IAAF dementovala správy, že chce zrušiť päťdesiatku na MS v Dauhe, Tóth a Diniz nešetria kritikou

V dejisku atletického svetového šampionátu sa začala šíriť informácia, že pre extrémne klimatické podmienky, ktoré by mali v katarskej Dauhe vládnuť v závere týždňa, Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) uvažuje o zrušení piatkového maratónu žien so štartom o 23.59 h miestneho času a oboch sobotňajších chodeckých pretekov na 50 km, ktoré sú naplánované na 23.30 h.

Dôvod? V Dauhe sa totiž teploty aj v noci v čase spomenutých súťaží vyšplhá nad 35°C, pričom pocitovo by to mali byť až štyridsiatky! Podľa francúzskych médií vrátane televíznej stanice France TV Sport, ktoré informáciu o možnom zrušení troch vytrvalostných súťaží priniesli, by sa ortuť teplomera mala cez víkend vyšplhať okolo 20.00 h dokonca až na priam neskutočných 48°C!

IAAF však vzápätí odmietla úvahy o akomkoľvek rušení disciplín na svetovom šampionáte pre extrémnu horúčavu. „Neuvažujeme o zrušení ani odložení žiadnej súťaže na MS v Dauhe. Máme pripravené viaceré záložné plány a rôzne scenáre, ale žiadny sme zatiaľ neaktivovali,“ uviedla IAAF vo svojom vyhlásení.

V zákulisí sa v súvislosti s chodeckými súťažami na 50 km hovorí o dvoch možných scenároch náhradného riešenia. Jeden je, že by sa preteky neuskutočnili na cestnom okruhu, ale priamo na klimatizovanom Kalifovom štadióne, kde sú organizátori schopní zabezpečiť teplotu 26°C. Druhý, o ktorom nahlas v rozhovore pre francúzske médiá hovoril aj obhajca titulu a svetový rekordér Yohann Diniz, je, že by päťdesiatku úplne zrušili a chodci by dostali šancu štartovať na 20 km.

„Správy o možnom zrušení pretekov na 50 km pôsobia dosť rušivo. Na jednej strane sme v neistote, na druhej sa zväčšujú obavy, aké kruté podmienky nás v Dauhe čakajú,“ reagoval na aktuálnu situáciu olympijský šampión z Ria a exmajster sveta z Pekingu 2015 Matej Tóth, ktorý ladí formu na MS v stredisku Pafos na Cypre a do Dauhy sa presunie vo štvrtok popoludní. „V každom prípade však páni z IAAF mali na takúto situáciu myslieť oveľa skôr ako pár dní pred pretekmi. Spolu s Marikou Katerinka Czakovou sa však snažíme pochmúrne myšlienky vytesňovať. To, aké rozhodnutie padne, žiaľ, neovplyvníme. Myseľ mám stále nastavenú tak, že súťažiť sa bude podľa pôvodného plánu.“

Kriticky sa na podmienky, ktoré chodcov čakajú v Katare, díva aj Yohann Diniz.

„Fakt, že v tomto období je v Dauhe horúco, vedel veľmi dobre každý už vtedy, keď tomuto mestu udelili právo zorganizovať svetový šampionát. To nie je žiadna novinka, a preto ma prekvapuje, že sa niekto zobudil až teraz, pár dní pred pretekmi. Áno, je fajn, že chcú chrániť zdravie športovcov, ale na to sa malo myslieť oveľa skôr a nie tri dni pred MS,“ soptil 41-ročn ý Diniz v rozhovoroch pre francúzske médiá.

„Dva roky tvrdo driete, snažíte sa urobiť všetko, aby ste sa pripravili na toto dôležité podujatie, a potom niekto príde a povie – preteky rušíme. To je nezodpovedné. Vyvstávajú aj ďalšie otázky. Neriskujete v takýchto podmienkach, ktoré pripomínajú rozpálenú pec, svoje zdravie? Nie je to nebezpečné? A ak nenastúpite na štart, neohrozíte tým svoju šancu štartovať o rok na olympiáde v Tokiu?“

Tóthov kouč Matej Spišiak na extrémne podmienky v Dauhe upozorňoval už vlani na jeseň, keď spolu so šéftrénerom SAZ Martinom Pupišom absolvovali inšpekčnú cestu do dejiska majstrovstiev sveta.

„Už pred rokom som vravel, že podmienky pre atlétov vo vytrvalostných disciplínach sú absolútne nevhodné. Ide totiž reálne o zdravie športovcov. Ak by išlo len o mňa a mal som tú moc, svojich zverencov do Dauhy nepustím,“ reagoval Matej Spišiak na posledné udalosti a správy o možnom zrušení päťdesiatky na MS. „Maťo aj Marika sa na tieto podmienky tvrdo pripravovali, makali, snažili sa im prispôsobiť. Robili podľa mňa aj úplne nenormálne veci proti prírode, len aby sa dôkladne nachystali na to, čo ich čaká. Obaja sú v pohode a skvele nachystaní. Uvidíme, čo nás v Dauhe čaká.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Matej Tóth a jeho kouč Matej Spišiak.

FOTO JÁN LUKY

Dve veľké osobnosti svetovej chôdze Yohann Diniz a Matej Tóth (na snímke z ME 2014, kde skončili na prvých dvoch priečkach), si v súvislosti s päťdesiatkou na MS v Dauhe nedávali servítku pred ústa.

FOTO PAVOL UHRIN

 

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk