Bežci absolvovali testy vo VŠC Dukla Banská Bystrica

Možnosť otestovať svoju aktuálnu úroveň trénovanosti v rámci reprezentačného zrazu sekcie behov využilo v stredu v Banskej Bystrici v priestoroch VŠC Dukla iba deväť z oslovených približne štyroch desiatok bežcov a bežkýň. Na testoch sa zúčastnili Oliver Urban, Lucia Šišoláková, Vladimír Čerep, Andrej Mitašík, Sofia Debnáriková, Veronika Zrastáková, Michal Mojžiš, Nina Messerschmidtová a Alžbeta Garguláková

Bežcov čakal náročný deň. Začal sa hneď ráno odberom krvi spojeným s detailnejším vyšetrením fyziologických parametrov dôležitých pre vytrvalostné disciplíny. Bežci pod dohľadom členov diagnostického tímu VŠC Dukla Banská Bystrica (Miloš Bátovský, Jakub Kratochvíl , Ján Pavlík, Silvia Oborilová) a trénerov Ivana Peťovského, Štefana Mereša, Dušana Valenta , Pavla Kováča absolvovali  laktátový test a na základe výsledkov im stanovili jednotlivé prahy AEP , ANP a tréningových zón. Okrem LA-testu podstúpili bežci ešte myotest, rýchlostný test na 50 m na fotobunku a overovací beh na úrovni ANP spojený s kontrolným odberom laktátu.   

Získané dáta budú po vyhodnotení k dispozícii pre potreby osobných trénerov bežcov, ktorí sa na testovaní zúčastnili, a mali by slúžiť k presnejšiemu a sofistikovanejšiemu riadeniu ich športovej prípravy.

Podobné  reprezentačné zrazy spojené s testovaním vybraných bežcov plánujeme sekcia behov opakovať vo viacerých termínoch  v priebehu celej atletickej sezóny.

PAVEL KOVÁČ, šéftréner sekcie dlhých behov mimo dráhy

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk