Koronavírus ohrozuje halové MS 2020, šéftréner SAZ: Nechceme ohroziť zdravie športovcov

Budú 13. až 15. marca halové majstrovstvá sveta v atletike v čínskom Nan-ťingu? Zrušia ich úplne, alebo presunú inam. Času do šampionátu už veľa neostáva…

Situácia je nejasná, koronavírus s označením 2019-nCoV sa naďalej šíri. Najnovšie – informácia je z noci z pondelka na utorok – mal už 106 obetí, vyše 4000 ľudí sa nakazilo. Čína uzavrela už 8 miest s celkovo s vyše 25 miliónmi obyvateľov. Podľa expertov sa koronavírus šíri rýchlejšie ako v minulosti SARS, zároveň je však menej smrteľný.

„Svetová atletika pozorne monitoruje situáciu a je v tesnom kontakte s predstaviteľmi Svetovej zdravotníckej organizácie WHO. Ak by od nej prišlo odporúčanie, ktoré by malo vplyv na halové MS v Nan-ťingu, budeme okamžite kontaktovať národné federácie,“ uvádza sa vo vyhlásení Svetovej atletiky (World Athletics).

Organizátori šampionátu, na ktorý si vybojovali miestenky šprintér Ján Volko a prekážkarka Stanislava Škvarková, naďalej pracujú v koordinácii s WA na prípravách podujatia. Nan-ťing sa nachádza približne 450 km od epicentra nákazy vo Wu-chane.

Situáciu ohľadne šíriaceho sa koronavírusu sleduje aj Slovenský atletický zväz (SAZ) a čaká na rozhodnutie Svetovej atletiky.

„Dianie monitorujeme aj my a podľa vývoja zaujmeme stanovisko. V žiadnom prípade nechceme ohroziť zdravie našich športovcov a členov realizačného tímu,“ vyhlásil šéftréner SAZ Martin Pupiš. „Nie je to pre nás jednoduché, pretože už teraz potrebujeme zabezpečovať letenky a aklimatizačný pobyt pre našu výpravu.“

MS 2020 zatiaľ nezrušili, ale vedenie Ázijskej atletickej federácie (AAA) už  v nedeľu na mimoriadnom zasadnutí prostredníctvom telefonického konferenčného hovoru definitívne „odpísakala“ 9. halové majstrovstvá Ázie naplánované na 12. a 13. februára do čínskeho Chan-čou.

V Číne už zrušili aj všetky atletické súťaže naplánované do konca februára – napríklad maratón v Hongkongu, na ktorý sa prihlásilo v troch súťažiach vyše 74 000 bežcov, a tiež maratón vo Wu-si naplánovaný na 22. marec.

Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) presunula kvalifikačný turnaj o postup na OH 2020 v Tokiu z čínskeho Fo-šanu do srbského Belehradu, Medzinárodná tenisová federácia (ITF) presunula turnaj ázijsko-oceánskej skupiny Pohára federácie žien z Tung-kuanu do kazašského hlavného mesta Nur-Sultan, dejisko (namiesto Wu-chanu jordánsky Ammán) zmenili i v prípade boxerskej kvalifikácie o postup na OH 2020, ktorá sa mala konať od 3. februára.

(GB)

ILUSTRAČNÉ FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk