Atlétov Dukly potešilo, že do Tokia 2020 sa dá dostať aj vďaka limitom a nie iba cez renking

Kvalifikačný systém na olympijské hry v Tokiu 2020, ktorý nedávno schválila Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) na zasadnutí v katarskej Dauhe, vyvolal rôzne reakcie. Časť atlétov a trénerov privítala duálny systém, ktorý umožňuje dostať sa na hry buď splnením mimoriadne prísnych výkonnostných limitov, alebo vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku IAAF. Mnohých slovenských reprezentantov však prekvapili mimoriadne prísne limity, výrazne tvrdšie ako v predošlých rokoch. Napríklad z 22 individuálnych mužských disciplín je limit prísnejší ako aktuálny rekord SR v 10, v jednej (200 m) sa zhoduje s naším historickým maximom a v 11 je slabší. U žien je situácia podobná, v 13 disciplínach je limit na tokijskú olympiádu tvrdší ako rekord SR, v jednej (výška) je zhodný a 8 našich rekordov je lepších ako limit. A čo vravia na kvalifikačný systém atléti Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica?

MATEJ TÓTH (chôdza na 50 km), usiluje sa o štart na piatych OH v kariére: ,,Limity sú síce extrémne prísne – niektoré možno budú stačiť aj na medailu na MS v Dauhe – ale tento hybridný systém kvalifikácie je lepší ako čisto rebríčková kvalifikácia. Takto budeme mať v prípade kvalitného výkonu istotu splnenia kritérií a môžeme sa v pokoji venovať príprave. Pri výhradne renkingovom kvalifikačnom systéme by ani kvalitný výkon nezaručoval účasť. Teraz má šancu aj atlét, ktorý nesplní prísny limit. Má šancu kvalifikovať sa na základe renkingu, do ktorého sa počíta viac výsledkov.“

MÁRIA KATERINKA CZAKOVÁ (chôdza na 20 a 50 km), usiluje sa o štart na tretích OH v kariére: ,,Chodecké limity IAAF dosť pritvrdila, stačí si pozrieť, čo stačilo na miestenku do Ria 2016, a aké sú teraz. Pre ženskú dvadsiatku bol 1:36:00, teraz je 1:31:00, o mužskej päťdesiatke ani nehovoriac – zo 4:06:00 sa sprísnil na 3:50 h! Myslím si, že je to trochu prestrelené. Na druhej strane, ak pretekár dosiahne taký čas, má veľkú šancu na výborné umiestenie. Čo sa týka renkingu, pre atlétov pohybujúcich sa na hrane získania miestenky to môže byť stresujúce. Bude musieť veľmi kalkulovať, kde nastúpiť na preteky, aby získal potrebné body a udržal si postavenie zaručujúce štart n OH.“

MARCEL LOMNICKÝ (kladivo), usiluje sa o štart na tretích OH v kariére:: ,,Ja som s novým kvalifikačným systémom spokojný. Eliminuje podozrivé výkony, ktoré niektorí atléti dosahovali vždy v závere kvalifikačného obdobia tesne pred olympiádou. Uľahčuje kvalifikáciu poctivým a výkonnostne vyrovnaným atlétom. Limity sú tvrdé, ale pre špičkových atlétov dosiahnuteľné. Svetový rebríček považujem za skvelú vec.“

MARTINA HRAŠNOVÁ (kladivo), usiluje sa o štart na tretích OH v kariére: ,,IAAF chcela pôvodne využiť v kvalifikácii na OH výhradne svetový rebríček. Priznávam, mne sa tento systém veľmi nepáčil a myslím si, že dosť komplikoval prípravu. To, že teraz je systém duálny a okrem renkingu sa dá do Tokia dostať aj splnením limitu, hodnotím pozitívne. V prípade dobrej výkonnosti nebudem musieť sledovať denne rebríček a istotu nominácie môžem mat oveľa skôr, ako sa uzavrie zoznam miesteniek na základe rebríčka.“

MATEJ SPIŠIAK (tréner Mateja Tótha, Márie Katerinka Czakovej a šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie): ,,Z môjho pohľadu je kvalifikačný systém zmätočný a veľmi ťažko sa nastavuje príprava tak, aby sme neuškodili pretekárom. Na jednej strane môžu plniť limity od 1. Januára 2019, no dozvedeli sme sa to až 10. Marca… Stále nie je jasné, či v Tokiu bude aj ženská päťdesiatka. Zmeny, ktoré sa v atletike robia v poslednom období pokladám za nešťastné a vôbec neprispejú k jej väčšej popularizácii. Pôsobia skôr zmätočne. Šport bol, je a bude vždy o výkonoch, časoch, centimetroch a nie o tom, aká je marketingová hodnota športovca, alebo ako finančne náročný je televízny prenos. Čo sa týka limitov, sú naozaj veľmi tvrdé, väčšina je nastavená na úroveň finále, ba dokonca až  medailových umiestnení a to je na zamyslenie. Chceme mať na vrcholných podujatiach iba absolútny výkvet a vidieť niečo ako gladiátorské hry, alebo chceme, aby sme dotiahli k športu mladých ľudí a dať im šancu, aby okúsili vrcholné podujatia podujatí a získali prvé skúsenosti. Okrem limitov je ešte možnosť kvalifikovať sa na OH cez renking čo našim mladým dáva istú šancu, ale budú to mať nesmierne náročné.“

RADOSLAV DUBOVSKÝ (tréner skokanských disciplín, kouč trojskokana Tomáša Veszelku): ,,Aj keď limity pritvrdili, stále zostáva v hre i ďalšie kritérium – poradie vo svetovom rebríčku, z ktorého sa budú pretekári, v prípade trojskoku do počtu 32, dopĺňať. Vnímam pozitívne, že IAAF neodsúhlasila ´vymyslené´ bodovanie 5 výkonov zo súťaží, kde by mali výhodu hlavne tí, ktorí štartujú na veľkých mítingoch. Tvrdé limity sú len pre absolútnu špičku, ostatní – bude ich pre prísne limity oveľa viac ako v minulosti – budú musieť čakať do poslednej chvíle, či sa ocitnú nad čiarou v kvalifikačnom poradí, čo rozhodne  nepridá na pokoji v príprave. Musíme sa však tomu prispôsobiť.“

MICHAL ŠKVARKA (tréner prekážkarky Stanislavy Lajčákovej): ,,Podľa môjho názoru to už nemá nič spoločné so športom, budú to gladiátorské hry. Väčšina limitov je prísnejších ako slovenské rekordy. Otázka skôr znie: prečo sme vo väčšine disciplín nikdy nemali na Slovensku lepších atlétov ako sú tieto limity?“

ROMAN BENČÍK (chodecký tréner a riaditeľ VŠC Dukla): ,,Prísne limity sú len jedna časť komplikovaného kvalifikačného systému na OH 2020. Športovci, ktorí dosiahnu tieto výkony, už patria do širšej svetovej špičky a vďaka limitu si môžu zabezpečiť účasť už v predstihu, čo je dobré, lebo nebudú musieť neustále potvrdzovať výkonnosť vo viacerých pretekoch a to až do poslednej chvíle ako tí, ktorí sa dostanú na olympiádu cez renking. Verím, že atléti Dukly využijú jednu aj druhú možnosť a nominujú sa na OH v čo najväčšom počte.“

KATARÍNA VIDIEČANOVÁ, GABRIEL BOGDÁNYI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk