Do Berlína minimálne 22 Slovákov, lídrami výpravy Tóth, Volko či kladivári Lomnický a Hrašnová

BRATISLAVA 30. júla (SITA) – Minimálne 22 športovcov bude reprezentovať Slovensko na 24. majstrovstvách Európy v atletike, ktoré sa uskutočnia v dňoch 6.- 12. augusta v Berline. Lídrami slovenskej výpravy by mali byť šprintér Ján Volko (100 a 200 m), kladivári Marcel Lomnický a Martina Hrašnová a najmä úradujúci olympijský šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth. Ten sa vracia na vrcholnú scénu po ročnej nútenej odmlke a úspešnej obhajobe voči obvineniu, že porušil antidopingové pravidlá (nezrovnalosti v biologickom pase).


Väčšina z nominovaných Slovákov sa tam ocitla na základe splneného limitu EA, v menoslove sa ocitli aj tri členky štafety na 4 x 400 m Daniela Ledecká, Andrea Urbanová a Alexandra Štuková na základe slovenských tabuliek žien na 400 m vonku k 29.7. 2018. Výškar Lukáš Beer si vybojoval účasť na základe splnenia limitu EA ešte v roku 2017 a prekážkarka Stanislava Lajčáková na základe splnenia limitu Slovenského atletického zväzu ešte v roku 2017. Pre oboch platí povinnosť uhradiť si spoluúčasť vo výške 500 eur.

V prípade, že sa pretekár, ktorý si platí spoluúčasť, umiestni v Berlíne do 12. priečky, resp. na ME dosiahne limit, prostriedky mu budú vrátené,” vysvetlil šéftréner SAZ Martin Pupiš fakty súvisiace s finančnou spoluúčasťou športovcov na ME v Berlíne.


Na verdikt o prípadnej účasti na ME 2018 ešte čaká štvorica slovenských atlétov, ktorá nesplnila vo svojich disciplínach limit EA: Jana Velďáková (diaľka), Dana Velďáková (trojskok), Nikola Lomnická (kladivo) a Patrik Žeňúch (oštep). SAZ navrhol týchto pretekárov na základe renkingu, ale ich účasť podlieha schváleniu delegáta EA: Udeje sa tak možno už v pondelok 30. júla a najneskôr v stredu 1. augusta. SAZ zároveň upozorňuje, že všetci atléti, ktorí dosiahli stanovený limit v roku 2017 (a nie 2018), resp. budú vybraní technickým delegátom na základe renkingu, si hradia spoluúčasť na ME v Berlíne vo výške 500 eur.


Plán podľa koncepcie je zisk jednej medaily a ďalšie tri umiestnenia v prvej osmičke. Osobne by ma potešilo, keby tento rok na titul atlét roka nestačila akákoľvek medaila. V minulosti sme sa pýšili tým, že naša výprava patrí k historicky najväčším, resp. je najväčšia. Tentokrát počet nebude (aj keď len tesne) historicky najvyšší, ale na druhej strane si myslím, že zostava, ktorá pocestuje do Berlína bude patriť k najsilnejším, ak nie je vôbec najsilnejšia v histórii. Samozrejme, či je to tak, ukáže až šampionát,” uviedol šéftréner SAZ Martin Pupiš.


Lídrom výpravy by mal byť olympijský víťaz Matej Tóth, v európskych tabuľkách je pred šampionátom na druhom mieste Mária Katerinka Czaková, výbornú formu ukazujú Ján Volko, Marcel Lomnický, či Martina Hrašnová. K najväčším kandidátom na prekvapenie by mohli patriť Veszelka, Kučera, výškari Bubeník s Beerom, či štvrtkárky Bezeková s Putalovou. V prípade schválenia delegátom EA by nemuseli byť bez šance ani sestry Velďáková a kladivárka Lomnická,” doplnil M. Pupiš vo svojich prognózach.


Nominácia Slovenska na majstrovstvá Európy v atletike v Berlíne (6.- 12. 8. 2018):


Splnený limit Európskej atletiky (EA):


MUŽI (11)

Ján Volko (100 m, 200 m)

Matej Tóth, Dušan Majdán (obaja 50 km chôdza)

Miroslav Úradník (20 km chôdza)

Marcel Lomnický (kladivo)

Tibor Sahajda (maratón)

Martin Kučera (400 m prek.)

Matúš Bubeník, Lukáš Beer (obaja výška, Beer – limit z roku 2017 – spoluúčasť 500 eur)

Tomáš Veszelka – trojskok

Šimon Bujna (200 m, žiadosť o 100 m – účasť na 100 m podlieha schváleniu delegáta EA)


ŽENY (11)

Martina Hrašnová (kladivo)

Iveta Putalová (400 m, 4x 400 m)

Alexandra Bezeková (400 m, 4x 400 m)

Gabriela Gajanová (800 m)

Emma Zapletalová (400 m prek., 4x 400 m)

Mária Katerinka-Czaková (20 a 50 km chôdza)

Lucia Vadlejch (sedemboj)

Stanislava Lajčáková (100 m prek. – limit SAZ z roku 2017, spoluúčasť 500 eur) **

Daniela Ledecká (4x 400 m*, 400 m prek. )**

Andrea Urbanová (4x 400 m)*

Alexandra Štuková (4x 400 m)*

*3 členky do štafety (okrem Putalovej, Bezekovej, Zapletalovej) sú nominované na základe slovenských tabuliek žien na 400 m vonku k 29.7. 2018.


Nominovaní SAZ, čakajú na stanovisko technického delegáta EA:

Jana Velďáková (diaľka – spoluúčasť 500 eur) **

Dana Velďáková (trojskok – spoluúčasť 500 eur) **

Nikola Lomnická (kladivo – spoluúčasť 500 eur) **

Patrik Žeňúch (oštep – spoluúčasť 500 eur) **

** SAZ navrhol pretekára na základe renkingu, ale jeho účasť podlieha schváleniu delegáta EA (pretekári, ktorí dosiahli limit v r.2017, resp. budú vybraní technickým delegátom na základe renkingu (info z EA možno už 30. 7., najneskôr 1.8.) si hradia spoluúčasť 500 eur, neplatí pre Ledeckú, keďže je členkou štafety 4x 400 m).


Realizačný tím výpravy SR na ME v Berlíne:

Martin Pupiš (vedúci výpravy), Tomáš Benko (technický vedúci výpravy), Pavol Hajmássy (lekár), Liška, Tomáš Cíferský (fyzioterapeuti), Naďa Bendová, Matej Spišiak, Radoslav Dubovský, Pavel Slouka, Marcel Lopuchovský, Dana Horská, Peter Žňava, Rastislav Miško (tréneri), Mário Porubec – člen výpravy zodpovedný za médiá

Osobní tréneri: Lukáč, Ptáčnik, Tišťan, Gomola, Hlavoňová, Kresťanko, Bercel, Benčík, Cacek, Zavacká (fyzioterapeutka)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk