aj o súťažnom roku 2021. Vzhľadom na neistotu ovplyvnenú koronavírusovou pandémiou však skôr v teoretickej rovine – čokoľvek plánovať takto dopredu je totiž momentálne takmer nemožné.

„Niečo sme si načrtli, ale nič nie je isté. Štart v Európskom pohári vo vrhoch v portugalskej Leirii v polovici marca nemá Marcel v pláne, vo Veronikinom prípade budeme účasť ešte zvažovať. Chceli by sme, aby Marcel začal sezónu v Kalifornii na mítingu Mt. SAC Relays. Teraz je však všetko ešte otvorené: ako bude vyzerať súťažná sezóna mojich zverencov, to budeme vedieť naozaj až o niekoľko mesiacov,“ zdôraznil Libor Charfreitag.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO ARCHÍV (lch)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk