Charitatívna štafeta sa 28. júna v Košiciach pokúsi prekonať Štefkov maratónsky rekord SR

Mimoriadna doba si žiada mimoriadne činy. Pamätáte si na 26. apríl 1998, keď slovenský vytrvalec, košický rodák a víťaz MMM 1999 Róbert Štefko (na snímke z ME 1998) finišoval na prestížnom Londýnskom maratóne šiesty, a ako prvý Slovák pokoril o 7 sekúnd hranicu 2:10 h v maratóne? Jeho skvelý rekordný čas 2:09:53 h odvtedy nik neprekonal a ani sa nečrtá bežec, ktorý by mohol ísť v jeho šľapajach.

Štefkov čas sa však pokúsi prekonať 42-členná štafeta zložená z popredných bežcov, športovcov, mladých talentov i známych osobností 28. júna v centre Košíc pod taktovkou a organizátorov Medzinárodného maratónu mieru (MMM). Každý pobeží 1 km.

V zostave sa objavia napríklad v súčasnosti najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda, skvelé bežkyne-strednotratiarky Lucia Hrivnák Klocova a Iveta Putalová, triatlonista Rišo Varga, niekdajší Štefkov sparing, semifinalista behu na 5000 m na OH 1996 v Atlante Miroslav Vanko a aj účastník maratónu na OH 2004 v Aténach Marcel Matanin.

Neobyčajnými kulisami pokusu o rekord bude historické centrum Košíc. Na trať vybehnú členovia štafety spod krídiel anjela stvárneného v bronzovej podobe erbu mesta na Dolnej bráne, minú mnohé pamätihodnosti, obrátka bude na mieste nesúcom v súčasnosti osobitú symboliku. Do cieľa sa bežci otočia pri Immaculate, morovom stĺpe, spomienke na obete pandémie, ktorá mesto sužovala v rokoch 1709 a 1710.

Podujatie však bude mať nielen športový, ale aj charitatívny rozmer. Finančné príspevky vyzbierané počas akcie „Podeľme sa!“ sa rozdelia organizáciám, ktoré sa dlhodobo angažujú v otázkach starostlivosti o najohrozenejšie skupiny našej populácie: “Úsmev ako dar” a “Oáza – nádej pre nový život” v Bernátovcach.

„Náš cieľ nie je za každú cenu prekonať Štefkov rekord, ale pripomenúť sa a pomôcť dobrej veci. Charitatívny projekt Podeľme sa! vznikol z iniciatívy Medzinárodného maratónu mieru s cieľom pomôcť najzraniteľnejším a upriamiť osobitným spôsobom pozornosť na ľudí, ktorým chýba skutočný domov,“ vraví riaditeľ MMM Branislav Koniar. „O tom, kto sa predstaví v štafete, budeme verejnosť priebežne informovať. Svoj hlas, a mnohí aj bežecký krok a finančnú pomoc, pridajú olympijskí víťazi Matej Tóth a Anastasia Kuzminová, podporu podujatiu vyslovil futbalový kanonier Robo Vittek, hokejový reprezentant Martin Bakoš či orientačný bežec Tomáš Mušinský, ktorý si i sám trúfa svoj úsek zvládnuť v čase pod tri minúty. S myšlienkou charitatívneho projektu sa už stotožnili a podporu vyjadrili prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOVŠ) Anton Siekel, hudobník Marián Čekovský, televízni moderátori Marcel Merčiak a Martin Nikodým, speváci Robo Opatovský a Ondrej Kandráč, herec Juraj Bača.“

Najjednoduchší spôsob adresnej pomoci týmto ohrozeným skupinám spočíva v prihlásení sa na darcovský portál www.podelmesa.org, kde môže každý prispieť na podporu oboch projektov ľubovoľnou čiastkou na transparentný darovací účet: SK93 3100 0000 0040 4002 9105.

Organizátori pripravia sériu výziev a inšpirácii, ako sa aktívnym pohybom k iniciatíve pripojiť kdekoľvek na Slovensku alebo v zahraničí. Každý, hoci i symbolicky zdolaný kilometer, bude znakom, že ľuďom na osude ostatných záleží.

„V rovnaký deň môžu behať štafety na celom Slovensku. Nepôjde o súťaž, pôjde o spolupatričnosť a pomoc. Ľudia nech sa podelia o radosť so svojimi priateľmi vo vlastných naživo, či na diaľku zvládnutých štafetách, nech bežia i sami, no s vedomím, že je vždy na koho myslieť, komu venovať pozornosť i finančnú podporu,“ pripomína Branislav Koniar.

(GB, BK)

Text k foto:

Róbert Štefko (na archívnej snímke z ME 1998 v Budapešti) zabehol v Londýne 1998 skvelý maratónsky rekord SR 2:09:53 h. Tento čas sa pokúsi prekonať špeciálna maratónska štafeta 28. júna v Košiciach.

FOTO JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk